Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
>>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


10/24/2003

Ціни на хліб – не єдине, що не в змозі контролювати уряд

Депутат вимагає від уряду покласти край масовим завищенням граничної ціни телефонних карток

На фоні „героїчної” боротьби уряду за урожай 2003 зовсім непомітним залишилося стрімке зростання цін на телефонні картки у роздрібній торгівлі та їх дефіцит у поштових відділеннях. На сьогодні телефонна картка, вартість якої має бути 4,5 грн., продається в Києві за 8-9 грн.

Граничні тарифи на основні послуги електрозв'язку, як і на хліб, належить до тарифів, що регулюються державою. На сьогодні оплату за 1 хвилину розмови з місцевого телефонного апарата (таксофона) встановлено у розмірі 0,05 грн. (без ПДВ). Проте телефонні картки, вартість яких мала б складати 4,5 гривні, продаються громадянам по ціні 8-9 грн. Чиновникам “Укртелекому” байдуже, що „вартість бланків, жетонів і чіп-карток, які використовуються при наданні послуг електрозв'язку, ураховані в тарифах на ці послуги” – про це йдеться в положенні п. 5 Загальних положень Наказу Держкомзв‘язку від 07.06.02 р. № 120. Проста математика показує, що вартість картки ВАТ “Укртелеком” номіналом, наприклад, “90 хвилин місцевого зв‘язку” повинна коштувати: 0,05 х 90=4,5 грн.

Звісно, що урядовців, які користуються переважно мобільними телефонами, проблема телефонних карток турбує не дуже. А от прості громадяни змушені платити за ці картки вдвічі більше, ніж мали б.

Ситуація з “таксофонними” картками виглядає тим більше дивною на фоні того, що купуючи будь-яку картку поповнення рахунку мобільних операторів чи провайдерів Інтернет, споживач отримує право на послуги саме на ту суму, за яку він придбав картку, а купуючи картку “Укртелекому” послуг можна отримати лише на половину вартості.

Задля виправлення ситації з цінами, народний депутат України, голова Тернопільської обласної організації УНП Ярослав ДЖОДЖИК направив за підтримки опозиційних фракцій голові Уряду депутатський запит. Депутат вимагає «вжити відповідних заходів щодо приведення цін на послуги електрозв’язку та щодо масових порушень граничної ціни телефонних карток». Протягом найближчих двох тижнів уряд має дати відповідь.

Довідка. Повноваження встановлювати тарифи на ці послуги надані Кабінетом Міністрів України Держкомзв'язку за погодженням з Мінекономіки. Відповідно до наданих повноважень Держкомзв'язку розробляє, та коригує тарифи на зазначені послуги і погоджує їх тільки з Мінекономіки.

Граничні тарифи, в тому числі оплата за 1 хвилину розмови з місцевого телефонного апарата (таксофона), встановлена наказом Держкомзв'язку від 07.06.02 р. № 120, який погоджений Мінекономіки з дотриманням встановленого законодавством порядку.

Ні ВАТ "Укртелеком", ні будь-яке інше підприємство зв'язку не мають права встановлювати тарифи на основні послуги зв'язку, а повинні застосовувати регульовані тарифи, затверджені Держкомзв'язку у вказаному вище наказі.

На сьогодні, за замовленням ВАТ "Укртелеком", виготовленням телефонних карток замаються два суб'єкта господарювання: ЗАТ "Промзв'язок" (м. Київ) та ТОВ ВКФ "Телекарт" (м. Одеса). Виготовлені цими підприємствами телефонні картки ВАТ "Укртелеком" реалізує через власну мережу та шляхом укладання договорів з іншими суб'єктами господарювання на реалізацію цих карток у комерційній мережі.

Відповідно до вимог частини другої статті 13 Закону України "Про ціни та ціноутворення" і пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 р. № 1819 "Питання Державної інспекції по контролю за цінами" контроль за дотриманням центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами і організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування державних фіксованих та регульованих цін і тарифів, а також за правомірністю застосування вільних цін (тарифів) здійснює Державна інспекція по контролю за цінами.

Крім того, відповідно до пункту 3 статті 5 Закону України "Про захист прав споживачів" проводити контрольні перевірки правильності розрахунків із споживачами за надані послуги та реалізовані товари має право спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи. На сьогодні функції такого органу виконує Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики та його регіональні підрозділи.

Таким чином, з огляду на визначений Наказом Держкомзв‘язку тариф на послуги місцевого зв‘язку, в тому числі отримані через таксофонний апарат, а також положення п. 5 Загальних положень Наказу, у відповідності до якого „вартість бланків, жетонів і чіп-карток, які використовуються при наданні послуг електрозв'язку, ураховані в тарифах на ці послуги”, - вартість картки ВАТ „Укртелеком” номіналом, наприклад, „90 хвилин місцевого зв‘язку” повинна коштувати: 0,05х90=4,5 грн.

Вказане аж ніяк не знаходить свого втілення у дійсності: у комерційній мережі вартість картки ВАТ „Укртелеком” номіналом 90 хвилин сягає 8-9 грн. У мережі Укртелекома її можна придбати за 5,90 грн.

Ця інформація міститься у запиті народного депутат України, члена політичної групи Української Народної Партії Ярослава ДЖОДЖИКА.


Версія для друку На першу сторінку