>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


02/18/2005

Іван ЗАЄЦЬ: “Якщо хтось думає, що хребет старої влади вже зламано, той глибоко помиляється. Треба ще багато працювати, аби нова влада стала справді демократичною і створила такі механізми, щоб повороту назад не було”

Радіо “Ера”, 15 лютого 2005 р.

Віталій ДИКИЙ: Представляю нашого сьогоднішнього гостя: це Іван Заєць, представник парламентського комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, перший заступник голови цього комітету, представник фракції “Наша Україна”, член УНП.

(…) Юрій Костенко, ваш патрон наголосив на тому, що Вікторові Ющенку не вдасться розділити власне владу і бізнес. У всякому випадку він не бачить, як це реально можливо зробити у певний проміжок часу, йдеться про короткий відрізок. (…) В цьому є раціональне зерно, чи є якісь певні конфронтації між Костенком та Ющенком?

Іван ЗАЄЦЬ: Я думаю, що Костенко (…) демонструє високу політичну культуру, тому що відділити сьогодні бізнес і владу неможливо до кінця. Хоча ця доля повинна була би бути дуже маленькою. Для того, щоб відділити бізнес від влади, треба покласти у фундамент влади партійні принципи. От тоді це можна зробити. Поки що сьогодні партійний принцип не покладено, тому ті процеси дуже важко врегулювати, але прагнути треба до того, щоб той, хто при владі, не був пов’язаний із бізнесом. Це повинен бути такий стратегічний вектор, це повинні бути тактичні завдання. (…)

Віталій ДИКИЙ: (…) Апетити партії УНП недостатньо враховані під час створення уряду. Як ви вважаєте, наскільки це дійсно так, чи, можливо, я помиляюся, вже не є секретом, що міністр праці та соціальної політики пан Кириленко все-таки є членом УНП і хочу наголосити, що ви маєте кілька своїх губернаторів, якщо не помиляюсь, Євгена Жовтяка та Василя Червонія. (…)

Іван ЗАЄЦЬ: Та я так не говорив би про наші апетити, які не задоволені. Річ у тому, що УНП має досить довгу кадрову лавку. Ми маємо дуже багато людей, про яких можемо сказати, що ці люди відповідають трьом принципам: патріотизму, професійності і порядності. В цьому плані я вважаю, що УНП за своїм кадровим складом є мабуть найпотужнішою від всіх демократичних партій. (…)

На сьогоднішній день потенціал УНП не використаний. Я тут не маю на увазі якісь персональні свої амбіції, мої, чи когось іншого. Я тут не маю на увазі кількість людей, які пішли від УНП у владу. Я би тут зараз говорив, яким чином представлена ідеологія у владі, яку сповідує УНП. Адже УНП по своєму духу є консервативна.

В українській політичній термінології ми є націонал-демократами, тобто ті люди, які кажуть, що суспільний устрій повинен базуватися на міцній державності, організація суспільства повинна базуватися на традиціях і звичаях українського народу. Ми не повинні розхитувати ці інституції, які перевірили себе упродовж тисячоліть. Не те що століть, а тисячоліть.
Ми за те, щоб в Україні формувалася демократія, щоб формувався середній клас. Ми за те, щоб у нас соціальна диференціація зменшувалася. Тому в цьому плані ми хочемо знати, як представлена наша ідеологія у владі. І тут дійсно треба сказати відверто, що мене це насторожує. Я бачу, що сьогодні домінуюча ідеологія це ідеологія ліберальна. Ми ж є консерватори.

Тому давайте говорити про дві ідеології, який буде можливий результат. Але сьогодні треба сказати відверто, що перемогла неоліберальна течія на шкоду консервативній течії, і це мене насторожує.

Віталій ДИКИЙ: Іване Олександровичу, зараз говорять про створення партії політичної “Наша Україна”. Ваша роль у цьому процесі?

Іван ЗАЄЦЬ: Ми не можемо сьогодні навіть чітко сказати, які параметри цієї партії, яка ідеологія цієї партії, яким чином вона буде створюватися. Тому ми говоримо про те, що ми не будемо брати участі у цьому процесі. Річ у тому, що є проблема партійного ландшафту, партійного, фундаменту для влади, але я думаю, що немає простих схем вирішення цієї проблеми.

