>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


02/08/2005

Юрій ШИРКО: “Українська народна партія абсолютно обґрунтовано може претендувати на три посади керівників обласних держадміністрацій і на три міністерських портфелі”

Радіо “Ера”, 1 лютого 2005 року.

Віталій ДИКИЙ: Наш сьогоднішній гість народний депутат Юрій ШИРКО, представник комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, представник фракції “Наша Україна”, член УНП.

(…) Сьогодні (…) було заявлено про велику кількість певних змін у фракціях. Я так розумію, що відбуваються серйозні трансформаційні процеси і напевно йдеться про формування певної більшості під нового президента.

Я хотів би знати вашу думку, тим більше, сьогодні спікер парламенту Володимир Литвин як раз наголосив, що нібито цим процесом він хотів би, щоб Верховна Рада не переймалася до 2006 року, а якщо і виникне така коаліція, то вона буде ситуативною і не матиме такої оптимальної ваги на певний час. (…)

Юрій ШИРКО: (…) Не стільки формується більшість під нового Президента, скільки депутати, які переходять з фракції у фракцію хочуть залишитися в провладній частині парламенту. (…)

Поки що в Україні не відбулося від’єднання бізнесу від політики, і значна частина депутатів прийшла в парламент не стільки з метою удосконалювати політичну систему країни, скільки з метою сприяти якимось чином своєму бізнесу, або захищати його. Зрозуміло, що в такій ситуації складно знаходитися в опозиції, оскільки тоді основна мета їхнього приходу в парламент буде скасована. Але не дивлячись на це, та частина, яка покидає ті фракції, які вже себе оголосили опозицією, це СДПУ(о) в першу чергу, і переходять в іншу фракцію, начебто згодні пристати до нової більшості. Це, як на мене, є момент позитивний і я згоден з тим, що більшість буде ситуативна, оскільки вона не формується на чисто політичній основі. Вона формується на основі певних інтересів, в першу чергу, економічних.

Віталій ДИКИЙ: Тобто ви говорите про бізнес-інтереси.

Юрій ШИРКО: Скоріше всього.

Віталій ДИКИЙ: Так як тоді це вкладається в певні рамки, коли Президент України заявляв, що він намагається відділити бізнес від влади. (…)

Юрій ШИРКО: Наскільки я знаю з історії, в Америці пішло сто років на те, щоб від’єднати бізнес від політики. По-друге, парламент вже обраний, і щоб не казав Президент, а те, що трапилося за два роки до його обрання, складно змінити, заглянувши в минуле.

Тому ці наміри є дуже благородними, і я вважаю їх важливими для країни, але здійснити їх можна буде лише в 2006 році. (…) Зараз цей парламент вже обраний такий, який він є. Тому можлива лише якась зміна конфігурацій політичних сил.

Віталій ДИКИЙ: Інакшими словами, питання абсолютно складне з огляду на ці обіцянки, які дав Віктор Ющенко і під час громадської інавгурації і інші певні заяви під час турне по Європі. Але що стосується нинішнього складу парламенту, можливо ті задуми, які декларував Президент України треба було б виконувати вже, або їх подавати суспільству вже після виборів у Верховну Раду? Тому що з нинішнім парламентом йому вдасться навряд чи здійснити задеклароване.

Юрій ШИРКО: Ні, чому? Коли казати про дуже легке і миттєве здійснення цих намірів, то звичайно це складно. Але завжди треба починати з того, що можна зробити зараз, тобто якщо не існує якихось інших перешкод. Я вважаю, що буде подано урядом ряд законопроектів, які будуть проголосовані тепер. Ці законопроекти будуть направлені на послідовне від’єднання або відокремлення політики від бізнесу.

Слід нагадати, що навіть це пакетне голосування, коли було прийнято, що вибори і до місцевих рад і до ВР будуть здійснюватися саме за партійними списками або на пропорційній основі, значною мірою вплине на відокремлення бізнесу від політики. Тому що буде, як кажуть в народі, подвійне решето.

Для того, щоб попасти депутатом до місцевої ради, парламенту потрібно буде пройти ще одні вибори в середині політичної партії. Тоді, звичайно, це буде перший крок до виконання завдання про відокремлення політики від бізнесу.

