>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


08/29/2005

Іван ЗАЕЦЬ: “Якщо Президент чи уряд захочуть мати парламентську більшість, яка буде реалізовувати програму, то вона буде створена упродовж місяця”

Радіо Свобода, 29 серпня 2005 р.

Марина ПИРОЖУК: (...) БЮТівці виступають за створення у парламенті більшості. Чи вдасться їм реалізувати цю мету, як на це реагують інші провладні партії і яким буде формат цієї більшості?

Про це ми говоритимемо з лідером Блоку Юлії Тимошенко Олегом БІЛОРУСОМ, членом фракції соціалістів Миколою РУДЬКОВСЬКИЙ, який за нами на телефонному зв’язку, і з членом Української народної партії Іваном Зайцем. (...)

У перші тижні роботи Верховної Ради буде оголошено про створення парламентської більшості, яка вийде з низкою ініціатив, у тому числі щодо підвищення прохідного бар'єру на виборах у парламент до 5%. Про це сьогодні заявив лідер фракції БЮТ Олег БІЛОРУС (…)

Шановні гості, ви поділяєте оптимізм пана Білоуса щодо створення більшості уже у вересні і в такій кількості? (...)

Іван ЗАЄЦЬ: Я не поділяю такого оптимізму. Ця пропозиція не перша. Я нагадаю Вам, що ще під час виборів і після президентських виборів Українська народна партія наполягала на тому, щоб після виборів у Верховній Раді була створена парламентська більшість, яка б забезпечила дієву підтримку уряду.

На жаль, тоді до наших пропозицій ніхто не прислухався. А якби прислухалися, то зараз ми б мали трошки іншу ситуацію в економічному плані, іншу ситуацію з нашим урядом.

Марина ПИРОЖУК: А хіба БЮТівці пропонують щось інше?

Іван ЗАЄЦЬ: Всьому свій час. Справа у тому, що спочатку реалізувався проект ситуативної більшості у Верховній Раді, та й ще за участі комуністів. Ви ж бачите – головою Верховної Ради є Литвин, заступником – Адам Мартинюк, і все всіх начебто влаштовувало.

Українська народна партія з цим категорично не погоджувалася, бо ми знали, що така ситуативна парламентська більшість ніколи не створить належної підтримки уряду і не забезпечить ефективної його діяльності.

Марина ПИРОЖУК: Але ці речі відбувалися, пане ЗАЄЦЬ, ще за старої влади. А вже за нової влади це можливо?

Іван ЗАЄЦЬ: Ні, ці речі вже відбувалися за нової влади, бо вибори президентські, наскільки Ви пам’ятаєте, відбулися понад півроку тому.

Марина ПИРОЖУК: Мова йде про Мартинюка і про ту більшість...

Іван ЗАЄЦЬ: Але вони і зараз там сидять. Ми зараз так само виступаємо за створення парламентської більшості, але ми хочемо дуже чіткої відповіді на запитання: “Під що створюється парламентська більшість?”

Завжди парламентська більшість створювати під програму дій уряду. А на сьогоднішній день парламентська більшість створюється під зміну прохідного бар’єру на виборах чи під щось інше - це не та програма.

Марина ПИРОЖУК: А на Ваш погляд, під кого створюється ця парламентська більшість?

Іван ЗАЄЦЬ: Я думаю, що зараз вона поки і не створюється. Це поки що такі пропозиції, які є технологічними інструментами, щоб далі реалізовувати цю ідею створення мега-блоків на президентських виборах.

Якщо хтось не хоче йти до цього мега-блоку, то, будь ласка, для одних – це високий прохідний бар’єр, для інших – інша парламентська більшість з іншим керівництвом Верховної Ради. Ви ж добре пам’ятаєте, що сьогодні Верховна Рада у своєму керівництві недоукомплектована: немає заступника Верховної Ради, немає керівників цілої низки комітетів. Тому говорити про якусь ефективність діяльності ВР не доводиться.

Тому УНП виступає за те, щоб ця парламентська більшість була створена, але ми хочемо бачити предмет, під який створюється ця парламентська більшість, ми хочемо бачити ту конкретну програму, що буде робитися із селом, що буде робитися із промисловістю, що буде робитися з експортом, з імпортом. От, будь ласка, цей набір питань, і тоді ми будемо говорити про створення парламентської більшості, а не зараз. (...)

Марина ПИРОЖУК: Стратегічне завдання ініціаторів створення більшості, як ми зрозуміли, - набрати 250 депутатів. Хто, на Ваш погляд, увійде в цю більшість чи може увійти?

