“Главред”, 29 березня 2005 р.
Новопризначений голова Київської облдержадміністрації Євген Жовтяк обіцяє, що здасть нарешті депутатський мандат, який, як виявилося, став в нагоді “рідному урядові” при проходженні бюджету через профільний парламентський комітет.
Тягаря кадрових призначень, схоже, губернатор теж скоро позбавиться, розсадивши голів райдержадміністрацій. Євген Дмитрович запевняє, що не призначені голови райдержадміністрацій лише в Києво-Святошинському, Рокитнянському та Білоцерківському районах Київської області. Водночас на єдиному доступному джерелі, де можна ознайомитися з документами нам так і не вдалося знайти відповідні розпорядження Президента України про призначення голів райдержадміністрацій ще кількох скандальних районів Київщини - Обухівського та Бориспільського.
Зараз Євгена Дмитровича, який свого часу закидав депутатськими запитами силовиків, не цікавлять ні його попередник - одіозний губернатор Київської області Анатолій Засуха, ні його дружина Тетяна, про поміщицькі замашки якої ходили легенди. Він вважає, що достатньо зібрав фактів на це подружжя, і тепер слово лише за правоохоронцями. І мріє про те, щоб жителі Київщини прокидалися, милися, їхали на роботу, поверталися з неї та лягали спати, не згадуючи про владу.
“При кадрових призначеннях на мене не чинився такий тиск, проти якого я не міг би встояти”
--Євгене Дмитровичу, найболючіше в країні зараз проходять кадрові призначення на місцевому рівні. Наскільки складним є цей процес на Київщині?
--Призначення голів райдержадміністрацій та заступників голови обласної адміністрації практично завершилось. Нещодавно здійснено передостаннє подання на голову Києво-Святошинської районної державної адміністрації, де невизначеність викликала певні запитання у виборців. Суть затягування вирішення кадрових питань пов’язана з тим, що в перемозі Віктора Ющенка брали участь дуже багато партій, не менше 15-ти, і всі вони мали своє бачення в кожному районі щодо тих, хто очолить місцеву адміністрацію.
В деяких районах партіям вдавалося домовитися і висунути єдину кандидатуру, тоді це спрощувало процедуру призначення. Де було 10 кандидатур, доводилося проводити співбесіду з усіма претендентами і шукати компроміс. Ця робота благополучно завершується. Думаю, з понеділка відволікатися на кадрові питання на рівні райдержадміністрацій я і мої заступники вже не будемо.
Проте ще не подані пропозиції по Білоцерківському і Рокитнянському районах. Моя справа з великої кількості достойних знайти найдостойнішого.
--Як вам це вдається зробити?
--Це повинна бути людина, щодо якої немає сумнівів у підтримці програми Президента, яка була на боці Ющенка під час виборчої кампанії. Людина, яка може професійно керувати районною адміністрацією та бути авторитетною або максимально компромісною в регіоні. Там, де є сильні протиріччя між партіями чи угрупуваннями, які неможливо погасити представником однієї з партій, доводиться вдаватися до такого кроку, як призначення рівновіддаленої від усіх людини, яка при цьому живе в іншому районі. Так сталося у Сквирському районі та у Броварах. У Білій Церкві теж, можливо, буде людина рівновіддалена.
--Члени яких партій очолили переважну більшість райдержадміністрацій, скільки серед них представників Української народної партії?
--Я такою статистикою не займався. Мій підхід був, що це має бути найбільш прийнятна та компромісна кандидатура, незалежно від партії, яка підтримала Ющенка.
--Скільки голів райдержадміністрацій порекомендували саме ви, з огляду на неспроможність місцевих еліт домовитися?
--Десь п’ять осіб. Вони рівновіддалені від усіх районних лідерів, і це дозволить не допустити тих потенційних конфліктів, які могли виникнути при призначенні одного із представників конфліктуючих сторін.
--Чи не приведе це до конфлікту в районі, але вже нової людини з місцевими елітами?
--Сподіваюсь, що цього не станеться. Такі кадрові рішення були прийняті через те, що конфлікт там вже існував. Існує така цікава ситуація, де конфлікт дуже серйозний, легше сприймуть те, щоб це була нова людина, ніж якби призначили когось із них.
--Чи будуть замінені також всі заступники голів райдержадміністрацій і хто подаватиме їхні кандидатури?
--Має бути повністю оновлена команда як в області, так і в районі. Є вимоги і Президента Віктора Ющенка про те, що нова влада має бути новою. Думаю, за рідкими винятками заступники голів райдержадміністрацій будуть замінені.
--Хто в такому разі стане “винятком” із цього правила?
--Я б не робив винятків і дуже хотів, щоб мені надали право формувати свою команду. Маючи такі побажання по відношенню до себе, я поважаю і таке бажання інших людей сформувати свою команду. Я не буду нав’язувати головам, кого їм призначати. Призначення відбувається за погодженням з відповідними профільними заступниками обласної адміністрації і ніяких нав’язувань кандидатур згори не буде.
--Тобто ви не будете проти, якщо якісь заступники залишаться на своїх місцях?