Віталій ДИКИЙ: (…) Зараз серйозно постало питання формування взагалі виконавчої вертикалі влади. Звичайно, не йдеться тільки про міністерські посади, але і про інший рівень, трішки менший, але теж впливовий, тому окремі політики таким чином намагаються уникнути певної тіні. І це зумовлено такою активізацією перехідних процесів? (…)

Юрій ШИРКО: Звичайно. Якщо сказати іншими словами, проходять певні торги. Це зрозуміло, оскільки, дійсно, крім Кабміну і міністерських портфелів є велика кількість портфелів керівників комітетів, є велика кількість портфелів на реґіональному рівні, це керівники держадміністрацій, обласних, районних, є певні інтереси і у політичних сил, є певні інтереси фінансових груп. Зрозуміло, що йдуть торги і навіть за голоси, які будуть підтримувати прем’єра у четвер.

Віталій ДИКИЙ: Ви берете участь у цих торгах? Я маю на увазі УНП.

Юрій ШИРКО: Якщо говорити по Українську народну партію, ми скоріше беремо участь не в торгах, ми беремо участь в домовленостях, бо торги ведуть ті, хто щось віддає для того, щоб отримати щось взамін тепер. Ми ж свій внесок, і дуже вагомий, зробили під час виборів.

Ні для кого не секрет, що УНП і людським ресурсом, і ресурсом медійним дуже допомогла Ющенку отримати перемогу. Якщо казати по окремих областях, то це була вирішальна сила, сила УНП. Тому тут власне йдуть домовленості, тобто ми маємо взяти кількість посад відповідну тому, який внесок ми зробили.

Віталій ДИКИЙ: (…) Але ви зокрема чули щось, наприклад, про певні преференції саме УНП і певним політикам? Йдеться звичайно і про вашого патрона, Юрія Костенка, і про ваших окремих депутатів.

Юрій ШИРКО: (…) Ми вважаємо, що абсолютно обґрунтовано можемо претендувати на три посади керівників обласних держадміністрацій і на три міністерських портфелі. (…)
Скажімо посаду міністра паливно-енергетичного комплексу міг би обійняти Олександр Гудима, який є фахівцем в даній справі, який очолював у минулому скликанні комітет і ні в кого не викликає сумніву, що він був би високопрофесійним класним міністром, який би прогресивно просунув би цю галузь для України.

Іншою такою фігурою в галузі фінансів міг би бути Валерій Асадчев. Теж ні в кого не викликає сумніву його досвід роботи в комітеті, і роботи як депутата, і роботи у виконавчих структурах, де він працював, і його компетентність. Він теж був би високоякісним міністром в галузі фінансів. Чи міністром фінансів, чи керівником податкової адміністрації.

В нас є Юрій Костенко, який був вже в уряді. В нас є Іван Заєць, який був в уряді, вони вже показали свої певні здобутки.

Віталій ДИКИЙ: (…) Які області для вас є апетитними з огляду на електорат і партійну роботу?

Юрій ШИРКО: (…) Оскільки я депутат, обраний від міста Рівне, це Рівненська область. В нас вже сьогодні є 790 депутатів всіх рівнів в області, сільських і міських голів, в нас є три депутати Верховної Ради, тому абсолютно логічним було б, щоб ми взяли і виконавчу владу в області для того, щоб можна було взяти повну відповідальність за свою діяльність. (…)

Я на своєму досвіді знаю, що на рівні виборів на місцях, коли приходить міський голова і працює нормально, люди бачать поступ позитивний в розвитку міста, то на наступні вибори не треба ніякої агітації. Всі дивляться на зроблені справи. Власне ми також підходимо до цього рубікону. Ми повинні взяти на себе владу, взяти відповідальність і показати справами, що ми спроможні зробити краще, ніж робила влада в минулому. (…)

Ми могли би претендувати на Волинську область. (…)

Віталій ДИКИЙ: (…) Зараз лунають потужні сигнали про створення політичної партії “Наша Україна”. (…) УНП виступає категорично проти, наскільки я розумію. Але є така ситуація: народний депутат, керівник офісу Віктора Ющенка Роман Безсмертний вважає, що після обрання Юлії Тимошенко прем’єр-міністром блок “Наша Україна” і БЮТ підуть одним списком на виборах 2006 року. І номером першим у цьому списку буде саме Тимошенко, у такому випадку номером два буде Костенко, третім Пінзеник і Порошенко. (…) Тобто йдеться вже не про створення партії “Наша Україна”, а про (…) інший варіант. (…) Відповідно, якщо Тимошенко зіллється з “Нашою Україною” у нинішньому вигляді, Юрій Костенко буде виглядати просто самовбивцею, тому що він одноосібно не подолає тривідсотковий бар’єр. (…)

Юрій ШИРКО: На мій погляд все-таки водорозділ має пройти по іншої лінії, тому що (…) формування в блоки відбувається на підставі близькості ідеологій, близькості програм і близькості електорального поля, як зараз модно казати. (…) Загалом така думка є абсолютно раціональною, адже вже двічі було доказано, що така форма похода на вибори, як коаліція або блок, дає результат.

