Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
>>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


12/17/2004

Антон БУТЕЙКО: “Я дуже серйозно ставлюся до заяв під час останніх зустрічей КУЧМИ і ПУТІНА, коли було сказано, що буде і 4, і 25 переголосовувань. Я дуже чітко знаю, що такі високі посадовці просто слів на вітер не кидають. Вони висловлюють свої плани”

Прямий ефір на Радіо “Свобода”, 17 грудня 2004 р.

Зиновій ФРИС: (…) Наша тема: “Ймовірні сценарії зриву президентських виборів 26-го грудня”. Гості: телефоном зі Сполучених Штатів Америки - Олександр Єльяшкевич, народний депутат двох скликань, голова парламентських комісій з проведення президентських виборів 1999-го року і парламентських виборів 2002-го року, дістав політичний притулок у США через загрозу життю з боку української влади; Антон Бутейко, дипломат, перший заступник міністра закордонних справ в урядах Євгена Марчука, Павла Лазаренка і Валерія Пустовойтенка, заступник голови Української народної партії. (…)

Скажіть, будь ласка, панове, зрив президентських виборів – це плід чиєїсь фантазії чи цілком вірогідна реалія? Пане Єльяшкевич.

Олександр ЄЛЬЯШКЕВИЧ: (…) На жаль, є вірогідність, що відбудеться зрив виборів. Тобто так планує Кучма, і так планує Янукович. (…) Я все ж таки сподіваюся, що їм це не вдасться цього разу. (…)

Антон БУТЕЙКО: На мою думку це є фантазія, бажання правлячого режиму, але воно не буде реалізоване, хоча спроби будуть.

Зиновій ФРИС: (…) Ось що він думає з приводу можливого зриву президентських виборів 26-го грудня політолог Михайло Погребинській.

Михайло ПОГРЕБИНСЬКИЙ: Я не бачу механізмів зриву виборів. Я бачу бажання основних гравців з цим покінчити. Я також не отримував замовлення на розробку відповідних механізмів і навіть уважно не читав зміни до закону про вибори. Але говорять, що там формально немає можливостей для зриву.

Марина ПИРОЖУК: А силовий варіант зриву можливий?

Михайло ПОГРЕБИНСЬКИЙ: Силовий? А хто у нас здатний на силовий варіант? Я не бачу таких. (…) Таких структур чи серйозних людей я не знаю. (…)

Зиновій ФРИС: (…) Хотів би зацитувати пана Януковича, який сьогодні американській газеті “Вашингтон Пост” заявив, що навіть якщо Ющенко переможе, він не буде президентом України. “Люди, які голосували за мене, ніколи Ющенка не визнають. Вони про це говорять уже зараз,” - сказав він. Янукович, як стверджує американське видання, дав зрозуміти, що його прихильники готують на вулицях Києва масову кампанію протесту проти результатів голосування у разі перемоги Ющенка 26-го грудня (…) Янукович повідомив, що його можливість контролювати обурення своїх прихильників скорочується. “Якщо такий правовий нігілізм триватиме, я людей зупинити не зможу”, - попередив Янукович.

Чи можна ці слова кандидата у президенти Януковича розцінювати як погрозу від імені нібито його прихильників? І чи не є це одним із сценаріїв якщо не зриву виборів, то, принаймні, невизнання їхніх результатів шляхом штучної ескалації напруження в суспільстві?

Олександр ЄЛЬЯШКЕВИЧ: Я вважаю, що це дійсно погроза з боку пана Януковича і ця погроза, звичайно, серйозна. (…) Знаючи досвід виборчої кампанії 1999-го року і хто працює зараз в штабі Януковича, я можу говорити, що пан Янукович буде працювати в напрямку зриву вибрів.

Тому, що він хоче залишитись виконуючи обов’язки президента, таким чином зайнявши цю посаду. Тому що ми знаємо, що відповідно до діючої Конституції, якщо президент піде у відставку, то його обов’язки буде виконувати діючий прем’єр-міністр.(…)

З іншого боку і пан Кучма зацікавлений в тому, щоб вибори були зірвані, тому що він хоче залишитись президентом. На сьогоднішній день стосунки між Кучмою та Януковичем не такі безхмарні і це реально. Тому що Кучма не виконав своїх обіцянок перед Януковичем і не допоміг йому стати президентом України. А він міг це зробити після того, як були сфальсифіковані результати виборів і рішенням ЦВК Янукович був оголошений президентом України.

Тобто, є декілька сценаріїв розвитку подій. (…) Але я хочу сказати, що дійсно і пан Янукович, і пан Кучма зацікавлені об’єктивно в зриві цих президентських виборів. І вони будуть робити все можливе, щоб ці вибори були зірвані.

