>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


07/30/200401:56 PM

Євген ЖОВТЯК: “Збір податків у поточному році, є набагато складнішим, ніж це очікує уряд”

Державній податковій адміністрації доведеться збільшити надходження від податків на 2,5 млрд. грн. від раніше запланованого рівня, принаймні, саме така сума збільшення зафіксована у поправці до закону про бюджет. Голова ДПА, заявив, що подібний приріст надходжень досить реальний, і запевнив, що запланованого збільшення надходжень (на 46% порівняно з рівнем першого півріччя 2004) удасться досягнути. Основною підставою для подібного оптимізму пан ЯРОШЕНКО вважає активне економічне зростання в Україні та макроекономічну стабільність. Однак, на думку члена парламентського Бюджетного комітету, члена політичної групи Української народної партії Євгена ЖОВТЯКА схоже, що, не зважаючи на заяви ДПА щодо збору податків, завдання перед податківцями є набагато складнішим, ніж це можна очікувати:

--По-перше, зростання як ВВП, так і промислового виробництва в Україні з кожним місяцем сповільнюється, і тому не схоже, щоб економічне зростання могло стати таким масштабним в Україні, щоб забезпечити небувалий ривок у бюджетних надходженнях (ці надходження мають у 1,5 раза перевищити рівень аналогічного періоду попереднього року, а зростання ВВП та промислового виробництва прогнозується на більш „скромнішому” рівні – 10-12%). По-друге, зростання промислових індексів не обов’язково повинно призвести до відповідного чи навіть більшого зростання бюджетних надходжень. Так, якщо зростання надходжень від ПДВ та акцизних зборів (тобто непрямих податків) пов’язано із збільшенням економічної активності, то зростання надходжень від податку на прибуток навряд чи чітко пов’язане з розмірами економічного зростання.

Більш того, у ДПА все ж виникали проблеми зі збиранням деяких видів непрямих податків, що може свідчити про не досить злагоджену структуру оподаткування. Так, за перші місяці цього року надходження від ПДВ у бюджет склали лише 94% від запланованого рівня (6 млрд. грн. проти планових 6,35 млрд. грн.). Якщо до цього додати певну невизначеність стосовно ефективності застосування ПДВ, то можна прогнозувати, що для податківців завдання буде не лише нелегким, але радше неможливим для виконання.

Також не цілком зрозумілим є, чому про збільшення соціальних виплат уряд не думав раніше, наприклад, коли приймався закон про бюджет на 2004 рік. Тоді, нагадаємо, уряд навпаки проводив широку кампанію по Україні, переконуючи людей, що рівень мінімальної заробітної плати у 205 гривень буде набагато кращим, ніж 237 грн”.


Версія для друку На першу сторінку