>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


09/10/2003

Валерій АСАДЧЕВ: “Бюджет-2004 проблемний, але не безнадійний”

Бюджет -2004

Найближчим часом на засіданні парламентського Бюджетного комітету розглядатиметься урядовий проект “Бюджету – 2004”. Поділитись своїми попередніми враженнями від “неофіційного” знайомства із проектом ми попросили народного депутата України, заступника голови Бюджетного комітету, члена політичної групи Укпраїнської Народної Партії Валерія АСАДЧЕВА.

--Урядовий проект Державного Бюджету на 2004 рік – це дуже сумний документ, який свідчить про серйозний економічний спад в Україні. Можна констатувати, що все, що зробив Віктор Ющенко на посаді прем’єр-міністра, зруйновано урядами, які прийшли йому на зміну. Але головною “несподіванкою” урядового проекту бюджету на 2004 рік є те, що в ньому не закладені кошти на відновлення співвідношень по мінімальній зарплаті 237 грн. Це означає, що фактично уряд залишив мінімальну зарплату на рівні 185 грн.

-- Але ж, наскільки відомо, дохідна частина бюджету зросла?

-- Так. Загалом дохідна частина бюджету складає трохи більше 58 млрд.грн. Загальний фонд – 44 млрд.грн. Тобто приблизно 2 млрд.грн зростання. Але такий його темп є недостатнім, таким, що не відповідає задекларованим макроекономічним показникам, а отже таким, що свідчить про гальмування темпів зростання економіки. До того ж показовим є те, що економічне зростання відбувається лише за рахунок її реального сектора. Щодо тіньового сектора економіки – він не зменшується.

--На минулій парламентській сесії було прийнято декілька нових податкових законів, які передбачали суттєві зміни в оподаткуванні. То який вплив матимуть ці зміни на бюджет наступного року?

-- Думаю, що прийняття рішення про зниження ставок прибуткового податку з громадян, податку на прибуток, ПДВ, є доцільним. Однак такі суттєві кроки слід робити поступово, даючи суб’єктам господарювання сигнал на декілька років вперед. Оскільки бюджет просто не витримає одночасних реформ по 4 бюджетоформуючим податкам. Тому що, наприклад, зниження на 4% прибуткового податку з громадян, робить в бюджеті “дірку” в 4 млрд.грн., зниження ставки ПДВ з 20% до 17% витягне з бюджету ще більше 1 млрд.грн. А до цього ще зниження на 5% ставки податку на прибуток і введення адвалорної системи на акцизи по тютюновим виробам! Не можна чекати задовільного бюджету за умови знищення основних джерел його наповнення.

-- Президент наклав вето на законопроект щодо зниження ставки по ПДВ…

-- В даному випадку це дуло доцільним. Президент надав можливість уряду збалансувати дохідну частину, принаймні по ПДВ.

-- А які проблеми Ви бачите у введенні адвалорної системи нарахування акцизів?

-- Думаю, її введення збільшить тінізацію економіки. В останні роки у світовій економіці відбулась революція, пов’язана зі значним прискоренням всіх процесів. Завдяки компьютерізації й розвитку інтернета стали можливими електронні розрахунки, з’явився електронний документообіг. Все це вимагає суттєвих змін у фіскальній політиці держави у напрямі спрощення податкової системи. Адвалорна система навпаки дуже ускладнює оподаткування. Вона передбачає стягування відсотку від виробництва, що зумовлює втручання податківців у систему ціноутворення. На моє переконання, підприємці не будуть в захваті від цього нововведення, а отже – підуть “в тінь”.

-- Невже, бюджет-2004 готує лише неприємні сюрпризи?

-- Бюджетний процес лише розпочався, тож робити остаточні висновки рано. Будемо працювати.

Тетяна ЦИБА

Контакт: Ірина Лянна


Версія для друку На першу сторінку