>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


05/18/2005

Валерій АСАДЧЕВ: `КОСТЕНКО - кандидат номер один на посаду віце-спікера за всіма своїми параметрами`

ukranews.com, 18 травня 2005 р.,

"Ми як захищали, так і захищатимемо свого внутрішнього виробника. Це наша стратегія. УНП - це все українське: український виробник, малий та середній бізнес, слово, мова, традиція, культура. Це наша основа, і ми на цьому стоятимемо. Ми проти того, що уряд сьогодні хоче замістити українського виробника імпортним, і відверто з цим боротимемося"

- Пане Валерію, як ви оцінюєте перші сто днів влади?

- А що значить сто днів? Що можна за цей час оцінити?

- Протягом ста днів закладається або не закладається якась стратегія. Ви бачите певну стратегію в діях влади?

- Поки що не бачу ніякої стратегії. Стратегії немає. Влади чи уряду?

- Уряду.

- З точки зору діяльності Президента на міжнародній арені чітко проглядається стратегія щодо інтеграції в європейські та євроатлантичні світові структури. А що ж до уряду, то це здебільшого затикання проблемних дірок, які накопичилися протягом багатьох років. Їх вирішення, на мій погляд, поки що не носить стратегічного характеру. Уряд боїться негараздів, які виникають на ринку. Він не може стратегічно осмислити ці проблеми, і просто намагаються заткнути діри. Тим більше, що до цього спонукає політична ситуація, бо невдовзі виборча кампанія. На часі щось продемонструвати, але не зовсім виходить. Дії дуже спонтанні. До прикладу, наш вступ до ВТО. Запитання: чи можна вступити до ВТО, не маючи статусу ринкової економіки? Мабуть, ні. Чи можна мати статус ринкової економіки, якщо уряд діє не ринковими методами? Також ні. У всьому повинна бути логіка. Поки що чітка логіка поведінки уряду не простежується. Ще один приклад. Заклали 8 млрд. від приватизації в бюджет. Це велика сума. Над нею необхідно було працювати з перших днів. Але уряд почав говорити про реприватизацію, гальмувати процес приватизації. Візьмімо Фонд держмайна. Нічого не маю проти пані Валентини (Семенюк - ред.), я голосував за неї, але ідеологія, яку вона сповідує, не приватизаційна. Це ідеологія соціалістів. Якщо закладений такий дефіцит, то логіка підказує, що відповідними методами треба й людей підбирати, які забезпечать цю стратегію. Утім, заклали одне, а в реалії маємо інше. Такі моменти показують, що стратегічна політика ще не вироблена. Більше займаються в уряді переважно поточними проблемними питаннями.

- Лідер вашої фракції Юрій Іванович Костенко претендує на посаду віце-спікера ВРУ. Чи відомі фракції, які сказали, що голосуватимуть за Костенка, підтримають його кандидатуру?

- Переговори велися, коли ще на цю посаду претендував Матвієнко. В новій ситуації остаточних переговорів не було. Нас більше хвилює проблема не стільки набрати голоси, скільки забезпечити участь у голосуванні, бо треба 300 голосів. Можна легко зірвати голосування. Це проблема. Думаю, що Костенко - кандидат номер один на посаду віце-спікера за всіма своїми параметрами.

- Чому нинішня фракція "Наша Україна", зокрема НСНУ, вперто каже, що не підтримуватиме Костенка, не буде за нього голосувати?

- Я такого не чув. Ми з ними вели переговори. Вони розглядали це питання на засіданні фракції, і як повідомили, третина була "за" Костенка. Третина - за Матвієнка. Тоді він ще балотувався. Зараз ситуація зміниться. Я переконаний, що "Наша Україна" підтримає нашу кандидатуру. Не бачу, кого можна ще підтримати. Є інші кандидатури. Мусіяка пішов з "Нашої України" до виборчої кампанії. Губський був у опозиції до НУ. Вважаю, що вони мають підтримати Костенка.

- Проте в інтерв'ю "Депутату" Борис Беспалий сказав, що НСНУ не буде підтримувати УНП, бо вона (УНП - ред.) пішла від Президента.

- Це абсолютна неправда. Створюючи фракцію, ми озвучили заяву, в якій чітко сказано, що ми були, є і будемо з Президентом, незалежно від того, вдалою чи невдалою буде його політика. Ми не відмежовуємося від Президента і переконані: якщо ми будуємо демократичне суспільство, то в ньому мають звучати різні точки зору. Ми проти створення єдиної партії згори, у яку позалазили люди, що були не за Ющенка. Говоримо про це чесно, відверто, публічно, не боячись. У нас є своя партія із власними традиціями. Ми хочемо вести з главою держави чесну розмову, давати свої пропозиції для того, щоб його політика була ефективною. Ми ніколи не відходимо від Президента. Приміром, окремі члени уряду більше відійшли від політики Президента, ніж Українська народна партія. Наша позиція завжди була і залишиться з Ющенком. Ми ніколи не відмовляємося від тієї людини, яку партія підтримувала і з якою вона боролася та перемогла. Щодо уряду, то це інше питання.

- Ще існує варіант на майбутніх виборах іти разом з командою НСНУ?

- Існують різноманітні варіанти, в тому числі у блоці з "Нашою Україною". Зараз дуже багато "гарячих" голів, які, до речі, й розкололи НУ. Це не УНП розколола блок. Свого часу ми давали пропозицію - не чіпати блок "Наша Україна", а залишити його у такому вигляді, як він був 2002 року, очистивши. Відійшли ліберальні партії. Тих, хто пішов, замістити мажоритарниками і залишити блок таким, яким він був. Однак наша пропозиція не пройшла, і блок був розколотий.