Адже зазвичай у кожному суспільстві домінує три такі ідеологічні течії, це, наприклад для Європи, це лібералізм, соціал-демократія і консерватизм, тобто те, що в нас називається націонал-демократією. І сьогодні найкраща ситуація як раз із націонал-демократією. Є дуже чіткі електоральні ніші, і ця ніша є дуже потужною це навіть більш 30%.
І є партії, які репрезентують інтереси цих людей. До цих партій належить і наша УНП, ми репрезентуємо саме цю ідеологічну течію. А що робиться у нас в лібералізмі, який по суті сьогодні переміг в Україні? Тут можна сказати, що представником цієї ліберальної течії є ПРП. Хто ще в нас є? Яка потужність ПРП і інших партій?

А найгірша ситуація, з моїй точки зору, на сьогодні на лівому краї.
Комуністи себе повністю дискредитували, і під час виборів, і ще до виборів, вони сьогодні не мають жодного впливу на суспільні процеси. Суспільство просто відкинуло комуністів, як дуже великих конформістів. А соціалісти сьогодні так само не можуть бути виразником сучасної європейської соціал-демократії.

Тому є проблема сьогодні створити стабільний партійний ландшафт. Ми бачимо тут дуже велику мінливість і не бачимо партійного фундаменту. Мені здається, що згортати зараз до купи усі ці партії, які репрезентують оці три течії – це велика помилка. Як не можна поєднати вогонь і воду, так не можна об’єднати у даному випадку націонал-демократію із тим же самим соціалізмом.

Тому було б більш продуктивним формувати оці три течії. Дійсно є проблеми на правому краї. Треба укрупнювати партії націонал-демократії, треба, можливо, мати одну дуже потужну партію, але зводити все до купи, я думаю, це помилка. (…)

Ми завжди відстоювали ідею єдності демократичних сил, і всі ініціативи, які так чи інакше продовжувалися і до цього дня продовжуються, це ініціативи УНП. Раніше ми були Українським Народним Рухом, ще раніше – Рухом. Вони виходили від нас. І зараз ми кажемо, що все-таки найвірогідніше буде, якщо ми на 2006 рік будемо виходити саме широким блоком політичних партій.

Віталій ДИКИЙ: (…) Днями Аграрна Партія на чолі з Литвином була перейменована в Народну Партію. Я знаю, що ваші колеги по партії УНП досить критично до цього поставилися. (…)

Іван ЗАЄЦЬ: Я тут говорив би навіть не про критичність, а до певної міри про обурення. Якщо справді, це процес клонування. І цей процес клонування не почався створенням аграрниками на чолі з Литвином саме Народної Партії. Він розпочався давно, коли клонувалися депутати. По мажоритарних округах висували людей із прізвищем, ім’ям, які вже були висунуті, людей, які абсолютно нічого з себе не представляли у політичному плані.

Ну і багато інших спроб було зроблено по клонуванню. Це стосувалось і соціал-демократів, цей процес був поширений і на комуністів. Це все ознаки дуже низької політичної культури. Але в даному випадку я можу сказати жорстко: (…) те, що аграрники по суті створили клон по відношенню до нашої УНП - це політичне злодійство. Але ми цього не боїмося, тому що в ідеологічному плані ця партія себе не означила. Невідомо, яку ідеологію вони сповідують. Чи це справді народна ідеологія, як ми сповідуємо, чи це просто накидали якоїсь ідеології, так званої “центристськості” із гори. Ми виростали із низів, ми виростали із творчих мас людей, із їхньої ініціативи, тому ми маємо розгалужену партійну мережу по всій Україні.

Ми маємо хороших репрезентантів нашої націонал-демократії на кожному рівні суспільного устрою. Тому я не розумію цього процесу і думаю, що треба припиняти це клонування, бо воно тільки послаблює оцей партійний фундамент влади, воно затуманює ясність наших громадян. (…)

Віталій ДИКИЙ: Зараз у парламенті вакантні місця віце-спікера і голови бюджетного Комітету. (…) УНП рекомендує розглянути кандидатури Юрія Костенко, лідера УНП і, відповідно, Валерія Асадчева, колишнього заступника голови бюджетного комітету. Отже, які аргументи на користь цих людей? (…)

Іван ЗАЄЦЬ: Ми вважаємо, що Костенко володіє потенціалом, який дає йому право, і цей потенціал повинен бути використаний на благо у Верховній Раді і він запросто за своїм рівнем, за своєю професійною придатністю, толерантністю, він міг би виконувати функції заступника голови Верховної Ради. Він міг би виконувати функції і голови ВР, але в даному випадку мова йде про таку позицію.