“Наша Україна” це був блок політичних сил і навіть поодиноких політиків, позитивний результат був досягнутий і теж саме ми бачимо і на президентських виборах. Так чому б на вибори 2006 року знов не йти блоками. Але я бачу конфігурацію трошки інакше, тому що партія “Батьківщина”, яку очолює Юлія Тимошенко, за ідеологією, за тими кроками, які вони здійснювали в політиці, ближче до УНП, до “Народного руху”, до “Конгресу українських націоналістів”, чим до партії “Реформи і порядок” чи партії “Солідарність”.
(…) Якщо навіть і буде створений не один, а кілька блоків, я думаю, що саме “Батьківщина” скоріше виявиться в блоці з УНП, а не навпаки.

Віталій ДИКИЙ: (…) Такі партії, як “Реформи і порядок”, “Солідарність”, “Разом” аналітики називають кишенькові партії і (…) вони мають таких лідерів, які потрапили на хвилю. (…) Тобто хочуть все-таки спиратися на ту розгалужену мережу для підготовки до виборів 2006 року, яку мають БЮТ і УНП. Тобто зараз відбувається торг, і чи погодитесь ви, чи ні, від цього залежить взагалі майбутнє тих представників нової влади, які вибороли місце для Президента Віктора Ющенка.

Юрій ШИРКО: Ну, я скоріше назвав би ці партії не кишеньковими, а як колись в радянській армії було таке поняття “кадрована дивізія”, коли є лише командири. (…) І в партії “Реформи і порядок” і в партії “Солідарність” є достатньо політичних командирів, але немає достатньо політичних бійців, які готові на низовому рівні працювати в комісіях, йти в місцеві органи влади, в місцеве самоврядування. (…) Їхнє прагнення є об’єднати нас, щоб від нас всмоктати низи, а свої верхи підставити, тоді створиться щось таке ціле і начебто досконале. (…)

СЛУХАЧ: Я інвалід першої групи по зору. По догляду за інвалідом по зору дали всього на десятку більше пенсію. (…)

Юрій ШИРКО: (…) Якщо ви відслідкуєте, то саме фракція Блоку В.Ющенка і подавала такі законопроекти, які ставали на захист інвалідів. Наша політика в законотворчому полі базується значною мірою на розвитку соціальної складової.

Якщо говорити про мене особисто, то тих два законопроекти, які вже прийняти в цілому Верховною Радою, стосувалися дітей-інвалідів Чорнобилю. (…)Але всім потрібно розуміти те, що ми повинні для цього зробити перший крок, тобто крок економічних реформ, щоб наповнити бюджет, щоб було з чого робити ці соціальні доплати. (…)

Віталій ДИКИЙ: (…) З іншого боку “Наша Україна” ініціювала підняття прожиткового мінімуму, однак потім було сказано головою бюджетного комітету Петром Порошенком про те, що нібито грошей на ці цілі немає. То як же ви тоді ініціюєте підняття щаблю, знаючи наперед, що це нереально здійснити і говорите про якісь інші аморфні джерела. (…)

Юрій ШИРКО: (…) Ми говоримо про конкретні речі і послідовні, тоді цілком вибудовується логіка, яким чином ми маємо здійснювати цю політику соціальну. Тому що, якщо говорити про прожитковий мінімум, то були певні прорахунки того, на скільки можна буде реально виконати поставлені задачі, адже всім зрозуміло, що перед виборами Президента було здійснено підняття планки ряду соціальних виплат, у тому числі і пенсій. Потрібно зробити все, щоб цю планку утримати і послідовно піднімати. (…)

Оскільки до прожиткового мінімуму підв’язано ще багато інших виплат, тому потрібно прораховувати, щоб виконати вже зроблені обіцянки, а тоді, як тільки послідовно можна буде здійснити ту програму, про яку говорить команда Віктора Ющенка – шляхом збільшення бази оподаткування і зменшення величини цих податків, здійснити значно вищі надходження до бюджету – тоді можна буде говорити і про підняття прожиткового мінімуму. (…)

СЛУХАЧ: Вы рекомендуете двух депутатов Гудиму и Осадчего, которые являются мажоритарщиками, а не списочниками. В этих округах уже не могут быть проведены довыборы, то есть вы теряете сразу автоматически два голоса, а ведь будет важно голосовать за разные законопроекты. Думаете ли вы над этим, когда принимаете решение?