Зиновій ФРИС: (…) Пане Бутейко, всі ми є свідками того, що говорить пан Янукович, а він заявляє, що на сьогоднішній день президент Кучма і Віктор Ющенко у змові проти нього. А що це за ігри на Вашу думку і чи це ігри?

Антон БУТЕЙКО: Як на мене, то це фантазія пана Януковича. Але, очевидно, ми маємо дивитися на ситуацію з об’єктивної точки зору. А сьогоднішня ситуація включає таких головних гравців і головні наступні фактори.

Перше, в Україні є інший народ, який абсолютно чітко переконаний і рішучий для того, щоб захищати своє право на вибір без фальсифікації. Це інший народ, ніж був до помаранчевої революції.

Є поліпшена правова основа для виборів, яка зменшує фальсифікацію і не допускає можливості зриву переголосування. Є посилена міжнародна увага міжнародної спільноти, яка також не зацікавлена і готова допомагати, в рамках чинних міжнародних правил, українському народу, щоб його воля була не сфальшована і щоб переголосування не було зірвано.

Але, з іншого боку, залишаються головні винуватці фальсифікації, які не хочуть розпрощатися з владою. І серед них перший – це Кучма, який не є сьогодні юридично президентом, бо його повноваження закінчилися 30-го листопада о 24-й годині. Є урядовці, які змінені, звичайно, їх настрої інші, але частина їх – це стара команда, яка зацікавлена в тому, щоб триматись і далі при владі, і є так звана реґіональна вертикаль.

Тобто, в реґіонах є певні посадовці, які також переконалися чітко після помаранчевої революції, що їм не утримати своїх посад, враховуючи ті порушення, які мали місце і які однозначно визнав Верховний Суд України.

Є фактор – російський зовнішній чинник. Я дуже серйозно ставлюся до тих заяв, які були зроблені під час останніх зустрічей Кучми і президента Росії Путіна, коли було сказано, що буде і 4, і 25 переголосовувань – це не просто слова, я дуже чітко знаю, що такі високі посадовці просто слів на вітер не кидають. Вони висловлюють свої плани, і ці плани однозначно спрямовані на зрив переголосовування.

І є ще фактор, я його окремо виділяю – це Янукович, який взяв на себе роль найверховнішого судді, який не визнає ні рішень ВР, яким його парламент послав у відставку, а також критикує рішення Верховного Суду, який чітко констатує наявність грубих фальсифікацій, які мали місце під час голосувань у минулому турі. І він, як держслужбовець, якщо б хотів критикувати, мав би піти у відставку. Якщо він не подав у відставку, то він зобов’язаний мовчати і виконувати рішення оцих високих установ української держави.

Тому оці фактори, які я назвав, є головними, визначальними. Як далі буде розігруватися сценарій? Однозначно, що оця друга частина противників нормального завершення виборчого процесу використає свої ресурси для того, щоб зірвати переголосування. Але народ є потужнішим і структури народні будуть працювати над тим, щоб не допустити цього сценарію.

Зиновій ФРИС: (…) Янукович не мовчить, не мовчить пан Чорновіл, не мовчить екс-прес-секретарка Герман, котра заявила, що не потрібна Януковичу, але каже, що за свої гроші винаймає приміщення і робить телепередачі про Януковича. Так от оця трійця з усіляких боків атакує Кучму. (…) Чи може бути наступним кроком Кучми офіційне звільнення Януковича?

Антон БУТЕЙКО: Ні, юридично Кучма не може звільнити Януковича без подання заяви Януковича. Це конституційна норма. Але у цій ситуації однозначно, я повторюю, у нас не є і Кучма легітимним президентом.

Тому, як на мене, ВР – це стосується і провладної, і опозиційної частини – якби вона діяла в правовому режимі, враховуючи, що президентські повноваження закінчилися 31 листопада, зобов’язана була б прийняти окремий закон, який би мав регулювати ситуацію, і доручити виконання повноважень президента України Голові ВР.

Не треба було б оцих всіх речей, які нагадують капризи панянки, які проявляє Леонід Кучма, що він не хоче підписувати документ, згідно з яким може друкувати бюлетені і інша установа, і все інше. Це було б знято. Але це, як кажуть, мої лише побажання, людини, яка займає позицію суто правову і серед небагатьох у цій державі домагається, щоб в Україні домінувало верховенство права.

А нібито публічний наступ Януковича на Кучму – це, звичайно, психологічний момент. Але, як я вже підкреслив, інтереси на зрив голосування в них співпадають. Вони є, як на мене, однозначно маріонетками більшого дядька, який живе на півночі від України.

Зиновій ФРИС: Пане Єльяшкевич, Ви також вважаєте, що Кучма в нинішній ситуації не може звільнити Януковича?

