01/30/2004
Квартирне питання
Головною перешкодою на шляху придбання житла цього року стане неабияке зростання його вартості. Уряд Януковича заклав у бюджет черговий податок – 20 відсотків на продаж нерухомості. На сьогодні існує декілька варіантів придбання житла: купівля житла, яке вже експлуатується (вторинний ринок нерухомості), купівля житла в новобудові (первинний ринок) або участь у тій чи іншій програмі кредитування.
Депутати забезпечили законодавчу базу для купівлі житла...
Донедавна в Україні перевагу віддавали купівлі житла, яке вже експлуатується (вторинний ринок). Але поступово ця тенденція змінилася. Наприклад, за даними об’єднання «Київміськбуд», за минулий рік у регіонах уведено близько 60 тисяч кв. метрів житла, що становить більше як половину всього збудованого за попередні 6 років. У Києві ж із 2000 року будують більше як 1 мільйон квадратних метрів нового житла щороку.
Великою мірою це стало можливим завдяки розвитку різноманітних програм кредитування. З 1 січня цього року стали чинними закони «Про іпотеку», «Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим боргом та іпотечні сертифікати», «Про фінансово-кредитні механізми управління майном при будівництві нерухомості та операціях із нерухомістю». Цими законами практично створено законодавчу базу, яка дозволяє в повному обсязі задіяти механізми кредитування житлового будівництва, а отже – розширити можливості громадян України придбати житло.
...а нинішня влада обклала українців податком
Цього року будівельні компанії підпали під сильний удар уряду – запровадження податку на додану вартість (ПДВ) на нерухомість. Таке нововведення однозначно дуже боляче вдарить не лише по будівельниках, але й по кожному громадянину, який вирішить купити житло.
Відтепер вартість квартири/будинку збільшується на 20 відсотків. Тож будівельні компанії постають перед важким вибором: або скорочувати рентабельність, беручи витрати зі сплати ПДВ на себе, або втрачати в обсягах виробництва (якщо збільшиться вартість житла, то не всі громадяни зможуть його придбати). Навіть якщо частину витрат із ПДВ будівельники візьмуть на себе, зростання ціни на житло все одно відбудеться й становитиме щонайменше 7 – 8 відсотків. І це без урахування тенденції до підвищення цін на будівельні матеріали, яка склалася останніми роками (згідно з даними холдингової компанії «Київміськбуд», за минулий рік цегла подорожчала на 11 відсотків, щебінь – на 41, арматура – на 48, віконне скло – на 33 тощо).
Старі квартири теж подорожчають
Із запровадженням ПДВ чимало проблем, які мають стосунок до купівлі нерухомості, залишилося законодавчо неврегульованими. Ось тільки один приклад. Як відомо, будівничий цикл становить 1,2 – 1,5 року. Що податкова повинна робити з тими, хто минулого року вніс певну частку за програмою кредитування житла, а остаточно отримає житло в експлуатацію лишень цього року? Брати ПДВ із цих людей? На яку суму оподаткувати? Чи не брати зовсім? Що робити з тими, хто вже заплатив 20 відсотків за умови, що цю норму скасують? Чи повернуть їм гроші?
Від урядових нововведень постраждає і вторинний ринок нерухомості: відтепер людина, яка купуватиме квартиру в колишніх власників, повинна буде – крім вартості житла – сплатити ще й 20 відсотків ПДВ.
Удар по промисловості
Незадоволеними подарунком виявляться також і виробники, адже такий крок зашкодить не тільки кожному конкретному громадянинові, але й економіці в цілому.
Уряд Януковича чомусь помилково вважає: на скільки відсотків збільшаться податки – на стільки більше грошей отримає бюджет. Але це не так: запровадження ПДВ на житло призведе до скорочення обсягів будівництва, через що бюджет може недорахуватися навіть того, що він отримує зараз. Крім цього, слід зважити на те, що скорочення виробництва – це скорочення робочих місць, соціальних гарантій.
Будівництво – рентабельна галузь, але запровадження відразу 20-відсоткового податку є непосильним тягарем для галузі. Для початку можна було б, скажімо, запровадити ставку ПДВ 3 відсотки й подивитися, як на неї відреагує ринок. Тоді й бюджет виграв би, і не було б падіння обсягів виробництва. А кроки, до яких удався уряд, є хибними. Не можна забувати, що розвиток виробництва – це головна умова добробуту суспільства.
ПДВ на більшість ліків уряд – унаслідок тиску опозиції – відмінив. Час відмінити ПДВ на нерухомість!
Єдине сподівання на поліпшення ситуації полягає в тому, що норми щодо введення ПДВ на нерухомість, написані в законі «Про Державний бюджет України на 2004 рік», наступного року можуть змінитися. Але через рік реанімація галузі може виявитися марною. Тому, підсумувавши урядові бюджетні «новації» (зменшення зарплат, пенсій, запровадження ПДВ на ліки), «Наша Україна» наполягає на терміновому внесенні змін до Закону про бюджет-2004, зокрема і в частині запровадження ПДВ на нерухомість.
Валерій Асадчев, народний депутат України
30 січня 2004р. Громадсько-політичний тижневик "БЕЗ ЦЕНЗУРИ"
|