06/08/2005
Юрій ШИРКО: `Насправді все виглядає так, що прямого спілкування з Президентом ми не маємо`
ukranews.com, Інформаційно-аналітичний портал "Депутат",
8 червня 2005 р.,
"УНП справді є демократичною партією. У нас рішення народжуються вглибині, на відміну від партійних організацій, які народжуються зверху і рішення яких з'являються зверху. Рішення піднімається через систему партійних організацій наверх, і коли воно прийняте на рівні правління партії або Центрального Проводу, то йде як виконання. Можливо, раніше хтось думав, що ми надуваємо щоки. Насправді це не так"
- Пане Юрію, якою буде подальша тактика УНП після провалу голосування за віце-спікера? Чи є у партії надія, що Юрій Костенко може стати віце-спікером ВР?
- Надія завжди є. Можливо, незабаром буде висунута на розгляд ВР "революційна" постанова, про яку говорив Володимир Литвин, щодо звільнення з посад сумісників, які працюють у виконавчій владі і водночас очолюють комітети ВР або є першими заступниками. Реальний розгляд питання в комплексі: керівників комітетів, які будуть звільнені, перших заступників і питання заступника Голови ВРУ. Вважаю, не пізніше наступного пленарного тижня ми знову розглядатимемо питання обрання заступника Голови ВР і голів комітетів.
- Чи пробуєте ви знайти спільні точки дотику з "Нашою Україною"? Є інформація, що "Наша Україна" висовуватиме своїх кандидатів на посаду віце-спікера?
- Мені не зрозуміла логіка представників "Нашої України", які говорять про своїх кандидатів. Я спілкувався з багатьма депутатами, що посилалися на рішення фракцій "Наша Україна" не брати участі у голосуванні, але логіки та аргументації не почув. Якщо когось пропонують, то потрібно говорити конкретною. Можна розглядати у контексті голів комітетів та їх заступників. Так, як це завжди робилося. Одначе нормальні цивільні домовленості можуть мати місце. Логіка мені не зрозуміла, адже ми є абсолютними однодумцями, послідовними виконавцями Програми Президента Ющенка.
- Фракція не збирається змінити свої відносини із колишньою фракцією-побратимом "Нашою Україною"?
- Що ви маєте на увазі "змінити відносини"?
- Я маю на увазі, чи буде якась офіційна реакція партії, адже виглядає так, що ваш колишній союзник, м'яко кажучи, "кинув" УНП.
- Так дійсно виглядає. Але у нас не буде якихось негативних випадів на цей рахунок чи чогось подібного. Нам у цьому випадку просто не зрозуміла логіка такого кроку. Що ним хотіли досягти? Ми лишилися такими, як і були. Єдина різниця - ми більш правого ухилу, а "Наша Україна" - це широка фракція, де є ліберальні та багато інших поглядів.
- УНП не вважає цю ситуацію спробою "приструнчити" партію, тримати її на короткому повідку?
- Якщо дивитися на цю ситуацію збоку, то, можливо, так і виглядає. Це ненормально. Хто був ідеологом цієї дії, повинен зрозуміти, що УНП справді є демократичною партією. Рішення у нас народжуються вглибині, на відміну від тих партій, які народжуються зверху і рішення яких з'являються зверху. Воно піднімається через систему партійних організацій наверх. Коли це рішення прийняте на рівні правління партії або Центрального Проводу, тоді воно іде як виконання.
Не можна спрогнозувати збіг бажання якогось окремого керівника партії чи окремої партійної організації із тим рішенням, яке буде прийняте колегіальним органом. Можливо, раніше хтось думав, що ми надуваємо щоки. Насправді це не так.
- Керівництво УНП та депутати від УНП зараз мають доступ до Президента?
- Наскільки я знаю, голова УНП Юрій Костенко уже давненько не зустрічався із Президентом. Щодо нашої фракції, то ми дещо раніше ініціювали зустріч. На жаль, вона не відбулася. Мені не відомо, з яких причин. Насправді все виглядає так, що прямого спілкування з главою держави ми не маємо.
- До речі, щодо області, з якої Ви обрані. Зараз у центральній пресі дуже багато інформації про процеси люстрації на Рівненщині, кадрові пертурбації і таке інше. Який насправді стан справ у області?
- Я вичерпно володію інформацією по Рівненщині, оскільки зустрічаюся з людьми у своєму окрузі, багато їжджу по області. У Раді є депутат від Рівненської області з фракції "Регіони України", який періодично мусує інформацію, що в регіоні кояться страшні речі, когось виганяють тощо. Насправді усе по-іншому. Навпаки, пропозиції надходять від людей, які розповідають про зловживання деякими особами службовим становищем, про розкрадання ними державного майна. Йдеться про людей другого і третього рівня управлінської ланки, а не про рядових учителів, рядових управлінців і держслужбовців.