Олександр ЄЛЬЯШКЕВИЧ: По-перше, я хотів би сказати, що Кучма незаконно захопив владу в 1999 році, коли сфальсифікував президентські вибори. (…) Кучма зараз дуже хвилюється за свою особисту долю, долю своєї родини, тому що ця родина найбагатша родина в Україні. (…) Він може робити зараз що завгодно, що йому заманеться, якщо не буде тиснути український народ, якщо народ не буде діяти адекватно. (…)

Що стосується вимог Конституції України, то я можу сказати, що Кучма може особисто в будь-яку хвилину звільнити Януковича з посади прем’єр-міністра України особистим указом. Але він же цього не робить. Не робить навмисно, тому що хоче, щоб і Янукович, і Ющенко зіштовхнулись між собою в цій президентській кампанії, а потім щоб вибори були визнані недійсними. Є три варіанти, про які хочу сказати.

Перший варіант, це варіант зриву голосування (…) Тобто є, на жаль, можливість того, що будуть відбуватись якісь надзвичайні події. (…) До всього, як ви бачите, і підштовхує сама поведінка Кучми і Януковича. Але найбільша небезпека зриву голосування – варіант, коли це буде відбуватися безпосередньо в день голосування 26 грудня, коли на багатьох дільницях просто не вийдуть на роботу члени ДВК від Януковича. Тим самим вони зможуть зірвати повністю виборчий процес. (…)

Але і після голосування є моменти, пов’язані з оскарженням результатів ЦВК і з силовими варіантами. Тобто сьогодні Янукович каже про те, що тисячі людей будуть їхати до Києва. Ми знаємо, які це люди. (…)

Тобто всі ці події, які зараз йдуть, дуже небезпечні. Кучма не хоче, з одного боку, віддавати свою особисту владу. З іншого боку, Янукович не хоче відповідати за свої злочини, які він вчинив, і буде робити все можливе, щоб зірвати вибори, щоб не дати можливість оголосити Ющенка президентом України.

Зиновій ФРИС: (…) Степан Гавриш говорить, що зрив виборів можливий на рівні, як він каже, тяжкого ментального конфлікту між різними реґіонами України.

Степан ГАВРИШ: Я уважно вивчив закон, який був поданий саме політичною командою Ющенка. Я хочу сказати, що він написаний чи свідомо чи випадково таким чином, що вибори зірвати можна. (…)Одночасно він є продуктом технології. З моєї точки зору це цілком реально, але чи буде політична воля на це? Інша справа. Думаю, що обидві сторони, як не дивно, зацікавлені. (…)Посилюється конфліктність між Півднем і Сходом. Саме в цьому є небезпека зриву виборів.

Зиновій ФРИС: Пан Гавриш вважає, що дві сторони зацікавлені в зриві виборів. Пане Бутейко, що Ви на це могли сказати, заперечити чи підтвердити в якійсь спосіб?

Антон БУТЕЙКО: Я не погоджуюся з паном Гавришем стосовно того, що є якась потужна сила в коаліції “Сила народу”, яка не зацікавлена в перемозі Ющенка. Там можуть бути окремі елементи – це агентура іншої держави, яка працює саме на сценарій перший, а саме тих, хто хоче зірвати вибори.

Хотів би не погодитися з паном Єльяшкевичем стосовно цих трьох сценаріїв. (…) Я вважаю, що це не 3 сценарії, а це елементи єдиного сценарію зриву. Тому що дійсно, робляться спроби на першому етапі не допустити, щоб переголосування відбулося. І от той елемент, про який говорив Єльяшкевич, звичайно буде присутній. Але вже зараз робляться спроби не надрукувати належну кількість бюлетенів. Це робить вже Леонід Кучма. Він каже, що не буде підписувати документ, який дає можливість друкувати бюлетені не лише на Монетному дворі, але і в іншій технічній установі. Хоча це можна зробити юридично, що Монетний двір укладає договір субпідряду з будь-ким, і друкувати.

Леонід Кучма стверджував, що він може підписувати документи через блокаду АП. Це смішний аргумент. Чомусь він не висунув таку претензію, щоб було знято блокаду АП, коли підписував документ, яким надаються державні премії, надані своїм ближнім, Азарову, іншим людям. На ці державні премії він підписав документ, і не треба було якихось вимог. А коли мова йде про національні інтереси України, то він тут висловлює якісь свої капризи, це одне.

Стосовно того, що говорив пан Гавриш, і про опір у Харкові, очевидно, у нього трохи колір окулярів є, я б сказав, монохромним, тому що він мав би сказати також, що, як ніколи зараз, у Харкові зросла підтримка Віктора Ющенка. І на найбільшій площі Європи збиралися прибічники Віктора Ющенка у великій кількості.