Тому наша партія, правління УНП прийняли рішення про те, щоб рекомендувати Костенка на посаду заступника голови ВР. Ми хочемо, щоб всі ці процеси, щоб всі рухи обговорювалися публічно. Ми хочемо, щоб на тій чи іншій посаді знаходилися найкращі люди, які б консолідували ВР, які б підвищували ефективність діяльності ВР. Саме з цих аргументів ми і виходили.

Що стосується Асадчева, ми його рекомендуємо на голову Комітету по бюджетній політиці, він спеціаліст у цій сфері, він є заступником голови цього Комітету і вже не першу каденцію у ВР. (…)

Віталій ДИКИЙ: А що це дасть УНП? Призначення віце-спікером саме пана Костенка? Тільки з політичної преференції, я по це кажу, саме в стінах парламенту.

Іван ЗАЄЦЬ: (…) Все-таки заступник голови ВР видає якусь значну частину управлінської роботи, я думаю, що цю частину Юрій Іванович дуже добре репрезентував.

Наприклад, Президент України заявив, що метою нашої політики є членство в ЄС. Якщо ми будемо реалізовувати ідеологію європейського вибору, а це дуже непроста справа, це високі стандарти, кожна людина повинна прагнути до цих високих стандартів, але процес інтеграції до ЄС є дуже складним. Зокрема, він охоплює і законодавчу базу. Створити відповідну до стандартів ЄС законодавчу базу буде не так легко. Я думаю, що Юрій Іванович міг би чітко взяти цю сферу і працювати саме над забезпеченням цього напрямку. Він знає англійську мову, він знає європейське законодавство. (…)

В нього є досвід керівної роботи і ми хочемо утвердитися не через місце, а через свою роботу. (…)

Віталій ДИКИЙ: (…) Зараз немає (…) в “Нашій Україні” керівника. Дехто говорить, що саме на цю посаду претендує Юрій Костенко. (…) Що чекає УНП, тобто ви говорили про те, що несхильні довіряти політичній партії “Наша Україна”, можливо створеній у майбутньому. (…)Це не спроба купівлі, наприклад, Юрія Костенка у такій спосіб?

Іван ЗАЄЦЬ: Я не говорив, що я несхильний довіряти. Я кажу, будь ласка, творить будь-яку партію, хто хоче вийти, хай вони і творять. Але питання ж в іншому: чи ми об’єднаємо зусилля, чи ми творимо сто сьому чи сто восьму партію. Тому я не заперечую самій ідеї створення партії, але я вважаю, що більш продуктивною була інша концепція – концепція блоку, концепція посилення тих партій, які сьогодні існують, або об’єднання партій, близьких ідеологічно. (…)

Що стосується Костенка, то я не вважав би, що це купівля. (…) Те, що відбулося під час виборів, те, що відбувалося під час “Помаранчевої революції”, це власне і є мета політичної діяльності. Це позитивна зміна у суспільстві.

Люди змінилися дуже сильно, вже (…) повороту не буде до того рівню авторитаризму, який ми відчували. Вже з’явилась можливість реалізуватися тому потенціалу, який був приглушений, багатьох людей. Тому у плані демократизації суспільства ми одержали дуже велику перемогу. І внесок УНП у цю перемогу є дуже великий.
Ми не хочемо сьогодні говорити тільки про якісь дріб’язкові інтереси, ми не хочемо говорити навіть про партійні інтереси, не говорячи про цю велику перемогу, про завоювання “Помаранчевої революції”, чи президентських виборів. Тому наші прагнення сьогодні – працювати на тій ділянці, де ми можемо найбільше користі принести для суспільства, де ми можемо продовжувати етап утвердження демократії. (...)

Боже збав, щоб ви зрозуміли мої попередні фрази так, що я протиставляю інтереси членів партії або партійні інтереси і загальнонаціональні. Призначення партії є двоякі. Перше – це організація, яка ставить собі за мету взяти владу і використати її для того, щоб реалізувати свою ідеологію: щоб утвердити українську державність, щоб забезпечити людям нормальне життя, щоб підняти авторитет України у всьому світі.

