>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


06/02/2004

Уряд ділить гроші. Цілком таємно.

Якщо ти вкрав шапку - тебе посадять, якщо 800 мільйонів - оберуть Президентом?

У бюджетному комітеті Верховної Ради знову розгорівся скандал. Цього разу через те, що уже начебто розсварена парламентська "більшість" та впевнений у своїй недоторканості Кабінет Міністрів "роздерибанили" між собою 800 мільйонів бюджетних гривень. А щоб не особливо тривожити громадськість, цю справу прикрили зручним канцелярським грифом "Не для друку". Ще 19 квітня Прем'єр-міністр Віктор Янукович підписав дві постанови - про „Деякі питання надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на виконання інвестиційних проектів у 2004 році" (№ 509) та про „Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів із запобігання аваріям та техногенним катастрофам у житлово-комунальному господарстві та на інших аварійних об'єктах комунальної власності у 2004 році" (№ 510). Документи начебто суспільно важливі. Але, якщо уважно вчитатися в зміст цих таємничих державних постанов, то помітно, що дістати місцеві субвенції пощастить лише тим містам і селам, які обрали депутатів - "більшовиків". Решті до бюджетних грошей - зась.

"Нашим" - дулю, своїм - мільйон

Такий розподіл коштів опозиція розцінила як розправу - над депутатами від фракцій "Наша Україна" та БЮТ та їхніми виборцями. "Зазначені постанови порушують принципи справедливості, рівноправності та об'єктивності, що закладені в основу розподілу бюджетних коштів, адже уряд на власний розсуд визначив, яким регіонам надавати субвенції, спрямувавши кошти на ті округи, від яких обрані народні депутати-представники окремих політичних сил", - обурюється Валерій Асадчев, заступник голови парламентського Комітету з питань бюджету. Підписані Януковичем документи розподіляють 800 мільйонів бюджетних гривень, передбачених на 2004 рік у вигляді субвенцій місцевим бюджетам начебто на виконання інвестиційних проектів та здійснення заходів із запобігання аваріям та техногенним катастрофам у житлово-комунальному господарстві. Чому тоді вони носять секретний характер? "Спочатку важко зрозуміти, що у них є таємного і як ця таємність співвідноситься з законодавчо закріпленим принципом бюджетної системи принципом гласності і прозорості, - продовжує Валерій Михайлович. - Але достатньо тільки проаналізувати ці постанови, як стає зрозумілим, чому вони не для друку. Тому, що вони є фактичним розкраданням бюджетних коштів".

Судіть самі. Спочатку подивимось (таблиця 1), як кошти розподілені у розрізі регіонів і скільки їх припадає на душу населення. Всього розподіляється 800 мільйонів гривень, отже, ділимо їх на 48 мільйонів 415 тисяч (чисельність населення), що дорівнює 16 гривням на одну особу. Це є середній показник по Україні.

Як бачимо із таблиці розбіжність між цією цифрою і середніми показниками по регіонах є не просто суттєвою, а й відверто суб'єктивною: від 70 гривень на душу населення у Закарпатській області до 4 гривень на душу населення у Львівській області, тобто більше, ніж у 17 разів. Якщо проаналізувати таблицю за регіональним принципом, то найменше отримали мешканці Заходу - галичани, буковинці і волиняни, традиційно "червоний" центр (Вінниччина та Полтавщина) та Київ, столиця, якою багато кому хочеться покерувати.

Отож одразу впадає в око той факт, що застосований суб'єктивізм має відверто політичну основу. Не випадково найбільше грошей отримало Закарпаття - там вотчина СДПУ (о). У той час, як області західного регіону і Київ на виборах підтримували "Нашу Україну" та БЮТ. "Тому й отримали коштів, які значно менше від середнього по Україні", - вважає Валерій Асадчев. Таким чином Кабінет Януковича поділив Україну на своїх і чужих: на західну і східну. "Це є не тільки антидержавною позицією, але й антилюдською та антизаконною, - наголошує депутат Асадчев. - Бо таке рішення уряду суперечить статті 7 Бюджетного кодексу щодо принципів неупередженості, публічності і прозорості бюджетної системи".

Євроремонти "більшості": від будинків до стадіонів

"Розподіл капітальних вкладень носить як правило суб'єктивний характер і показує пріоритети, якими керується уряд у своїй діяльності. Але навіть суб'єктивна основа капітальних вкладень має під собою об'єктивні критерії, пов'язані з цільовим і ефективним використанням бюджетних ресурсів", - продовжує депутат. Що ж це за критерії? Кошти, що виділяються на капітальні вкладення мають спрямовуватися:

1) на об'єкти, що вже будуються, й у першу чергу на пускові об'єкти;

2) на об'єкти, щодо яких існують затверджені або прийняті в установленому порядку програми будівництва та здійснені проектні роботи;

3) на об'єкти, що мають загальнодержавне або регіональне значення і їх реалізація вирішить загальнодержавну проблему або проблему цілого регіону чи населеного пункту;

4) на об'єкти, що будуються за рахунок коштів Державного бюджету України і не можуть бути в приватній власності

Крім цих, можуть бути й інші, специфічні для даного об'єкту чи регіону критерії, але у будь-якому випадку включення того чи іншого об'єкту до переліку, який фінансується за рахунок коштів Державного бюджету, має бути вмотивованим.