Будучи на колегіумі ОДА, я помітив, що ряд людей залишилися із попередньої влади. Я подавав запит стосовно одного керівника управління, оскільки отримав лист-відмову від прокурора у порушенні кримінальної справи. Ця людина зібрала паспорти своїх підлеглих, знаючи, що вони голосуватимуть за Ющенка. Вона їм перешкодила у волевиявленні, відповідно є порушником закону. Не треба плутати такі речі, і говорити, що суцільно хтось когось виганяє.
- Все-таки наскільки відбулися кадрові зміни? Червоній обіцяв, що поміняє усіх голів районів, керівників управлінь і так далі.
- Якщо брати (за власною класифікацією) перший рівень управлінської еліти в області, то дійсно в районах змінені всі керівники райдержадміністрацій. Це правда. Слід зазначити, що були вжиті певні погоджувальні заходи. Люди, які прийшли на зміну, є значною мірою фахово підготовленими. Вони представляють дуже широкий спектр політичних сил. Це державницькі сили, які хочуть розвитку України.
Приміром, райдержадміністрацію Володимирецького району, звідки я, очолив Олександр Бобрик. Він був секретарем райдержадміністрації, очолював екологічну інспекцію. Людина фахово підготовлена. Утім, був звільнений з роботи суто з політичних мотивів. Через те, що колись належав до РУХу, потім до Української народної партії. Тоді влада без питань звільняла. Зараз повернулися нормальні люди, які підбирають професійну команду.
- Скільки членів УНП стали керівниками адміністрацій?
- Мені важко порахувати. З 16 адміністрацій, напевно, половина буде.
- Інші члени блоку "Наша Україна" висловлюють претензій щодо такої гегемонії УНП?
- Чому? Є керівники і з інших партій - "Батьківщини", "Реформи і порядок", Християнсько-демократичної партії. У Рокитнівському районі головою адміністрації став соціаліст. У Рівненському районі заступник представляє партію Кармазина "Захисників Вітчизни".
Під час наради довелося чути закиди представників однієї політичної сили про заангажованість, оскільки скрізь УНП. Тоді керівник апарату, як кажуть, виклав усі матеріали на стіл і розповів, хто де призначений. Виявилося, що спектр досить широкий.
Взагалі-то така кількісна присутність членів УНП на керівних посадах цілком виправдана. На минулих виборах "Наша Україна" у Рівненській області отримала 850 депутатських мандатів всіх рівнів - сільської, селищної, міської, обласної, сільських і міських голів. Із 850 сімсот дев'яносто були із УНП. Хоча ми надали рівні можливості. Певною мірою ми програли у порівнянні з попередніми виборами, бо говорили, що от тут буде виставляти інша партія. Для прикладу, Костопільський район. На попередніх виборах у обласну раду з трьох мандатів ми мали два. Всі місця віддали Народному РУХу, і вони там жодного не здобули. Там, де ми поступилися, вони не виправдали свою спроможність боротися.
- Ви очолюєте парламентський підкомітет з питань подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. Наскільки Ви підтримуєте дії нового уряду, по вирішенню цієї проблеми?
- Поки що ми маємо проблему з тими рішеннями, які були прийняті раніше. Головна проблема - те, що базовий закон 1991 року приймався у радянські часи. Він був розрахований на те, щоб "подоїти" загальносоюзний бюджет і більше витягнути коштів в Україну на подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. Із цієї точки зору на той час це виглядало абсолютно патріотично, логічно і нормально. Але, оскільки тепер бюджет України зі зрозумілих причин, навіть з територіальної величини, значно менший, ніж бюджет усього Союзу, то щодо виконання цього закону весь час утворюються борги. З року в рік вони накопичуються і набрали катастрофічних величин.
З попередніх урядів та парламентів ніхто не брав на себе сміливості переглянути цей закон, щоб зменшити пільги тим, хто менш постраждав, і де ці наслідки уже майже прирівнялися до інших територій. Перекинути фінансові ресурси для допомоги постраждалим: інвалідам, які живуть безпосередньо в 30-кілометровій зоні, хворим, мешканцям забруднених територій. Ніхто не брав на себе такої відповідальності. На цей момент борги є і нинішній уряд скований ними.
Нещодавно, наприклад, я займався тим, щоб направити кошти на оздоровлення дітей у санаторіях. Спрямувати їх на перевезення і таке інше. Це потребує певних зусиль. Зараз новий уряд пробує латати дірки уже в порваному каптані. Як на мене, мають бути рішучі кроки з боку кількох міністерств (бо зараз розпорядниками є кілька міністерств), у тому напрямі, щоб пропозиції були внесені і закон мав реальну змогу бути виконаним.
- Профільний комітет готує свій проект закону з цього приводу? Чи ви вважаєте, що це має зробити виконавча влада?
- Так, ми вважаємо, що це повинна робити виконавча влада, оскільки за три роки, які я очолюю комітет, наші пропозиції до бюджету, щоб забезпечити виконання закону, не були почуті ні Мінфіном, ні бюджетним комітетом. Не почуті в тому аспекті, що не були враховані. Я прихильник того, щоб ці законодавчі пропозиції надходили від виконавчої влади, від реальної можливості виконати їх. А ми як депутати під час доопрацювання (адже все рівно він мусить пройти через комітет) будемо вносити свої пропозиції в межах реального, можливого. За великим рахунком уряд подає проект бюджету не досить досконалий. Після доопрацювання в бюджетному комітеті документ вже набуває досконалості. Це досить позитивна співпраця виконавчої і законодавчої гілок влади.