Але інше призначення партії – це інтереси членів партії. Партія це група людей, які об’єдналися, які працюють в цьому напрямку, і не враховувати інтереси кожного члена партії було б просто безглуздям. За що ж вони тоді об’єдналися у цю партію? Тому ми повинні думати і не протиставляти, думати про кожного члена партії.
Кожен член партії готує себе до цієї політичної, владної діяльності. Він має певний потенціал, він роками розпрацьовував якісь ідеологічні напрямки, політичні напрямки. І наше завдання максимально задовольнити інтереси кожного члена нашої партії.
Я думаю, що тут треба більш рішуче діяти, ніж ми діяли, бо ми дуже багато віддавали переваги саме загальнодемократичним процесам, процесам утвердження державності. А зараз ми повинні подумати про нашу ідеологію, подумати, як ця ідеологія національної демократії імплементована, інтегрована у теперішню владу. (...) Тому (...) ми повинні думати і про партійні інтереси і про інтереси кожного члена партії, але розглядати це під призмою тих процесів демократизації, які відбуваються сьогодні в Україні.

Віталій ДИКИЙ: (...) УНП має серйозну базу, тобто розгалужену мережу, проте вона зараз вже не є настільки ефективною. Вам не видається, що зараз потрібно робити щось, аби реінкарнувати Рух?

Іван ЗАЄЦЬ: Так, ми дійсно маємо потужну організаційну структуру і дійсно є сьогодні проблема доповнити ті можливості, які криються у цій структурі іншими можливостями. Наприклад, радіо, телебачення, газети, тобто публічність така. Але я хочу вам сказати, що ніхто ніколи не замінить тих людей, які є в тих структурах.

(...) Під час виборів, навіть президентських, було видно, що там, де є структура, там є люди для того, щоб очолювати дільничні комісії, чи бути спостерігачами. А там, де її немає, доводилося таких людей брати, які взагалі не знали, про що йде мова. Бо це ж навчені люди, це люди, які готувалися стати до влади. Тому ми усвідомлюємо, що нам треба багато дечого змінити для того, щоб наш потенціал зріс.

Зокрема, перед нами є проблема впізнаваності. От я виступаю у Верховній Раді і кажу: “Іван Заєць, УНП”. Хто такий Іван Заєць всі знають, але потім відбувається якесь перемикання, і вже ніхто не хоче ідентифікувати Івана Зайця із УНП. У чому проблема? Тобто в нас є проблема, щоб нас впізнали, що ми є членами УНП. Люди знають, яку ідеологію сповідують Заєць, Костенко, чи Мовчан, чи хтось інший. Але люди ще не впізнають нашої партії.
Тут нам треба попрацювати над тим, щоб люди знали, що УНП виступає за те, щоб українська держава утверджувалась, щоб люди були багатшими, щоб їхнє життя було забезпечено всіма соціальними стандартами, які є в ЄС. Ми виступаємо за інтеграцію України до ЄС і до НАТО, ми виступаємо за те, щоб відновити українські традиції у ділянці духовності, щоб зберегти ту історичну спадщину, яку має український народ.
Ми за те, щоб створити в українському суспільстві отой “середній” клас, який є носієм демократії. Для цього треба розвивати дрібне, середнє підприємництво.

Віталій ДИКИЙ: (...) Поки ви перебуваєте у світлі Ющенка і “Нашої України”, я думаю, що така доля, про яку ви говорили, стосується не тільки УНП, але і (...) інших партій (...)Вам не видається, що раціональне зерно є в тому, що дійсно треба йти на вибори окремо? (...)

Роман Безсмертний, віце-прем’єр з адміністративних питань наголосив, що нібито Костенко не є самовбивцею і відповідно він не відмовиться, якщо йому запропонують друге місце у блоці політичної партії “Наша Україна”. (...)

Іван ЗАЄЦЬ: (...) Костенко є командний гравець. І Костенко не може задовольнитися якоюсь посадою, якщо є невирішені проблеми загального характеру, починаючи від процесів демократизації і закінчуючи інтересами усієї партії. Тому Костенка сьогодні практично не можна купити якоюсь посадою, бо він справді політик з великої літери.

