УНП вирушила `Чумацьким шляхом`. Хроніка подій
Проблеми місцевих бюджетів вивчатимуть “на місцях”
“Вивчення проблем, які існують в реґіонах, з метою якомога повнішого їх урахування під час формування бюджету наступного року”, - таку додаткову ціль ставить перед собою Валерій АСАДЧЕВ, вирушаючи 15 липня на чолі своєї організації в похід “Україною. Чумацьким шляхом.”. Крім суто практичної цілі, учасники акції проведуть низку мистецько-політичних заходів у містах через які пройде чумацький шлях і привезуть до столиці, до Меморіалу жертвам голодомору, який планується побудувати в Києві, з кожного регіону України по символічній жмені землі, яка пам’ятає трагічні події минулого”.
Делегація, до складу якої мають намір увійти народні депутати України, члени УНП Валерій АСАДЧЕВ, Володимир ЧЕРНЯК, В’ячеслав КИРИЛЕНКО, Євген ЖОВТЯК, Павло МОВЧАН та майстри мистецтв України, планує відвідати Канів, Черкаси, Чигирин, Запоріжжя, Миколаїв, Херсон, Севастополь. В багатьох з цих міст мають відбутися зустрічі голови організації Валерія АСАДЧЕВА з міською адміністрацією. До речі, подібна практика збору інформації вже невперше практикується депутатом, який ще в минулому скликанні був головою підкомітету з питань місцевизх бюджетів, тож добре обізнаний з їх специфікою. А цього року з подібними намірами він побував в Батурині, Хмельницькому, Меджибожі. Декілька років тому, завдяки подібним акціям в бюджеті були виділені кошти на відбудову Хотина.
Від 11 липня 2003 року.
УНП вирушила “Чумацьким шляхом”
З 15 по 23 липня триває мистецько-політична акція “Україною. Чумацьким шляхом”, ініційована Київською міською організацією Української народної партії. “Чумацький шлях” проляже через Київ - Бориспіль - Канів - Іркліїв -Черкаси - Чигирин – Кременчук - Запоріжжя - Миколаїв - Херсон - Сімферополь – Євпаторію – Севастополь.
В акції візьмуть участь народні депутати України, члени УНП Валерій АСАДЧЕВ, Валерій АЛЬОШИН, хор “Чумаки” а також голови обласних організацій УНП: Черкаської - Леонід ДАЦЕНКО, Полтавської - Олександр КУЛИК, Запорізької - Роман ДРИГИНИЧ, Херсонської - Олександр ЮХНЕНКО, Кримської - Олег ФОМУШКІН.
Організатори акції мають на меті безпосереднє спілкування з мешканцями міст, через які пройде “Чумацький шлях” (слово “мітинг”, яке є в програмі, треба розуміти в дослівному перекладі – “зустріч”), вивчення місцевих бюджетних та соціальних проблем (до “депутатської частини” групи увійшли заступники Комітетів з питань бюджету; соціальної політики і праці; з питань пенсіонерів, ветеранів та інвалідів), інформування про ситуацію в парламенті, проведення дискусій.
План заходів акці “Україною. Чумацьким шляхом”
КИЇВ. 15 липня, 8:00-9:00. Мітинг біля пам'ятника Т. Шевченка, благословення учасників акції патріархом ФІЛАРЕТОМ.
БОРИСПІЛЬ. 11:00. Мітинг на могилах Павла й Володимира Чубинських.
КАНІВ. 15 липня, 13:00-15:00. Мітинг-концерт на Тарасовій Горі. 16:00. Мітинг на центральній площі міста.
ІРКЛІЇВ. 18.00. Зустріч з активом УНП, творчими колективами району.
ЧЕРКАСИ. 16 липня, 11:00 –13:00. Мітинг-концерт на центральній площі.
ЧИГИРИН, 16 липня, 17:00-19:00. Мітинг-концерт, зустріч з активом та творчими колективами.
КРЕМЕНЧУК, 16 липня, 21:00. Зустріч з активом Полтавської організації, 17 липня, 10:00 –12:00. Мітинг-концерт.
ЗАПОРІЖЖЯ. 17 липня, 17.00. Мітинг-концерт на Хортиці, козацький куліш.