- Як голові підкомітету, Вам відомі випадки фінансових зловживань чорнобильськими коштами?
- Так, фінансові зловживання завжди відбувалися, скільки існував цей закон. Є вони і зараз. Прикладом є кримінальні справи, порушені у Рівненській області проти лікарського персоналу. Медпрацівники виписували фіктивні рецепти, отримували ліки і потім їх перепродували в інших приватних аптеках. Таким чином отримували прибуток. Людина, яка є чорнобильцем, беручи лікарську картку, дивувалася: "Виявляється, я була на прийомі, мені виписали ліки". Насправді на прийомі особа не була і ліків не бачила. Були порушені кримінальні справи стосовно виплат за житло.
Проблему я вбачаю в загальному казані. Проте мої пропозиції весь час наштовхуються на стіну виконавчої влади. Йдеться про минулі уряди. До нинішнього я ще не звертався з такою пропозицією. Лише звертався до Прем'єр-міністра, щоб зробити єдиний кадастр чи єдиний електронний перелік всіх постраждалих, в якому б фіксувалися дані про хворобу, місце проживання, ліки, що видаються, виплати, щоб контролювати зловживання. Це лише перший маленький крок.
Загалом мені б хотілося створити систему виплат як у США відносно ветеранів В'єтнамської війни - все видається коштами людині в руки. Тоді не буде проблеми зі зловживаннями виділення ліків. Не буде зловживання в санаторному лікуванні або оздоровленні. Людина, отримавши кошти, змогла б узяти кредит і купити житло, а потім з цих надходжень виплачувати, бо це легко прораховується. Або самостійно обрати аптеку і відповідної якості лики, на які лікар виписує рецепт. Зараз же закуповується централізовано. Ліки надходять і за рецептом людина їх отримує. З одного боку, вона може придбати ліків у потрібній їй кількості, з другого, інші можуть зловживати, "спускаючи" ці ліки. Тому всіх лякали адресні виплати. Їх не потрібно сторонитися. Це має звестися до того, щоб конкретній людині, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, надавалися конкретні кошти в руки для подолання наслідків цього лиха.
- До речі, нещодавно Ви направили депутатський запит стосовно деяких питань до керівника Рівненської АЕС. З чим це пов'язано?
- Крім того, що я голова підкомітету, я є членом Колегії Державної адміністрації з питань ядерного врегулювання. Опрацьовував таку тему, як охорона радіоактивних відходів і взагалі опікувався радіаційною безпекою. Оскільки мій округ - місто Рівне - знаходиться в "ножицях" між Рівненською та Хмельницькою АЕС, то питання безпеки для мене дуже важливе.
Прагнення деяких керівників ядерної енергетики і будівельних структур щодо зведення наступних блоків я не підтримуються з тієї причини, що не вжито необхідних заходів для того, щоб, по-перше, привести до необхідних європейських вимог безпеки уже функціонуючих ядерних блоків; по-друге, вирішити питання або модернізації, або зняття з експлуатації тих блоків, ресурс яких добігає до кінця. А це перший і другий блоки Рівненської АЄС. Я поінформований про те, що керівництво Рівненської АЕС не виконує всіх вимог щодо забезпечення безпечної діяльності першого і другого блоку. Поки що це інженерні пропозиції, в інженерному виконанні. Спостерігається певна тенденція в цьому напрямі.
Свого часу я посилав запити про закупівлю російського обладнання, яке коштувало величезних грошей, але в принципі не може бути поставлене на жодну нашу атомну станцію через несумісність. Були й інші подібні запити. Адже я тісно співпрацюю і з інженерним складом, і з громадськими організаціями, які пробують, наскільки це можливо, слідкувати за безпечною діяльністю або за впливом атомних станцій на довкілля, на те середовище, яке знаходиться за межами атомних станцій. Співпраця дає можливість здобувати інформацію, яку я пробую через запити направити у русло виправлення допущених недоліків. Або ж у випадку якихось негараздів або збоїв зробити так, щоб вони були відомі й доступні широкій громадськості з метою ліквідації паніки і небезпеки, якщо така дійсно існуватиме.
Я був одним із фундаторів, які починали створення системи "Гама-1". Це контроль навколо атомних станцій. Система, створена за кошти європейського співтовариства ще 1992 року, функціонує і зараз. Вона не знаходиться у підпорядкуванні Міністерства енергетики і атомних станцій, і дає можливість контролювати стан радіаційної безпеки, або радіаційний фон навколо Рівненської та Запорізької АЕС. Поки що тільки двох. Через 5, 10, 15, 20 кілометрів розміщені відповідні датчики. Це теж джерело інформації для моєї діяльності, запитів тощо.
Юрій СИРОТЮК,
Інформаційно-аналітичний портал "Депутат"
|