>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


07/29/200402:02 PM

“Реальних економічних підстав для розширення експорту зернових з України не існує”- Євген ЖОВТЯК

Міністерство аграрної політики підвищило прогноз експорту зернових з України в сезоні 2004/2005 років, до 9-10 мільйонів тонн, порівняно з попереднім прогнозом, у 6-7 мільйонів тон, повідомило агентство Reuters. Однак, жоден з аналітиків та учасників українського аграрного ринку не схильний підтримувати такий оптимістичний прогноз міністерства. Аналітики компаній ПроАгро та УкрАгроКонсалт прогнозують об’єм експорту в розмірі не більш, як 7-8 мільйонів тонн, і це за найоптимістичнішими прогнозами. Більш того, вони не бачать жодних підстав для того, аби переглядати тепер прогноз експорту зернових, тим більше, що прогноз урожаю в цьому році не змінився. Член парламентського Бюджетного комітету, член політичної групи Української народної партії Євген ЖОВТЯК вважає:

--Представники уряду свідомо завищують розмір прогнозованого експорту зернових. Причиною для такого ходу уряду може слугувати те, що, збільшивши прогноз на експорт, уряд може дати зрозуміти, що існує значний зовнішній попит на українське зерно, а отже, пропозиція зерна для внутрішніх потреб може бути обмеженою. Це може запобігти різкому зниженню внутрішніх цін на зерно, яке є традиційним для осені. Високі ціни на зернові сприятимуть підвищенню доходів сільськогосподарських виробників, через що рейтинг уряду серед таких виробників може піднятися.

Тобто це звичайна акція уряду, спрямована на підвищення ажіотажу серед покупців зерна, що може запобігти традиційному падінню цін на зерно, та додати популярності серед селян кандидату від влади на виборах президента.

Однак учасники ринку, за їх повідомленнями, чудово розуміють, що це лише декларації уряду, і реальних економічних підстав для розширення експорту зернових з України не існує. Тобто малоймовірно, що хтось із учасників зернового ринку повірить в подібні прогнози аграрного міністерства.

Залишається сподіватися, що уряд не буде намагатися виконати свій нереалістичний прогноз щодо експорту за допомогою адміністративних методів, адже навряд чи українські селяни будуть в захваті від цього - багато хто з них ще пам’ятають, до чого призвели подібні спроби радянського уряду виконати подібні плани (варто згадати 33-й рік минулого століття). Також, ще не забулася минулорічна проблема нестачі зернових на Україні в зв’язку з надмірним їх експортом попереднього року.

А запобігти традиційній осінній кризі на зерновому ринку за допомогою популістських заяв навряд чи вдасться. Адже для цього є більш популярний та зрозумілий для усіх аграріїв та трейдерів спосіб - закупівля зернових в державний резерв. Однак, схоже, в уряді не впевнені в спроможності бюджету поглинути надлишкову пропозицію зерна, і тому вони намагаються запобігти осінньому падінню цін іншими методами”.


Версія для друку На першу сторінку