МИКОЛАЇВ. 18 липня
ХЕРСОН. 18 липня, 16:00 –18:00. Мітинг-концерт на центральній площі
АР КРИМ
КРАСНОГВАРДІЙСЬКЕ. 19 липня. 16:00. Мітинг-концерт в Будинку культури
СІМФЕРОПОЛЬ. 20 липня. 11:00 покладання квітів до пам’ятника Тараса Шевченка, хода до центральної площі міста; 12:00. Мітинг-концерт на центральній площі міста.
ЄВПАТОРІЯ, 20 липня, 17:00. Мітинг-концерт на центральній площі міста. 21 липня, 10:00 Зустріч з депутатами Євпаторійської міської ради.
СЕВАСТОПОЛЬ. 22 липня, 16:00. Мітинг-концерт, зустріч з моряками України. 22-23 липня зустріч в осередках Кримської організації УНП.
Довідка. Чумацький шлях – торгово-візницький шлях, яким чумаки в 16-19 ст. возили сіль з Чорноморського узбережжя Криму, а з України – хліб та інші сільськогосподарські продукти. Пролягав по лівому берегу Дніпра через запорізькі степи до Перекопу, а звідти у Крим. Втратив своє значення в 1870-80 роках у зв’язку з розвитком залізниць і річкового транспорту та припиненням чумацького промислу.
Від 17 липня 2003 року.
Місцева влада вживає “запобіжних заходів” проти спілкування місцевих мешканців з учасниками акції УНП “Україною. Чумацьким шляхом”?
Заборону надавати апаратуру для проведення мітингу-концерту, організованого Київською міською організацією Української Народної Партії та хором „Чумаки” отримав Черкаський обласний музично-драматичний театр ім. Т.Шевченка від міської влади. Питання було вирішено лише завдяки втручанню народного депутата України, голови Київської міської організації УНП, заступника голови Бюджетного комітету Валерія АСАДЧЕВА. Втім, сам факт намагання вади не допустити проведення концерту депутат розцінює як „чергову провокацію”.
Цікаво, що учасники акції на своєму „Чумацькому шляху” не вперше зустрічають супротив з боку влади. Так, навіть під час благословення патріархом ФІЛАРЕТОМ, яке відбулося вчора в Києві біля пам’ятника Т.Шевченку напроти Червоного корпусу університету, виступаючих намагалися „розігнати” водою, несподівано включивши поливачі клумб з надзвичайною потужністю (зранку, після дощу, нагальної потреби в цьому не було). Версію щодо навмисного включення поливачів підтверджує, на думку учасників акції, і той факт, що відразу по закінченню мітингу поливання рослин припинилося.
Мешканці деяких сіл Черкащини також повідомляли про факти заборони відвідати концерт „Чумаків”, про зривання афіш-анонсів концерту.
Втім, зустрічі відбуваються. Чумаки, серед яких народні депутати України, члени УНП Валерій АСАДЧЕВ та Валерій АЛЬОШИН, вже відвідали Бориспіль, Канів, Іркліїв, Чорнобай, Черкаси, а зараз прямують до Чигирина.
Від 17 липня 2003 року.
УНП та “Собор” проводять спільну акцію в Криму
Спільний мітинг-концерт провели учасники акцій “Україною. Чумацьким шляхом”, ініційованої Київською міською організацією Української Народної Партії, та “Соборна Україна-2003”, ініційованої “Собором”, на центральній площі Сімферополя біля Ради Міністрів Криму. “Ми всі – українці, хоча і різного походження – українського, кримсько-татарського, російського чи іншого”, - таким був лейтмотив мітингу-концерту. Участь у ньому взяли народні депутати України, голова Київської міської організації УНП Валерій АСАДЧЕВ та голова УРП “Собор” Анатолій МАТВІЄНКО.
Зустрівшись у Сімферополі, представники обох політичних сил поділилися враженнями від своїх подорожей (представники УНП подолали шлях Київ-Черкаси-Запоріжжя-Херсон-Крим, а “Собор” - Кам’яна Могила-Генічеськ-Крим-Одеса) та отримали благословення єпископа Сімферопольского та Кримського о.Климента на подальшу дорогу.