Існує достатньо вірогідний варіант об'єднання, але УНП готується балотуватися самостійно. Для нас не буде трагедії, якщо такий блок не відбудеться.

- Роман Безсмертний у одному з останніх інтерв'ю сказав, що потрібно рятувати УНП у зв'язку з надзвичайно низьким рейтингом.

- Нас рятувати не треба.

- Як ви збираєтеся підвищувати рейтинг? Адже він показує зараз на рівні процента?

- Якщо цей рейтинг формує сам Роман Безсмертний, тоді так.

- КМІС показав з "Демініціативами"...

- Я переконаний, що зараз люди не зорієнтовані щодо виборів 2006 року. Тож багато хто використовує інерцію виборчої кампанії Президента, розповсюджуючи її, звичайно у своїх інтересах, на виборчу кампанію 2006 року. Проте український виборець достатньо фахово підготовлений. Рівень його обізнаності, розуміння достатньо високий. Він уміє відрізняти реальне від фальшивого. Нас абсолютно не бентежать розмови про наші рейтинги. Ми знаємо своє місце, рейтинг. Не буде ніякої трагедії, якщо ми підемо самостійно. До того ж, як показав досвід, великі блоки неефективні. Зокрема, це показала "Єдина Україна", зараз, на жаль, розпалася і "Наша Україна". Окремі групи хочуть забрати те, що було їхнім здобутком. З іншого боку, зараз на правому фланзі зникли партії націонал-демократичного спрямування. Це фактично сталося через те, що їм довелося об'єднатися заради перемоги Ющенка. На лівому фланзі залишилися окремо Комуністична і Соціалістична партії. Я вважаю, що національна демократія, яка сповідується великим електоральним полем в Україні, має бути представлена своєю політичною силою. Врешті-решт, ми маємо прийти не до блоків на виборах, а до коаліції в парламенті.

- Чи є сьогодні інформація про тиск з боку влади на представників УНП у владі? На двох губернаторів, міністра?

- У нас всього два губернатори, один міністр, що займається соціальною політикою. На мій погляд, вони працюють непогано. В усякому разі серйозних прорахунків ми не бачимо. Навпаки, бюджет 2005 року соціально спрямований. У цьому є певна доля роботи В'ячеслава Кириленка, члена нашої партії. Я не хочу сказати, що може бути якийсь тиск. Принаймні мені такі факти не відомі. Ми з урядом ведемо відверту, чесну розмову, тому що без такого діалогу помилок буде дуже багато. Якщо ми будуємо демократію, значить усе має відбуватись у демократичний спосіб. Подивіться, як працюють парламенти, зокрема представники більшості, в інших країнах. Мені довелося бути у Британії. Там депутат-консерватор відверто критикує свій консервативний уряд, якщо дії парламенту не стикуються з його баченням чи негативно впливають на його округ тощо. Це примушує уряд замислитися, чи правильно він веде політику.

Наведу приклад нашої взаємодії з нинішнім урядом. Коли уряд подав перший закон по митних тарифах, він не пройшов. Його довелося доопрацьовувати. У Верховній Раді його дуже серйозно удосконалили. Були критичні зауваги з боку нашої фракції, адже ми теж брали участь у доопрацюванні законопроекту. Зміни щодо групи 1-24 вже понад місяць у парламенті. Колосальні зміни порівняно з тим, що подав уряд. Уявіть, якби ми нічого не сказали, окрім як "одобрямс". Завтра це відбилося б на економіці. Ми як захищали, так і захищатимемо свого внутрішнього виробника. Це наша стратегія. УНП - це все українське: український виробник, малий та середній бізнес, слово, мова, традиція, культура. Це наша основа, і ми на цьому стоятимемо. Ми проти того, що уряд сьогодні хоче замістити українського виробника імпортним, і відверто з цим боротимемося. Ми вносили серйозні корективи стосовно захисту власного виробника. Зараз ми захищатимемо малий і середній бізнес, оскільки уряд наніс колосальний удар по спрощеній системі малого й середнього бізнесу. Малий і середній бізнес - це основа середнього класу в будь-якій країні. Це перспектива для кожної молодої людини, яка хоче розпочати свою справу. Ми будемо захищати, навіть якщо уряд цього не хоче. Це наша стратегія. Робитимемо це відверто і демократично.

- До президентських виборів багато хто говорив, серед інших і Костенко, що вони з Ющенком особисті друзі. Зараз відкритий доступ для членів УНП, зокрема Костенка, до Президента?

- До Президента зараз обмежений доступ для всіх. Тому що Президент та кандидат у Президенти - це різні речі.

- Канал інформації є?

- Є. Ми можемо мати і маємо доступ до Ющенка. У нього своя процедура. Він дуже багато їздить. Відносини у нас нормальні.

- Чому тоді інколи звучить жорстка критика з боку глави держави щодо УНП? Зокрема, вона лунала на з'їзді НСН?

- Президент хотів, щоб усі пішли під один прапор. Однак ми вважаємо, що це не правильно. Це буде система "одобрямс". Створення партії згори ми сприймаємо негативно, тому що так робив Кучма і таким чином тільки розмазується політичний спектр в Україні. Основою демократії у будь-якій демократичній країні є стала партійна система. Отож ми виступили проти цього. Може, це не сподобалося Президенту. Проте, думаю, що зараз точка зору глави держави відносно названих питань трохи змінюється. Він бачить серйозні прорахунки, в тому числі і своєї партії, проблеми, які виникли, рейтинг, що знижується. Це теж відомо. Диверсифікована партійна система набагато краще і для Президента також.

Юрій СИРОТЮК,

Організація: Інформаційно-аналітичний портал "Депутат"


Версія для друку На першу сторінку