Не про це мова сьогодні йде. Мова йде про те, як вийти на 2006 рік, як об’єднати зусилля багатьох політичних партій, щоб Президент мав у Верховній Раді підтримку у реалізації своїх програм. І тут зійшлися два погляди. Один погляд такий: давай все об’єднаємо до купи, уніфікуємо все, зрівняємо ідеологію, зрівняємо людей, ось таким монолітом підемо, і ми виграємо.

Інші кажуть, і я належу до цих інших, що вибори до ВР дуже складні, там багато електоральних ніш, і не так легко взяти цю електоральну підтримку, якщо буде ось такий моноліт, де все зрівнялося, тому що воно гаситься. Тому мені видається, що більш продуктивною є ідеологія виходу на вибори блоком.

Це не означає, що немає можливостей вийти, наприклад, самотужки. У даному випадку УНП розглядає, як основну свою ціль, вихід широким блоком, щоб люди побачили, що різні люди, різних партій об’єдналися в єдиному блоці. Але час покаже. (...)

Але ми думаємо лише над одним: яким чином створити у ВР таку більшість, яка б сформувала нормальний Кабмін, яка б була здатна підтримувати президента у реалізації його програмних положень. Ось про що йде сьогодні мова. (...)

Віталій ДИКИЙ: (...) Мені здається, що в парламенті дуже (...) складний період. (...) Розпочалася передвиборча агітаційна кампанія, правда, вона ще перебуває поза законних рамок і відповідно у м’якій формі. Але депутати вже переймаються виборами 2006 року, і я думаю, що це вплине на роботу нового уряду, адже на тих законах, які напрацює Верховна Рада, відбуватимуться певні пертурбації в політичному, економічному форматі. (...)

Іван ЗАЄЦЬ: Дійсно, в парламенті складна ситуація. Ми ж на сьогоднішній день не бачимо ще більшості, чітко сформованої формально. Ми не бачимо навіть опозиції нормальної у ВР. Можна сказати, що опозицією себе задекларували комуністи, але навіть соціал-демократи, які задекларували свою опозиційність, при голосуванні за кандидатуру прем’єр-міністра зіскочили з цієї опозиційності.

Тому оця неясність несе в собі потенційні небезпеки, і з кожним днем ситуація буде ще ускладнюватися, якщо не зробити зараз спробу все-таки сформувати у ВР більшість, справжню стабільну більшість. Бо все рівно опозиція буде виникати по мірі того, як будуть наближатися вибори, як будуть запроваджуватися стандарти справді демократичного життя, а не того авторитарного, яке ми мали. (...)

СЛУХАЧ: Який друкований орган презентує партія пана Івана? І друге запитання стосується екології. Може Україна ядерну зброю і втратила, але ніхто їй не забороняє розвивати ядерний синтез. (...)

Іван ЗАЄЦЬ: (...) Нашу ідеологію і нашу діяльність репрезентує газета “Народне слово”. Її тираж десь 150-160 тисяч екземплярів, ми займаємо друге місце після “Сільських вістей” за тиражем. Але ми поширюємо нашу газету тільки через підписку. Я думаю, що ми будемо продавати її в кіосках, і тоді вона стане більш знаною.

Що стосується ядерного синтезу. Розумієте, не про те треба сьогодні мову вести. Давайте поговоримо про енергетичну стратегію. Ми не маємо сьогодні такого документу, як енергетична стратегія для України. І ми не знаємо навіть сьогодні, яким шляхом має йти Україна. Чи вона повинна розвивати ядерну енергетику, а отже і ядерні програми по виробництву палива, (...) чи вона повинна розвивати теплову енергетику, чи (...) ставити акцент на відновлювальних джерелах енергії. (...)

СЛУХАЧ: Пане Іване, ваше ім’я буде записано золотими літерами в історію України хоча б за проведення всесвітньої конференції по Трипільській цивілізації. За це вам дуже велика шана і вдячність. Ваше відношення до відродження в Україні потужного етнологічного руху? Рідновірського руху.

Іван ЗАЄЦЬ: (...) Я дякую вам за таку високу оцінку моєї діяльності, але золотими літерами в історію – це великий аванс мені. Що стосується Трипілля, то дійсно сьогодні ми шукаємо витоків своєї культури, витоків своєї державності, витоків життя нашої нації. (...)

