Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
>>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


10/13/2004

Євген ЖОВТЯК: “Валютні резерви – на вівтар політики?”

Як нещодавно повідомляли ЗМІ, Національний банк України готує постанову, впровадження якої має привести до зниження курсу долара відносно гривні. Як стало відомо, що з 15 жовтня 2004 року починає діяти обмеження на обмінний курс гривні до долара. Згідно з ним, максимальне відхилення від офіційно курсу не повинно перевищувати 2%. Крім того НБУ повідомив про готовність продавати щодня доларову готівку у розмірі від 50 до 100 млн. доларів США. Такі заходи Національний банк вважає доцільними з точки зору сезонних коливань курсу валют. За словами члена політичної групи Української народної партії Євгена ЖОВТЯКА, “в останнє твердження можна було повірити місяць тому, коли по завершенні відпусток почався активний діловий сезон”. Ніні ж він так коментує ситуацію:

- Справжні причини полягають у тому, що останні заяви уряду та його популістські дії (наприклад, підвищення мінімальної заробітної плати і пенсії водночас, а не постійно і поступово), а також тенденції росту цін, які спостерігалась на ринку пального та на ринках промислових матеріалів привели до знецінення гривні. Станом на вересень цього року валові резерви НБУ складали 12,5 млрд. доларів США. Причому протягом останніх років золотовалютний запас зростав. Що ж стало причиною зміни валютної політики головного банку країни?

Так, за постійних інтервенцій банку і при жорсткому контролі можна тримати курс гривні на позначці 5.33 грн./дол. протягом кількох місяців, поки не закінчаться резерви.

Звичайно, для пересіченого громадянина буде створена ілюзія валютної стабільності. Очевидно, заради перемоги ЯНУКОВИЧА, пан ТИГІПКО вирішив здати валютний резерв. Але, як свідчить досвід, адміністративне обмеження продажу валюти, як правило, веде до згортання діяльності обмінних пунктів продажу валюти і пожвавлення чорного ринку.

Крім того, як завжди, знайдуться ділки в банківській сфері, які, купуючи дешевий долар в НБУ, спекулюватимуть на продажі по ринковій ціні. А можливості влади контролювати саму себе нам відомі (про це вже переконалися на невдалих потугах уряду запобігти росту цін зерно і хліб минулого року, і стабілізувати ринок пального в цьому). Також цікаво, яким чином при „дорогій” гривні уряд буде сприяти експорту товарів на зовнішні ринки.

Отже, запровадження валютного коридору і стабілізація курсу гривні з економічної точки зору не має ніякого підґрунтя. Це лише чергова спроба існуючої влади показати, що вона контролює ситуацію”.


Версія для друку На першу сторінку