Я повторюю, що в загрози, які існують у цьому сценарії зриву виборів чи переголосування, є ще один елемент. А саме те, що говорив пан Єльяшкевич, - стосовно залучення кримінальних елементів для того, щоб влаштовувати провокації і побоїща. Звичайно, що це може відбутись, така загроза існує, і тоді включається елемент зовнішній, а саме – під приводом того, що виникає небезпека безпеці Росії (а їхня концепція національної безпеки це передбачає), от тоді залучається сила саме РФ для того, щоб на у кордонах Росії зробити мир і стабільність. Це буде частина того сценарію, який планують, як на мене, ті, хто не хоче нормалізації ситуації в Україні.

Але, з іншого боку, я повторюю, з цього почав. Сьогодні в Україні є інший народ і я бачу, як УНП, яка є однією з найпотужніших сил коаліції “Сила народу”, організується набагато більш дисципліновано для того, щоб не допусти такого зриву завершення виборчого процесу в Україні, процесу у виборах президента України.

Зиновій ФРИС: Наш слухач В.Осипчук з Вінниці вважає, що в нинішній ситуації, що склалася в Україні, винний Леонід Кучма, бо Кучма випустив з пляшки джина, цей джин – Янукович. Тепер цей злобний джин Янукович роз’їжджає Україною і отруює тисячі, мільйонів людей. (…) Пане Єльяшкевич, то що, пан Янукович справді зараз є тим джином, якого випустив Кучма і з яким зараз важко буде справитися і самому Кучмі?

Олександр ЄЛЬЯШКЕВИЧ: (…) Увесь час були дуже тісні зв’язки між Кучмою та Януковичем, тому що Янукович в 99-му році так працював добре на Кучму, так фальсифікував вибори в Донецькому регіоні, що Кучма безумовно повинен бути вдячний Януковичу (…)

У зв’язку з тим, що український народ сказав своє слово, а цього слова ніхто не очікував, тому що влада, я маю на увазі українську злочинну владу, думала, що все це буде відбуватись по сценарію 99 року (…), переконаний, що і результати голосування 26 грудня будуть вирішуватись не тільки в день голосування, але й після нього на майдані Незалежності, і не тільки на майдані Незалежності, але й на багатьох майданах. (…)

Зиновій ФРИС: (…) Все-таки чи є рецепти того, аби все те, про що ви говорили, якимось чином попередити, щоб цього не сталося?

Антон БУТЕЙКО: Я вважаю, що Янукович є не джином, а клоном “кучмізму”. Бо джин – це структура, яка виконує вказівки когось, а в одному випадку – це продовження “кучмізму”.
Я б не фарбував у чорні тони ситуацію в Україні. Я вважаю, що є однозначно сили у народу, щоб не допустити остаточного сценарію зриву виборів. І є багато ознак.

Погляньте, от зараз суд Києва розглядає позов УНП проти такої потужної структури, якою є МВС. Це вперше в історії нашої політичної культури, коли проти цього своєрідного монстра виступила партія для захисту своєї честі і гідності, яку зганьбили високі посадовці цього міністерства.

Ви можете уявити, на засіданні київського суду представник СБУ якраз визнає, що квитки, які ніби-то були вилучені під час арешту людей, які ніби-то були причетні до троєщинського вибуху, що це не є квитки дійсні, а фальшовані квитки ніби членів УНП.

Це вже визнає представник СБУ, тобто з’являються нові настрої і серед чесних представників влади, яких є багато. І однозначно, що вони всі стануть на захист правового і нормального розвитку ситуації в Україні.

Зиновій ФРИС: (…) Пане Єльяшкевич, що б Ви зробили, якби була Ваша воля, аби не сталося одного з тих трьох сценаріїв, які Ви сьогодні змалювали?

Олександр ЄЛЬЯШКЕВИЧ: Для цього потрібно говорити про них вголос, треба говорити по це українському народу, а український народ зробить все так, як він це зробив, на жаль, вигравши вибори, Ющенко та його команда не змогли зробити так, щоб Ющенка проголосити Президентом України. І тільки український народ, тільки майдан врятував ситуацію. Я дуже вдячний, як і вся Україна, майдану, але він не виконав ще своєї основної ролі, і він буде ще її грати, так що слава майдану, слава українському народу! Я впевнений в перемозі Віктора Ющенка.

Прямий ефір на Радіо “Свобода”, 17 грудня 2004 р.

http://ukraine.radiosvoboda.org/article/2004/12/5a1f6a2f-9290-4570-874a-0865fc614a19.html




Версія для друку На першу сторінку