И вопрос касательно Василия Червония. (…) Загляните в Интернет и почитайте, что люди на форумах пишут по поводу этого товарища. Поэтому вы подумайте перед тем, как предлагать такую кандидатуру. (…)

Юрій ШИРКО: (…) Почну з останнього, з Василя Червонія. Я його дуже добре знаю і тому те, що він має бути керівником адміністрації Рівненської області, це настільки логічно, наскільки логічний прихід середи після вівторка. А тепер щодо того, що ви читаєте на “Майдані” і в інших Інтернет-виданнях, то влітку ви могли би почитати, що я спихав “Джипом” в кювет журналістів, хоча насправді я не тільки не маю у власності “Джипу”, а навіть за кермом ніколи не сидів.

Зараз там неодноразово згадувалось моє ім’я і деякі речі, до яких я абсолютно не маю ніякого відношення. (…) Я знаю Червонія по практичних справах, як людину, яка, будучи депутатом, відвела для нашого міста три тисячі гектарів і через це стало можливо розширювати його соціальну сферу і будівництво. Можна загинати ще багато пальців, згадуючи позитивні речі, які він зробив, у тому числі і в соціальній сфері і в сфері розвитку конкретної області. Тому було б добре, щоб він взяв в руки виконавчу владу. Він депутат вже четвертого скликання, люди все-таки йому довіряли і обирали його депутатом, тому не зовсім відповідає дійсності те, про що пишуть в Інтернеті, тому, яким він є в житті. (…)

СЛУХАЧКА: (…) Новий уряд зможе повернути “Крила України” Україні? Тому що зараз авіацією займається хто завгодно, але не держава. (…)

Юрій ШИРКО: (…) У нас є фахівці, які мають досвід у цій галузі, зокрема я, коли Ви поставили це запитання, подумав про Леонтія Загреву, це дуже поважна людина, яка в галузі авіації працює у Львові. Я думаю, з його напрацюваннями і думками ми зможемо повернути “Крила України”.

Віталій ДИКИЙ: (…) Деякі депутати від “Нашої України” говорили про те, що з часом будуть переглядати питання, пов’язані з внесенням змін до конституції України.
Як ви вважаєте, це доцільно? (…)

Юрій ШИРКО: Я думаю, що принципові питання переглядатися не будуть, і це невигідно Президентові Ющенку. Можливо, коли б ми зараз говорили більш конкретно про депутатів, про що вони говорили, тоді можна було б більш детально аналізувати. Але можливо мова йде про технологічні речі, як, наприклад, сьогодні я чув пропозицію про те, щоб внести на розгляд парламенту закон про вибори депутатів Верховної Ради.

Можна казати, що закон вже прийнятий щодо пропорційної системи. Але закон, який пропонується теж буде пропорційним, але буде враховувати інтереси реґіональних або обласних списків. Тобто такі технологічні речі удосконалюють і роблять кращими домовленості стосовно пакету, у якому була прийнята реформа.

Віталій ДИКИЙ: (…) Але концептуально це буде той же самий пропорційно-мажоритарний варіант. (…)

Юрій ШИРКО: Ні, це не той варіант. Якщо є партійні списки, то відповідно тих списків представники кожної області матимуть можливість просовуватися залежно від набору голосів в тій чи іншій області. Скажімо, якщо за список фракції Блоку В.Ющенка більше голосів віддали в Тернопільській, Черновецькій, Львівській, Рівненській і Волинській областях, то в партійному списку депутати з тих областей матимуть пріоритетне право проходу в парламент. (…)

Віталій ДИКИЙ: (…) Зараз досить гучна історія навколо київської міської держадміністрації, виділення у Пущі-Водиці величезної кількості гектарів посадовим особам ні за що. (…) Що стосується представників “Нашої України”, вони також є в цьому списку? (…)

Юрій ШИРКО: (…) Це є ганебне явище. Я там не чув представників із своєї політичної партії. Треба просто приймати рішення, щоб за це не допускати до обрання мандату в місцевому самоврядуванні саме цих людей. Для того і існують пропорційні системи, щоб робити “подвійне решето”. (…)

Хотів би сказати ще свою думку, що це (…) нагода, щоб кияни подумали над своїм вибором, коли будуть обирати депутатів до Київради, адже без їхньої волі неможливі такі дії. Більше скажу, з їхньою волею можна перекреслити будь-які пропозиції земельної комісії, чи земельної установи, яка приймала це рішення. (…)

Версія для друку На першу сторінку