>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


01/27/2006

Валерій АСАДЧЕВ: “Якщо температура в квартирі менша, ніж +18, для мешканця цього приміщення вартість послуги зменшується”

“Сьогодні в столиці єдина структура “Київенерго” є і виробником послуг, і їх постачальником, і контролером їх якості. Внаслідок цієї монополії кияни змушені користуватися неякісними послугами, наприклад, недоотриманим теплом, та ще й повноцінно платити за це. При цьому, мало кому “щастить” зателефонувати в аварійну службу і таки домогтися відповідної реакції комунальників”, - констатує народний депутат України, голова Київської міської організації Української народної партії, кандидат на посаду міського голови Києва Валерій АСАДЧЕВ.

“В ідеалі, працівники аварійної служби мали би виїхати “на виклик”, скласти відповідний акт про температуру в приміщенні, і якщо вона менша за +18, для мешканця цього приміщення вартість послуги зменшується”, - говорить він, зауважуючи: “коли на вулиці “–27”, квартирні “+6” навряд чи зігріють, та й електрообігрівач не увімкнеш в розетку, в якій зникло енергопостачання”.

Валерій АСАДЧЕВ вважає винними у ситуації з тепло- та енергопостачанням в столиці “систему монопольного володарювання Київенерго” і “київську владу, яка цю систему створила”. Наслідком того, що “в столиці займаються лише зовнішнім антуражем”, за словами АСАДЧЕВА, є те, що “40% усіх комунальних мереж знаходяться у жахливому стані, що може призвести до будь-яких негативів з каналізацією, водогонами і іншим”.

З огляду на це, кандидат у мери наголошує, що важливими програмовими завданнями для себе вважає проведення комунальної реформи, зокрема, створення конкурентного ринку комунальних послуг. На його переконання, “за умови демонополізації ринку комунальних послуг, структура-виробник змушена буде більш сумлінно ставитися до своїх обов‘язків, бо свої послуги вона буде не безконтрольно продавати мільйонам мешканців Києва, а працюватиме у рамках чітких угод з декількома структурами, що транспортують ці послуги киянам”. “Кожен мешканець столиці буде обирати, з яким саме підприємством-постачальником укладати угоду, і буде діяти відповідно до вимог цієї угоди. Тобто, платити лише за ті послуги, які реально отримає і не платити “за халтуру””, - наголошує він.


Версія для друку На першу сторінку