06/28/200712:30 PM
Юрій КОСТЕНКО: “Той, хто розколе мегаблок, надовго позбудеться підтримки виборців”
Голова Української народної партії і один із лідерів блоку «Українська правиця» Юрій Костенко в інтерв'ю KW розмірковує про витоки та перспективи «помаранчевого» мегаблоку.
–Якими ви бачите місце та роль «Української правиці» у виборчій кампанії?
–Основне завдання, яке ставить перед собою «Українська правиця», беручи участь в «помаранчевому» мегаблоці, — повернути в державну політику та економіку національний інтерес, що сприятиме зростанню бізнесу та середнього класу. «Правиця» уособлює всі ті політичні ідеї, на яких постала незалежність. І саме через те, що ці ідеї не було втілено, Україна не змогла здійснити перетворення, які б наблизили її до рівня розвинених європейських держав.
Однак у рамках «помаранчевого» мегаблоку реалізувати ці ідеї буде нелегко, адже до його складу входять три різні за ідеологією політичні партії — правоцентристська «Правиця», ліберальна «Наша Україна» та лівоцентристська «Народна самооборона». Тому зараз важливо виробити таку спільну програму, яка б дозволила всім його учасникам ефективно реалізувати свої програмні засади.
–У минулому парламенті фракція УНП активно висловлювалася за співпрацю з Юлією Тимошенко. Чому в нинішній кампанії ви зробили вибір на користь політичної сили Віктора Ющенка, а не БЮТ?
–Наші заклики під час виборів-2006 щодо співпраці і з БЮТ, і з «Нашою Україною» базувалися на тому, що всі пропрезидентські політичні сили, які представлені у парламенті, мають об'єднатися для реалізації програми Віктора Ющенка. Однак Юлія Володимирівна працювала насамперед над тим, аби блок Костенка — Плюща не пройшов до Верховної Ради. Адже ми є правою політичною силою і наш електорат переважно проживає в Західній Україні. БЮТ вбачав у нас конкурентів.
Натомість Юлія Тимошенко активно допомагала потрапити до парламенту Соціалістичній партії Олександра Мороза. Їй було вигідно підтримувати «лівого» Мороза, щоб той не заважав БЮТ набирати голоси на Західній Україні.
–Що змінилося в ідеології та принципах УНП (як спадкоємиці Народного Руху України) від 1991 до 2007 року?
–За роки незалежності УНП не лише змінила свою програму з урахуванням європейського досвіду та програми Європейської народної партії як нашого політичного партнера. Ми серйозно модернізували свою роботу з використанням сучасних методів ведення політичної діяльності. Також ми були першою політичною силою, яка реалізувала принцип таємності обрання керівників на всіх рівнях, що відповідає принципам партійної демократії.
Зараз організація та стратегія нашої роботи принципово відрізняються від тих, що їх використовував Народний Рух України. Крім того, ми намагаємося працювати так, щоб виборець щодня, а не один раз на п'ять років бачив практичні результати нашої діяльності на місцевому рівні — зокрема, через 10 000 депутатів місцевого рівня, сільських та міських голів від УНП, яких було обрано у 2006 році.
–Кого з представників «Правиці» і УНП ми побачимо у списку «помаранчевого» мегаблоку?
–Традиційно прийнято вважати, що «партійний іконостас» — це відомі національні діячі ще з часів Народного Руху за перебудову: Іван Драч, Дмитро Павличко, Степан Хмара. Однак зараз у «Правиці» відбувається трансформація виборчих списків. Життя бере своє.
Зрозуміло, що виборець має бачити спадковість партії, як сили, що бере свій початок у буремних 80-х, але має бути й перспектива. Тому в нашому списку з'явиться й багато нових прізвищ — наприклад, президент ЗАТ «Оболонь» Олександр Слободян. Виборці зможуть побачити низку молодих людей до тридцяти років, які на сьогодні є перспективними політиками.
–Чи є ризик, що «Українська правиця» піде на вибори окремо?
–На сьогодні є достатньо підстав говорити про те, що розкол у «помаранчевому» мегаблоці можливий. Однак, на мою думку, суспільна свідомість вплине на амбіції тих, хто хоче зруйнувати це об'єднання. Адже всі політичні сили, що докладуть руку до розколу в блоці, надовго втратять підтримку свого електорату.
УНП сьогодні йде на суттєві компроміси для того, щоб виборець після дострокових виборів відчув, що в Україні є політична сила, яка відстоює національний, суспільний інтерес, а не інтереси окремих людей. Тому ми зробимо все, щоб не допустити розколу «помаранчевого» мегаблоку.
Валерій Савицький, Kyiv Weekly, 28 червня
http://weekly.ua/ukr/?art=1183028841
|