Олег БІЛОРУС: Я впевнений, що у таку більшість, яка підтримує програму уряду, увійдуть фракції “Наша Україна”, БЮТ. Думаю, як сказав пан Іван ЗАЄЦЬ, туди увійде УНП за певних умов. Туди може увійти і фракція Народної партії України, соціалісти, навіть фракція “За єдину України” Губського, а також позафракційні народні депутати.

Що стосується платформи, на базі якої може бути сформована більшість, то пан Іван має рацію, що тепер треба думати і говорити не про ситуативну більшість, а про більшість, яка б чітко стояла на позиції реалізації програми Президента, програми уряду. Такі програми є, вони підтверджені, і вони складають достатньо тверду основу для формування більшості на цьому фінальному етапі каденції цієї Верховної Ради. (...)

Микола РУДЬКОВСЬКИЙ: (...) Якщо буде формуватися парламентська більшість, і у цьому процесі братимуть участь і “Наша Україна”, і БЮТ – сили, які перемогли на виборах, йдеться про Помаранчеву революцію, то ми братимемо участь у створенні такої коаліції, але таке рішення має ухвалити політична рада Соціалістичної партії. (...)

Марина ПИРОЖУК: Шановні гості, пан Єремєєв висловлює побоювання, що нова парламентська більшість може бути створена під тиском і відстоюватиме інтереси, які не вигідні українському народові. Як би ви це прокоментували? Що значить невигідна українському народові? Що тоді вигідно українському народові, пане ЗАЄЦЬ?

Іван ЗАЄЦЬ: Я думаю, що на це питання можна дати відповідь лише тоді, коли той чи інший законопроект, та чи інша програма буде обговорюватися саме у рамках парламентської більшості.

А ситуативне голосування показало, що Верховною Радою законопроекти, які саме відповідають національним інтересам, відхиляються; а ті законопроекти, які несуть у собі ознаки корпоративного, лобістського плану, дуже часто ухвалюються.

Тому тут я не можу погодитися із тим, що більшість створюється, щоб проводити антинародні рішення. Навпаки, скрізь більшість – це та структура, та одиниця, та частина влади, яка несе відповідальність за роботу уряду, яка несе відповідальність (…) за законодавче забезпечення цієї діяльності. Я вже колись говорив у цій студії, що УНП буде дуже активною складовою парламентської більшості. І на фазі створення парламентської більшості ми так само вестимемо свою діяльність дуже активно.

Ми переконані, що без парламентської більшості неможливо забезпечити ефективної діяльності парламенту. Я думаю, що, можливо, Народна партія України, чи як вона називається – партія Литвина, побоюється, що створення парламентської більшості призведе до зміни керівництва Верховної Ради, вони втратять лідера, як голову Верховної Ради.

Так для цього є переговори, де все це можна обумовити, і не треба нічого боятися, але не треба і з іншого боку боятися заповнити посаду, наприклад, заступника голови Верховної Ради, заповнити посади голів комітетів і до кінця структурувати Верховну Раду.

Тому я нічого лихого не бачу, думаю, що це просто така певна недовіра, бо ще ніхто поки не вів переговорів.

Марина ПИРОЖУК: Недовіра до самої ідеї чи до ініціаторів цієї ідеї?

Іван ЗАЄЦЬ: Я думаю, що тут тяжко розмежовувати, тому що ідея обов’язково повинна реалізуватися, якщо вона серйозна. (...)

Парламентська більшість – це необхідний елемент демократичної влади, але реалізувати цей проект буде дуже важко, якщо не неможливо. (...) Але з іншого боку, я вважаю, що якщо Президент чи уряд захочуть мати парламентську більшість, яка буде реалізовувати програму, то вона буде створена упродовж місяця. Тобто тут чи справді буде достатньо політичної волі Президента та прем’єра, чи просто справді це такий зондаж – пограти на нервах, наприклад, у Литвина - Народної партії, чи у когось іншого. Я би хотів, щоб цей проект реалізувався досить серйозно.

Марина ПИРОЖУК: (...) Пане БІЛОРУС, якою за Вашою концепцією має бути більшість проурядова чи пропрезидентська? Яка більше лякає Ваших партнерів?

Олег БІЛОРУС: Наші партнери не повинні боятися. У нас є Президент і уряд народної довіри, і тому у парламенті повинна бути сформована більшість народної довіри, більшість, яка б взяла на себе відповідальність і не допустила того хаосу і блокування, що було на фінальній стадії останньої сесії.

Я не приймаю тих дефініцій вигаданих, що більшість пропрезидентська чи пропрем’єрська – це все від лукавого. (...)