В нас є і заповідник Трипільський, в нас є дуже багато старожитностей цього напрямку. І було б дуже добре створити національний археологічний музей. От говорить сьогодні пан Президент про те, що треба нам створити якийсь музей типу Ермітажу, але сьогодні дуже важливо обговорити концепцію цього “Ермітажу”. Думаю, що одним з елементів такого музею має бути національний археологічний музей, де будуть зібрані старожитності по всьому історичному стовбуру нашої діяльності. Що ж стосується Рідновірського руху, то я вважаю, що сьогодні є певна криза у християнському русі світовому і є пошук нових релігій, є прагнення повернутися до витоків. Тому я дуже толерантно ставлюсь і до цієї течії, хай люди шукають.

СЛУХАЧ: Іван Олександрович, чи не бачите ви небезпеки в тій тенденції, яка почалась десь з 2002 року, (...) коли блоки стали називати іменами лідерів. (...)

СЛУХАЧ: Вы сказали, что вы среди победителей, то есть вы себя отождествляете с действующей властью. Когда была «Оранжевая революция», один из лозунгов был «преступник должен сидеть в тюрьме». Есть ряд людей, которые совершили страшные государственные преступления (...) Почему они до сих пор не сидят? (...)

Іван ЗАЄЦЬ: Перше питання, чи немає небезпеки у тенденції називати блоки іменами певних лідерів. Я думаю, що є така небезпека. Вважаю, що це був вимушений крок, бо ми раніше не мали (...) лідерів такого рівня, як Віктор Ющенко, але я категорично заперечую, щоб в нас творилися партії під якогось лідера. Ці партії ніколи не будуть ідеологічними, вони будуть партіями технологічного характеру, на якусь виборчу кампанію.
Чому ми і кажемо, що партія повинна виростати знизу, виростати на певній ідеології. Я думаю, що ми вже пройшли той етап, де треба було творити партії під лідерів, чи називати їх іменами. Я розумію, про що ви говорите, але в даному випадку не можна було зламати хребет тому авторитарному режиму без лідерів такої нової формації, яким є Президент.

Що стосується іншого питання, не думаю, що за такий короткий час можна було б багатьох людей притягнути до відповідальності за їхні антизаконні дії. Але (...) все-таки дехто вже починає відповідати за свої антизаконні дії. (...) Відповідальність має бути. Тому УНП дуже широко пропагує сьогодні такий інститут, як люстрація. Ми вважаємо, що люди, які були у попередній владі, які заплямували себе ігноруванням інтересів людей, які переступали через конституцію, через закони, не можуть попасти у теперішню нову владу. (...)

Віталій ДИКИЙ: (...) Хотів би (...) про Ваше ставлення щодо призначення екс-міністра освіти Кременя заступником держсекретаря Олександра Зінченка.

Іван ЗАЄЦЬ: (...) Президенту видніше, я думаю, що він повинен коментувати такі речі. (...)

СЛУХАЧ: О чем мы разговариваем, если сейчас в Киеве шесть обувных фабрик огромных, можно сказать, уничтожены. (...)

Іван ЗАЄЦЬ: Я б сказав би про що ми розмовляємо, ми з вами сьогодні говоримо про дуже серйозну проблему. Це проблема влади. Якщо хтось думає, що вже хребет старої влади зламано, той дуже глибоко помиляється. Ще треба буде дуже багато працювати над тим, щоб нова влада була справді демократичною, щоб нова влада створила такі механізми, щоб повороту назад не було. (...) В основі такої нової влади обов’язково повинен лежати партійний фундамент. (...)

Віталій ДИКИЙ: (...) Ви говорите про майбутню більшість у ВР, яка буде пропрезидентською. А яке місце УНП у цій більшості?

Іван ЗАЄЦЬ: (...) Думаю, що у нас достатній потенціал, щоб УНП займала б навіть лідируючи позиції у цій більшості. Не треба забувати, що наша партійна група не така вже мала в “Нашій Україні”. Щонайменше четвертина народних депутатів – це депутати, які знаходяться в УНП. Ми хочемо використати цей потенціал якнайкраще. (...)

Версія для друку На першу сторінку