>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


11/10/2004

Євген ЖОВТЯК: “Боротьба з інфляцією – кінець динамічному розвитку економіки України”

“У передвиборчій кампанії уряд на чолі з В.ЯНУКОВИЧЕМ (кандидатом у президенти) і Національний банк під головуванням С.ТИГІПКА (керівником штабу цього кандидата) поставили “на кон” не тільки валютні резерви НБУ, а економічне зростання України в наступних періодах”, - вважає член парламентського Бюджетного комітету, представник політичної групи Української народної партії Євген ЖОВТЯК. Більше того, переконаний народний депутат, за продовження такої політики уряду й Нацбанку, в 2005 році можна очікувати повторення подій 1998 року, коли курс гривні різко впав лише тому, що у НБУ вичерпались резерви і не було чим протистояти шоку, що був викликаний дефолтом уряду Російської Федерації. Аналізуючи ситуацію, він зокрема, зазначив:

--Урядові ініціативи з підвищення мінімальних пенсій і зарплат, які були впровадженні в життя у вересні, призвели до різкого підвищення цін. Населення скуповує як товари тривалого зберігання, так і тверду валюту.

Щоб якось приборкати інфляцію, уряд зі свого боку стимулює імпорт товарів до України і обмежує експорт (наприклад, м’ясної продукції). Водночас у НБУ визріла ідея зв’язати “гарячу” готівку за допомогою долара і при цьому не допустити девальвації гривні. Ця гра має певне підґрунтя. Готівкової гривні у нас 55,4 млрд., а валютних резервів трохи менше 10 млрд., чого, якщо брати до уваги курс 5,3 грн. за долар, повинно вистачити на випадок, якщо населення вирішить поміняти всі гривні на долари.

Однак виникає питання, яку ціну доведеться заплатити за таку стабілізацію. Валютні резерви останнім часом зменшуються зі швидкістю більше ніж 4% за тиждень, або майже по 90 млн. доларів щодня. Це, однак, не найбільша проблема. Наслідки теперішньої політику НБУ відчуються згодом. Наприклад, підвищення вартості кредитів, а, значить, зменшення можливостей для інвестування.

Можна прогнозувати, що зв’язування гривні призведе до того, що банківська система матиме дефіцит гривневих заощаджень, а це призведе до росту відсотків як по депозитах, так і кредитах. Дорожчатимуть також і кредити в іноземній валюті, оскільки в ситуації невизначеності, як правило, збільшується відтік капіталу з країни. Якщо Нацбанк не вдасться до емісії, можна очікувати зменшення обсягів як гривневих, так і доларових ресурсів в Україні. Окрім того, як Національному банку, так і уряду слід не забувати, що наступного року Україні випадає пік виплат по зовнішніх боргових зобов’язаннях.

За продовження такої політики уряду й Нацбанку, в 2005 році можна очікувати повторення подій 1998 року, коли курс гривні різко впав лише тому, що у НБУ вичерпались резерви і не було чим протистояти шоку, що був викликаний дефолтом уряду Російської Федерації. Єдиною відмінністю між кризами 1998 і 2005 років є те, що теперішню кризу створює український уряд – уряд В. ЯНУКОВИЧА”.


Версія для друку На першу сторінку