У Євпаторії, куди далі вирушили учасники обох акцій, голови міських організацій Української Народної Партії Едуард ЛЕОНОВ та “Собору” Ігор ГАФИЧ підготували низку спільних заходів.
На думку Валерія АСАДЧЕВА, “символічно, що на фінішну пряму учасники акцій, організованих УНП та “Собору”, вийшли разом”.
Від 22 липня 2003 року.
ЄВПАТОРІЯ: УНП наглядатиме за найдавнішою спорудою в місті
Продовжуючи розпочату УНП справу опіки над історичними пам’ятками, Київська та Євпаторійська міські організації УНП спільно з молодіжною громадською організацією “Всесвіт”, очолюваною Едуардом ЛЕОНОВИМ, домовилися про підтримку пам’ятки архітектури ХVI століття – найстарішої будівлі в Євпаторії, яка є свідком повстання Самійла Кішки, та через яку проходили всі українські бранці перед продажем на Ґєзлєвському невільничому ринку – турецьких лазень, а також про впорядкування археологічних робіт на урочищі Чайка, аби припинити неконтрольований вивіз за кордон історичних цінностей.
Від 24 липня 2003 року.
"Сучасні чумаки" зробили дарунок Євпаторії до її 2500-річчя
Українські підручники Дарунок до ювілею передали місту Євпаторії (2500 років від дня заснування грецькими колоністами) учасники акції “Україною. Чумацьким шляхом”: мітинг-концерт, що відбувся тут і українські підручники.
Завершуючи свою подорож, сучасні “чумаки”, члени Київської міської організації УНП разом з представниками Євпаторійської МО УНП заспівали Український Гімн та подарували кримчанам “Збірку українських пісень” для “спільного співу в наступному поході”, який ймовірно відбудеться наступного року, в рамках виборчої президентської кампанії.
Від 24 липня 2003 року.
Підсумки акції “Україною. Чуацьким шляхом.” -
“З вірою, добром та піснею”.
Акція „Україною. Чумацьким шляхом.” була ініційована і проведена протягом 15 липня 2003р. - 24 липня 2003 р. Київською міською організацією Української Народної Партії. В акції взяли участь понад 40 чоловік (на різних етапах акції різна кількість) – членів УНП, серед яких народні депутати України Валерій АСАДЧЕВ та Валерій АЛЬОШИН, чоловічий народний хор „Чумаки”. Акція проходила під керівництвом голови управи КМО УНП Олександра ЖИГУНА.
Протягом акції, її безпосередні учасники відвідали міста: Бориспіль, Канів, Іркліїв, Чорнобай, Черкаси, Червону Слободу, Кременчук, Запоріжжя, Херсон, Цюрюпінськ, Красногвардійське, Сімферополь, Євпаторію. У кожному місті відбувались мітинги-концерти, розповсюджувались партійні газети, листівки. Учасники акції також мали зустрічі з представниками Черкаської обласної організації УНП, Полтавської ОО УНП, Херсонської ОО УНП, Запорізької ОО УНП та Кримської ОО УНП. Також народні депутати, які брали участь у „Чумацькому поході”, зокрема голова КМО УНП Валерій АСАДЧЕВ, мав зустрічі з деякими представниками міських адміністрацій (Іркліїв, Чигирин, Чорнобай, Бориспіль та інш.), священиками та представниками ЗМІ.
„За12 років Україна отримала лише географічну незалежність, тож подібні мистецько-політичні акції є вкрай необхідними кроками на шляху до справжньої незалежності”, - вважає народний депутат України, голова Київської міської організації Української народної партії Валерій АСАДЧЕВ. В цій думці депутата учасники акції переконались „на власні очі”.
„У всіх містах і містечках, де ми побували, нас дуже тепло приймали”, - ділиться враженнями голова управи КМО УНП Олександр ЖИГУН. „Навіть в тих регіонах, які традиційно не вважаються „українськими”, після першого, іноді агресивного „погляду” (мовляв, „що це таке? звідки українська мова? нащо українська пісня?”), за декілька хвилин після початку концерту погляди теплішали, серця відкривалися для спілкування, а закінчувався концерт – спільним хоровим співом учасників акції з місцевим населенням”. За словами Олександра ЖИГУНА, „відбулось повне підтвердження прислів’я: „Зустрічають, дивлячись на одяг, а проводжають, „дивлячись” на розум”.
