Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
>>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


08/29/200305:14 PM

Заява з приводу нових ініціатив Адміністрації Президента щодо Конституційних змін

Як ще одну спробу зберегти при владі нинішню правлючу команду розцінює Українська Народна Партія чергову ініціативу Адміністрації президента з політичної реформи. Не здобувши підтримки сценарію подальшого посилення президентської влади та продовження повноважень чинного Президента ні в парламенті, ні в суспільстві, його Адміністрація цього разу запропонувала схему, що фактично скасовує в Україні президентську посаду як впливовий центр влади.

Українців закликають повернутися до вже апробованої напередодні незалежності парламентської моделі. Слід нагадати, що навіть тоді, за умов існування комуністичної більшості, проходження складу Кабінету міністрів через парламент викликало значні проблеми.

Нині, за відсутності належної політичної структуризації українського парламенту, коли половина депутатів обирається на мажоритарних округах, а не від політичних сил, ключову роль відіграє адміністративний ресурс та фінансові можливості кандидатів. Наочним прикладом є чинна, штучно створена всупереч волевиявленню виборців, парламентська більшість, основу якої складають позапартійні депутати та депутати – члени партій – аутсайдерів виборів.

Посилання авторів реформи на європейські парламентські демократії є недоречним, оскільки в запропонованому варіанті, мова по суті не йде про пропорційну модель виборчої системи.

Цілком неприйнятною УНП вважає також норму про обрання Президента трьома четвертинами складу парламенту. Адже в разі її ухвалення практично неможливо буде при нинішньому (і, цілком ймовірно, наступному) складі парламенту обрати Президента.

Проявом політичної непослідовності є також пропонувати принципові зміни до Конституції, які не виносились на всенародне обговорення.

Таким чином, УНП вважає, що реалізація запропонованої моделі політичної реформи не призведе до формування в Україні політично відповідальної влади, а лише законсервує олігархічний режим, надавши йому іншу зовнішню оболонку.

УНП вважає за необхідне звернути увагу й на ту обстановку, що скасування права громадян обирати Президента України шляхом прямого волевиявлення не може бути ухвалена голосами двох третин депутатів, оскільки по суті означає зміну конституційного ладу в Україні. А це вимагає рішення всенародного референдуму. Згідно зі статтею 5 Конституції України, “право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами”.

УНП вважає, що дійсними мотивами “конституційних реформаторів” є не створення більш ефективної системи управління країною, а недопущення приходу до влади в Україні в результаті президентських виборів представника демократичних сил.

Не викликає здивування і підтримка такої ініціативи комуністами, які ідеологічні догми та власні партійні інтереси ставлять вище реальних інтересів виборців. Водночас сподіваємося на розважливу позицію депутатів від Соціалістичної партії. Закликаємо їх об’єднати свої зусилля з іншими демократичними силами парламенту і протистояти намірам правлячої команди за будь-яку ціну продовжити свої повноваження. В іншому разі УНП буде наполягати на відкликанні підпису фракції “Наша Україна” під Меморандумом опозиції “Про політичну реформу” та звернеться до народу за підтримкою захистити в Україні конституційний лад та демократію від політичних шулерів.

Голова Української Народної Партії Юрій КОСТЕНКО


Версія для друку На першу сторінку