04/30/200403:00 PM
Укриття над ЧАЕС не захищає від ядерного вибуху
26 квітня Україна відзначила сумне 18-річчя чорнобильської трагедії. Зона ядерної катастрофи, як і раніше, небезпечна.
"Саркофаг" над четвертим реактором ЧАЕС потребує негайної реконструкції. Нове укриття, яке планує спорудити українська влада, має серйозні вади. Про це в інтерв'ю "Вечірній газеті" розповів екс-міністр ядерної безпеки, екс-заступник голови слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування причин ' аварії на ЧАЕС Юрій Костенко.
- У якому стані перебуває об'єкт "Укриття-1" так званий "саркофаг", споруджений над четвертим реактором ЧАЕС?
- Проектний термін служби "саркофага" - близько 50 років. Однак потужні радіаційні поля, екстремальні умови будівництва призвели до того, що через 10 років конструкції зазнали деформації. Вони можуть упасти будь-коли. У надрах "саркофага" зосереджені тонни самозаймистих матеріалів, радіоактивний пил і залишки ядерного палива. Речовини, які перебувають у неконтрольова-ному стані, можуть вступити в ланцюгову реакцію, призвести до теплового вибуху. Коли я вперше заявив про це, Президент привселюдно лаяв Костенка, мовляв, лякає українських громадян!
- Скільки ядерних відходів сховали під "саркофагом"? Чи можна порівняти ці обсяги з викидами під час чорнобильської катастрофи?
- Під "саркофагом", за різними оцінками, перебуває близько 200 т небезпечного "добра". Під час чорнобильської катастрофи з реактора вилетіло не більше 5% від загальної кількості радіоактивних матеріалів.
- Чи надійний об'єкт "Укриття-2", який планують спорудити над "саркофагом"?
- Цей небезпечний проект є способом приховати чорнобильську проблему. "Укрит-тя-2" - конструкція з високо-легованих алюмінієвих сплавів у формі арки, яка нібито накриє старий "саркофаг" щонайменше на 100 років. Україна вже має досвід спорудження схожого об'єкта, який почав розвалюватися через 10 років, хоч і був розрахований на експлуатацію впродовж півстоліття. Арка не вирішує проблему видобування з надр "саркофага" й утилізації високоактивних радіаційних відходів, не усуває небезпеку ядерної аварії. Єдине, чим вона може допомогти, - упродовж нетривалого часу утримати під своїм куполом радіоактивні викиди у випадку обвалу "саркофага". Для утилізації ядерних відходів і через підвищену радіоактивність її розберуть - за рахунок коштів українського бюджету.
- На чиї гроші планують реалізувати новий проект?
- У 1995 році від імені уряду я підписав із "великою сімкою" і Європейською комісією меморандум про закриття ЧАЕС, у якому передбачали план дій зі стабілізації "саркофага" на суму близько мільярда доларів США. Йшлося також про зміцнення конструкції, систему гасіння пожежі у .випадку обвалу "саркофага" та контроль за ядерними матеріалами для за побігання ланцюгової реакції. Передбачали розробку технологій для безпечного захоронення ядерних матеріалів у дорогих контейнерах. Кабмін крок за кроком скорочував план стабілізаційних робіт, звівши їх до спорудження арки. Західні уряди хочуть зменшити свої витрати. Використання коштів не є ефективним: у 2003 році 100 млн. доларів США витратили на консалтингові послуги західних фірм. Відтак арка може перетворитися на бутафорну. Про грандіозне спорудження з помпою розкажуть світові ЗМІ, західна громадськість не знатиме про реальний стан справ.
Сторінку підготувала Світлана СТЕПАНЕНКО, Київ
“Вечірня газета” Львів, 30 квітня - 6 травня 2004 р., № 15
|