Ініційована „Чумацька подорож”, крім взаємного задоволення учасників акції та тих, хто став її глядачем в регіонах України, викрила чимало місцевих проблем. Наприклад, підтвердилось припущення киян про велику „неволю” мешканців провінції. Незаперечним доказом цього припущення стали численні факти порушеня владою конституційних прав громадян, зокрема дрібязкові спроби влади та представників деяких інших політичних сил не допустити або заважати проведенню концертів та мітингів учасниками акції (певні інциденти з владою відбулись у Києві, Чорнобаї, Черкасах,, Чигирині, Красногвардійському), а також жахливі розповіді місцевого населеня про утиски з боку місцевої адміністрації (наприклад, у Чорнобаї заборонили відвідування концерту “Чумаків”, або у Красногвардійському намагались зірвати зустріч з КМО УНП, призначивши на той самий час у тому ж самому місці зустріч з представниками СДПУ(о) тощо).
Подорож східною та південною Україною наочно прожемонструвала також неабиякі проблемимісцевого населення щодо самоідентифікації себе, як єдиної нації. Незнання та невизнання спільної мови, незнання та недоступність неупередженої інформації про історичні події, незнаня та незацікавленність у власній культурі (до речі, штучна незацікавленість через навязування інородної низькопробної культури, на кшталт “шансону”), знищує паростки українського патріотизму, навішуючи ярлик “бандерівця”. Втім, в цьому аспекті (щодо штучності стереотипу про несприйняття “шароварщини”) показовими були прояви інтересу до концертів “Чумаків”, з боку місцевого населення: від неприхованого скепсісу – на початку виступу, до уособлення себе “одним з них”, одним з мільйонів українців, які мають спільну землю, а отже і спільнекоріння. Тож, символічне передавання мішечків із землею, взятою від могил “українських культурних святинь”(Павла Чубинського, Тараса Шевченка, Вячеслава Чорновола, Богдана Хмельницького) та посадження символічної калиниу кожному містечку, де зупинялись “чумаки”отримало реальне втілення. Засвідчуючи свою “прихильність” до українських традицій, до української історії, до національно-демократичної ідеї, що її сповідує Українська Народна Партія, протягом подорожі 9 чоловік вступили до УНП і 18 – поповнили ряди сучасних “чумаків і чумачок”.
Враховуючи, що безпосереднім учасником акції був заступник голови парламентського Бюджетного комітету, а в минулому скликанні голова підкомітету з питань місцевих бюджетів Валерій АСАДЧЕВ, протягом подорожі багато уваги приділялось вивченню економічних проблем регіонів. На жаль, на Чумацькому шляху приклади державної безгосподарності не були чимось винятковим. Наприклад, історія містечка Красногвардійське (АР Крим). Через “прихваизацію” колишній колгосп-міліонер “Росія”, під який і було побудовано це містечко, був розорений. Спустіле місто, мешканці якого втратили роботу і будь-які надії вимирає, дивлячись в майбутнє пустими глазницями покинутих квартир. Єдиним годувальником є підприємство “Наша Ряба”, яке побудовано поруч. Але, звісно, охопити кількатисячне місто воно не в змозі.
Подорож “Чумацьким шляхом” довела потребу у захисті й державній підтимці визначних істоичних памяток. Наприклад, музею-садиби Богдана Хмельницького у Чигирині, або музею Павла Чубинського у Борисполі. Великою проблемою сходу й півдня України, насамперед Криму, також є відкриття україномовних шкіл (і наповнення їх українськими підручниками), започаткуваня україномовних ЗМІ.
З огляду на все, у новітніх “чумаків” народився новий девіз: “Українці (навіть неукраїнського походження) повинні почувати себе господарями, а не вигнанцями на власній землі, у власній державі”. Але, підсумовуючи результати і враження від подорожі “Україною. Чумацьким шляхом.”, її учасники також переконалися, що “з вірою, добром та піснею” - досягнути такого результату можливо.
28.07.2003.