>>
Подорожуємо Україною - 40 міст і містечок >>
Персоналії
Подорожуємо Україною

контактна інформація:

01004, м. Київ – 004,
вул. Пушкінська, 28А

© copy 2003 р.
дизайн: Віадук-Телеком
платформа: Lotus Domino


11/04/200303:30 PM

ВОЛИНЬ: Відзначено 60-ти річчя Повстанської Колківської республіки


2 листопада у селищі Колки Маневицького району відбувся мітинг-реквієм, присвячений 60-й річниці Колківської республіки та загиблим від рук фашистських загарбників вояків УПА і жителів містечка. “Повстанська Колківська республіка ніким не була визнана, але це був острівець самоствердження української нації, що чинила опір загарбникам. І на сьогодні прикрим є те, що досі повстанці не визнані державою воюючою стороною у Другій світовій війні, за герб, прапор, за незалежність якої свідомо віддавали своє життя”, – зазначив на мітингу заступник голови Волинської обласної організації УНП Сергій ГОДЛЕВСЬКИЙ.

Колківська республіка, що охопила 2,5 тисячі квадрантних кілометрів, проіснувала з березня до листопада 1943 року, коли повстанці визволили містечко Колки (Маневицький район) і навколишні села від фашистів. Тут було відкрито дві пекарні, їдальню для повстанців, млин, трохи пізніше налагодила роботу швейна майстерня, чоботарня і зброярня, відновила роботу електростанція та друкарні. Колківська республіка мала свій друкований орган – газету “Голос нації”, випускала листівки, відозви тощо. До початку нового навчального року Колківська адміністрація випустила свій буквар і провела учительську конференцію. У місцевих церквах служба відправлялася українською мовою. Також діяли військова лікарня і школа санітарів. Крім пропагандистської роботи проводилася вишкільна – тут готували молодих командирів, мінерів, артилеристів, розвідників.

4 листопада 1943 року німецькі війська при підтримці авіації і танків знищили Колки, спалили містечко і вбили майже півтисячі людей.

2 листопада відбулася також наукова конференція, присвячена Колківській республіці. Завершено урочисті заходи концертом за участю місцевих колективів та хору Волинської обласної організації УНП “Червона калина”.


Версія для друку На першу сторінку