З урахуванням наведеного проаналізуємо, яким чином розподілені бюджетні кошти постановами № 509 та 510. Не викликають особливих заперечень кошти, виділені на водопровідні та каналізаційні мережі, очисні споруди, газифікацію населених пунктів, школи, дитячі садочки, інші об'єкти комунальної інфраструктури, що перебувають далеко не в кращому стані, мабуть, на всій території України.

Але викликають сумніви кошти, що виділяються на капітальний ремонт окремих будинків, інколи навіть з невідомими адресами, наприклад:

В Автономній Республіці Крим:

- житлові будинки ( 69 одиниць ), смт. Нижньогірський - капітальний ремонт 1 млн. грн.;

- будинки міста Щолкіне - капітальний ремонт - 540 тис. грн.

Вінницька область:

- житлові будинки міста Ладижин - капітальний ремонт - 200 тис. грн.;

- житлові будинки міста Жмеринка - капітальний ремонт - 300 тис. грн.;

- будівлі по вулиці Соборній м. Вінниця - реконструкція - 4 млн. грн..

Донецька область:

житлові будинки міста Краматорськ - капітальний ремонт 1,2 млн. грн.;

житлові будинки міста Гірник - капітальний ремонт - 120 тис. Грн.;

І так далі - таких прикладів є дуже багато. Оскільки мова йде про конкретні об'єкти й конкретні суми, всі напрями використання коштів повинні бути детально розписані. Повинен бути цілком певний, затверджений проект, відповідна програма тощо. Але в постановах нічого такого немає. З документу навіть не зрозуміло, що це за будівлі, в чий вони власності, чому саме вони потребують вкладення бюджетних коштів, який кошторис витрат... Що це, як не відмивання грошей? "Зрозуміло, що відсутність конкретизації об'єктів, невизначеність їх власників є прямим шляхом до зловживань та розкрадання бюджетних коштів", - зауважує заступник голови бюджетного комітету.

Ну а куди ж спрямовані кошти "рекордсмена" - Закарпатської області? Частину з них передбачають витратити на комунальні і регіональні потреби, але окремі об'єкти викликають запитання. Наприклад:

- реконструкція Ратуші міста Ужгород - 4 млн. грн.;

- реконструкція обласної філармонії міста Ужгород - 3,5 млн.;

- Ужгородський замок, реконструкція - 3,5 млн.;

- стадіон "Авангард", міста Ужгород, реконструкція - 9,7 млн.;

Отже на чотири об'єкти у місті Ужгороді перепало більше 20 мільйонів гривень, а на всю Львівську область тільки 11 мільйонів. Трохи більше, ніж на реконструкцією закарпатського стадіону "Авангард"... При цьому на власне місто Львів, місто-пам'ятник, центральна частина якого перебуває під охороною ЮНЕСКО і потребує не менших капіталовкладень, ніж древній Ужгород, не передбачено жодної копійки. Більше того, на всю Тернопільську область, де зосереджено найбільше в Україні древніх замків, виділено лише 600 тисяч гривень. Так, начебто там узагалі немає об'єктів комунальної інфраструктури, які перебувають в аварійному стані.

По урядових нулях - законом

Також складається цікава картина, якщо проаналізувати, які мажоритарні округи отримали кошти, а які - ні. У Криму - це округи депутатів із СДПУ(о), "Народовладдя", "Трудової України", деяких комуністів. На Вінниччині і Донеччині - представників від фракцій "Регіони України". Водночас, наприклад, голова бюджетного комітету Петро Порошенко ("Наша Україна") на свій виборчий округ одержав 0 гривень. Показовою в цьому випадку також є Львівщина, де в мажоритарних округах, в основному, перемогли представники "Нашої України". Тож, розподіл, відповідний: екс-"нашоукраїнець" Тарас Чорновіл - 0 гривень, рухівець Павло Качур - 0 гривень, "пеерпіст" Тарас Стецьків - 0 гривень, голова обласної організації Української народної партії Олександр Гудима - 0 гривень, б'ютівець Андрій Шкіль - 0 гривень, позафракційний Петро Димінський - 4 мільйони гривень, "есдек" Петро Писарчук - 2 мільйони гривень. Що це, як не розправа над опозиційними депутатами? Причому під час зведення політичних рахунків інтереси держави та її громадян не враховуються.

"Ось і виходить, що постанови Кабінету Міністрів випущені не для друку, а для розкрадання бюджетних коштів, - підсумовує Валерій Михайлович. - Саме такими роздачами бюджетних грошей, забираючи їх у пенсіонерів, вчителів, лікарів, працівників культури уряд Януковича утримував так звану "більшість". Але ж якою може бути політика на вкрадених у народу грошах? Відомо якою, "воровською". Ось і виходить, що починали красти шапки у окремих громадян, а закінчують розкраданням бюджетних коштів у всього народу".

Щоб запобігти ганебній практиці у майбутньому, члени бюджетного комітету Петро Порошенко, Валерій Асадчев та Віктор Король мають намір скасувати вище вказані постанови і виправити несправедливість, закладену урядом в порядок розподілу субвенцій із держбюджету. Вони зареєстрували проект закону, яким передбачається внести зміни до статті 58-ї Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік", а саме - забезпечити розподіл бюджетних коштів пропорційно до чисельності населення Автономної республіки Крим, кожної з 24-ох областей, а також міст Києва і Севастополя.

Дарина ГЕТЬМАН.

2 червня 2004 р. “Україна молода”



Версія для друку На першу сторінку