Марина ПИРОЖУК: Шановні панове, якщо не буде більшості, то як ухвалюватимуться важливі для країни законопроекти? Це стосується СОТ і підвищення прохідного бар’єру, і бюджет.

Іван ЗАЄЦЬ: Будуть ухвалюватися, але не найкращі законопроекти. Це буде погано, тому що ми знову станемо на шлях півмір таких. Я переконаний, що в теперішній ситуації адміністративними методами парламентська більшість ніколи не буде створена. Наявність парламентської більшості – це ознака високої політичної культури. Або ми продемонструємо цю високу політичну культуру і на добровільних засадах з урахуванням інтересів партій і фракцій створимо цю парламентську більшість або не створимо. Тому б я не витрачав час на обговорення цього питання.

Марина ПИРОЖУК: Але всі говорять про необхідність цієї полеміки, цієї дискусії, але результатів поки що немає. Планка про 5% прохідний бар’єр. Це на думку багатьох експертів важливе завдання для керівництва і для Ющенка, оскільки це відсіює слабких і дає бонуси сильним. Але для цього треба скасувати попередній бар’єр. Чи можливо це зробити, по-перше, юридично грамотно, чи підтримається така пропозиція, якщо не буде більшості?

Іван ЗАЄЦЬ: Юридично грамотно цього зробити не можна, тому що в законі про вибори народних депутатів є положення, де зазначається, що зміни до цього закону можна вносити тільки за 240 днів до виборів. (...)

Ми за підвищення бар’єру прохідності. УНП візьме будь-який бар’єр, бо ми партія народна. Ми не просто виступали за високий бар’єр, я, як член робочої групи ВР, що опрацьовувала пропозиції щодо змін до закону про вибори до народних депутатів України, і наполягав на тому, щоб прохідний бар’єр уже тоді був записаний не менше 4,5%. (...) На жаль, (...) тоді ні представники СПУ, ні представники КПУ, я вже не кажу про ту “заєдунську” більшість, не підтримали моєї пропозиції. А тепер я кажу, що це буде дуже проблематично, це не на часі, це збурить ВР, хоча ми за підвищення. (...)

Марина ПИРОЖУК: Рейтинги показують, що на третину майже впала довіра до політиків, за яких готові були ще кілька місяців голосувати понад 60%. Чи може бути це стимулом передовсім для провладних партій подолати розбрат у своєму таборі? (...)

Іван ЗАЄЦЬ: Я б не говорив би зараз про розбрат. Справа трошки глибше. Коли ми говоримо про розбрат, то це означає, що влада сформована не на інтересах народу, а сформована чи олігархічним шляхом чи якимось іншим. Просто коли формувалась теперішня виконавча влада, то ставку було зроблено на ліберальну ідеологію. Ми бачимо ознаки цього лібералізму скрізь, чи то в цінах, чи то в інших економічних процесах. Майже повністю до державного урядування не допущені національні демократи, патріотичні сили. В цьому я бачу найбільший ґандж теперішньої ситуації.

Тому якщо говорити про покращення діяльності нашої влади, то треба поки що наповнювати її патріотичними силами, адже президент сказав 24 серпня про те, що змінилося багато облич, але обличчя влади не змінилося. (...)

Марина ПИРОЖУК: Ви маєте на увазі на всіх рівнях чи в найближчому оточенні президента?

Іван ЗАЄЦЬ: На всіх рівнях ніякої зміни влади за своїм складом не відбулося. Я, наприклад, сумніваюся у тій цифрі, яку каже президент, що по Україні змінено 18 тисяч посадовців. (...)

Той досвід, який я маю на сьогодні засвідчує, що змінено дуже і дуже мало людей. А якщо говорити про регіони, то там взагалі мова йде про одиниці. В кожному районі в кращому випадку це голова адміністрації і пару заступників, може один якийсь керівник управління. Прокуратура, багато інших управлінь не зачеплені сьогодні.

Тому говорити про те, що сьогодні відбулася така тотальна заміна кадрів неправда. Це велика неправда. З одного боку, начебто суспільство лякають тим, що начебто прийшли і повністю замінили, тому погана ситуація із економікою, а з іншого боку роблять вигляд, що ми справді змінюємо.

Нічого подібного. Треба довести цю справу до кінця. Керувати державою повинні патріоти, порядні люди, треба довести до кінця принцип відділення від політики бізнесу від влади, адже ці принципи не реалізовані сьогодні. Тому там чи там проскакують лобіювання приватних чи корпоративних інтересів. (...)

Радіо “Свобода”, 29 серпня 2005 року


Версія для друку На першу сторінку