>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


09/20/200602:00 PM

Юрій КОСТЕНКО: «Президент намагається поєднати вогонь і воду...»

Тим, хто стежить за парламентськими перепалками, може видатися, що політична боротьба в Україні обмежується форматом п’ятьох сил, представлених у Верховній Раді. А ті, перед ким 26 березня зачинилися двері в законодавчий орган, начебто змирилися з долею аутсайдерів і посипають голову попелом... Що це не так, підтверджує наша розмова з головою Української народної партії Юрієм КОСТЕНКОМ.

- Які висновки зробила УНП після невдалих виборів? Знаєте, чому програли?

- Причина нашої поразки, насамперед, у розчаруванні електорату діями помаранчевої команди. УНП була засновником Блоку Віктора Ющенка “Наша Україна” і коаліції на президентських виборах “Сила народу”, отож негатив щодо дій владної команди, яка, на жаль, не виправдала довіри переважної більшості виборців, перенісся й на “Український народний блок”.

Ще одна причина – максимальна роз’єднаність національної демократії, якої не спостерігалося за весь час Незалежності. Стратегічна помилка Президента Віктора Ющенка у тому, що він не сприяв, аби праві пішли на парламентські вибори одним фронтом, хоча вони були майже у всіх блоках. Правий Тарас Чорновіл маскував безідейність “Партії регіонів”. Так само, як праві Лук’яненко, Яворівський, Шкіль маскували лівоцентриста Юлію Тимошенко, а представники Руху і КУНу - лібералів “Нашої України”...

- Що робитимете для того, аби знову бути представленими у сесійній залі?

- Ми розробляємо стратегію нашої діяльності в опозиції - як позапарламентська партія. Активно працюємо над тим, щоб об’єднати праві сили. Це може бути коаліція або блок правих політичних і громадських організацій, об’єднаних з метою захисту українських інтересів. У нас є пропозиція щодо згуртування близьких за ідеологією політичних сил в одну партію. Цей механізм передбачає вільне об’єднання усіх партійних структур знизу доверху і обрання шляхом таємного голосування керівництва всіх рівнів. Такі процеси вже відбуваються на Івано-Франківщині.

У Європі популярною є блокова політична конструкція. Сильвіо Берлусконі очолює не єдину партію, а блок з шести правоцентристських сил “Вперед, Італіє!”. У той же час до владного блоку лівих партій з його лідером Романо Проді входить вісім партій...

Наша стратегія спрямована на те, щоб об’єднана права сила була конкурентоспроможною. Найперше завдання - посилити економічну складову партійної ідеології. Ми є правоцентристською партією, отже, треба співпрацювати і з підприємництвом, і з виробництвом, і з фермерством - щоб стати виразниками їхніх інтересів і отримати їхню підтримку. Серед партійних лідерів і загалом серед правих політичних партій раніше такого завдання ніхто не ставив. Сьогодні його ставить перед собою Українська народна партія.

- Не секрет, що вашими партнерами можуть стати представники ВО “Свобода” й “ЕКО+25%”. Чи не боїтеся докорів за союз з радикалами

і олігархами?

- Ми висловили принципи політичної поведінки УНП і стратегію нашого бачення правоцентристської сили. Ми нікому не видаємо жодних індульгенцій, і якщо політичні партії чи громадські організації об’єднуватимуться на проголошених нами принципах – це й буде виконанням наших завдань.

Щодо радикалів і олігархів. “ЕКО+25%” - це не партія, це виборчий проект. Він припинив своє існування після виборчої кампанії, зрештою, як і завершився виборчий проект “Український народний блок Костенка-Плюща”. Нам багато хто дорікає позицією Плюща щодо “Регіонів”. Нагадаю, Плющ не є членом УНП, а почесним головою Партії вільних селян і підприємців, тому не можемо відповідати за його політичну позицію. Сьогоднішнє “Еко+25%” - це залишки виборчих команд. Вони мають непоганий потенціал, щоб працювати в політиці, і не мають жодного стосунку до олігархів. Ми об’єднуємося з тими рядовими членами “ЕКО+25%”, які можуть додати активності УНП.

- Ви заявили, що переходите в опозицію до уряду і парламентської більшості. Чи означає це, що опонуватимете й Президенту, який до певної міри є “хрещеним батьком” і того, й іншого суб’єкта? Адже саме він “благословив” нинішнього прем’єра?..

- Тут треба бути політично коректним. Ми перебуваємо в опозиції до безідейної більшості, до Партії регіонів, яка, на нашу думку, є клановою політичною силою і максимально відображає регіональні економічні інтереси. Ми в опозиції до тієї програми, яку сформувала Партія регіонів з соціалістами і комуністами, бо вона суперечить програмі УНП. Але ми не можемо бути в опозиції до Президента, який переміг з нашою програмою. “10 кроків назустріч людям” на 90 відсотків збігається з базовими положеннями програми Української народної партії. Доти, поки Президент намагатиметься втілити цю програму в життя, будемо йому допомагати. В тому числі - перебуваючи в опозиції і поза парламентом.

Нині багато хто плутає українську ситуацію, що склалася, з відповідальністю Президента. У Польщі свого часу Кваснєвський мав правий уряд, коли перемогла виборча акція “Солідарність-2”, мав в опозиції до себе парламентську більшість. Але разом з тими ж правоцентристами він відстоював інтереси Польщі. Якби Президент Ющенко чітко заявив, що стоїть на ідейних позиціях правоцентриста, то тим знайшов би більше розуміння серед виборців, ніж тим, що робить сьогодні, намагаючись об’єднати те, що ніколи не можна об’єднати, - вогонь і воду.

- Чи будете ви соратником парламентської опозиції?

- Ми співпрацюватимемо з усіма опозиційними силами, в тому числі з Блоком Юлії Тимошенко - в плані захисту демократичних засад розвитку України. Тобто якщо “Регіони” почнуть згортати свободу слова, почнуть тиснути на виробника тими самими адміністративними методами, якими користувався Кучма, якщо “Регіони” намагатимуться забороняти нам виходити на вулиці і майдани, протестувати і захищати свої права, то, без сумніву, ми повинні контактувати з усіма опозиційними силами, незалежно від їхньої ідеології. БЮТ є лівоцентристською політичною силою. І якщо говорити про спільність наших можливих дій на наступних парламентських чи президентських виборах, то тут є великі проблеми. Не треба пробувати робити в Україні те, що колись було описано в байці Крилова про лебедя, рака і щуку. Вони ж начебто тягли, але в різні боки. Так і в нашій політиці. Прийшовши до влади з ідеологічно різними політичними силами, ми тепер не знаємо, яку державну політику проводити. Одна частина проводить ліву, друга – праву, а третя – ліберальну. Виходить неефективна політика. Тому треба бути дуже чіткими у своїх позиціях...

- Як ви сприйняли заяву Януковича щодо НАТО?

- Українська народна партія вже дала їй політичну оцінку. Ми вважаємо, що за цим криється не просто зміна політичного курсу держави, а перекреслюються всі євроінтеграційні демократичні завоювання України впродовж 15 років. Ми звернулися до Президента Віктора Ющенка і до правоцентристів у Верховній Раді, щоб вони “не спали”, не сприймали все як даність, а воювали проти цього...

Іван ФАРІОН.

«Високий Замок», http://www.wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=50398


Версія для друку На першу сторінку