--Теоретично можуть захотіти, але я думаю, що не захочуть. В усякому разі я буду намагатися отримати чіткі пояснення, чим таким особливим прославився той чи інший спеціаліст. Моє дванадцятирічне спілкування з чиновниками різних рівнів Київської області дало мені змогу побачити, що серед них немає незамінних спеціалістів.
--Вас часто турбують ваші колеги по фракції та партії з проханнями призначити ту чи іншу особу?
--Існує цілком природний процес, коли колеги пропонують розглянути ту чи іншу кандидатуру, але такого тиску, проти якого я не міг би встояти, на мене не чинилося. Коли колеги пропонують, я їх прошу тільки про одне – на резюме цієї людини особисто розписатися, що вони беруть на себе відповідальність за кадрове призначення. А якщо ця людина виявиться не такою хорошою, як вони мені представляли?
--Так у вас є вже такі резюме, з підписами?
Так, звичайно.
--Цих людей вже призначено?
--Ці люди в процесі розгляду.
--Кому тяжче всього було відмовити?
--(зітхає) Як такої відмови не було нікому. Я всім сказав, що розгляну пропозицію, але на це місце є багато інших кандидатів і буде вибраний той, хто буде найбільш прийнятним для конкретного району.
--Кадрові призначення щодо ваших чотирьох заступників вже відбулися?
--Щодо трьох заступників вже вирішено, щодо одного – продовжуються консультації.
--Звідки прийшли ці люди?
--Останнє місце роботи Юрія Ковбасюка – викладач Академії державного управління та самоврядування при Президентові України. До того тривалий час працював у Міністерстві фінансів. Ми з ним були першими випускниками Інституту державного управління у 1992 році.
Анатолій Семенюк на виборах був моїм першим заступником у обласному виборчому штабі Ющенка, який я очолював. Має великий досвід штабної та організаційної роботи.
Валерій Кондрук прийшов із бізнесу, виконавши вимоги Президента про те, що бізнес та державна служба мають бути розділені.
--А його бізнес був у Київській області?
--Його бізнес в Києві та в Київській області. Тобто, в Києві та по всій Україні. Якраз в Київській області у нього бізнесу не було.
--А з ним вас що пов’язує?
--Давнє знайомство.
--Чия кандидатура обговорюється?
--Поки що на розгляді Кабінету Міністрів є кандидатура Олега Нілова. Він є тією людиною, яка під час виборів відгукнулась на перше звернення про те, що треба їхати до Донецька, щоб не допустити там фальсифікацій. Також відіграло велику роль те, що він є представником найбільшого міста у Київській області – Білої Церкви. До того ж, його кандидатуру висунули представники блоку “Наша Україна”, Партії промисловців та підприємців та соціалістів Білої Церкви.
“Я постійно відчуваю дискомфорт від суміщення посад”
--У вас є проблема з суміщенням обов’язків губернатора та повноважень народного депутата. Коли плануєте її вирішити?
--У мене немає такої проблеми. Є вимога закону про несуміщення посад, до якої я ставлюсь з повагою, і складу свої депутатські повноваження.
--А можна дізнатися, коли саме ви подасте до Верховної Ради відповідну заяву?
--Заяву я вже написав, а щодо питання передання її у Верховну Раду, то виникають постійні колізії.
--Наприклад?
--В ніч з середи на четвер потрібно було взяти участь у засіданні бюджетного комітету. Не вистачало кворуму для прийняття рішення щодо бюджету. Я розумію певну умовність такої підтримки рідного уряду, але поки сама процедура складення повноважень депутата дозволяє допускати такі умовності...(...)
Я постійно відчуваю дискомфорт від цього. Думаю, це станеться найближчими днями. Якби тієї ночі працювала і канцелярія Верховної Ради, то, можливо, я б залишив і заяву, а так працював лише бюджетний комітет.
--Вас стримує бюджетний комітет, а що примушує інших губернаторів зволікати з цим рішенням?
--Важко сказати, але я не бачив непереборних перешкод для того, щоб скласти повноваження. Я не розумію, коли аргументом не складення повноважень дехто називає те, що в інших країнах депутат одночасно може бути міністром. Нема питань, якщо приймемо відповідні зміни до Конституції, але досі Основний Закон не дозволяє суміщати, ми повинні виконати вимоги Конституції. Я їх виконаю.
--Чи не означає ця затримка з боку новопризначених губернаторів того, що вони непевно почувають себе на цьому місці, до того ж багатьох не сприйняли місцеві еліти, і вони елементарно бояться звільнення, залишаючи собі запасний аеродром у вигляді депутатського мандата?
--Я не обговорював з колегами мотиви, чому вони не складають повноважень, тому не беруся стверджувати.
--А Ви як губернатор знайшли спільну мову з елітами Київщини?
--Це покаже час. Думаю, що певні проблеми існують в зв’язку з тим, що більше половини голів районних держадміністрацій одночасно були депутатами обласної ради. Виконуючи вимоги народу щодо зміни влади, я фактично породжую певну опозиційність. Звільнивши депутата обласної ради-голову РДА зі своєї посади, я таким кроком не покращив своїх стосунків з обласною радою.
--Тобто основний спротив Ви очікуєте від обласної ради?
--Якщо вважати, що в обласній раді зосереджені еліти Київської області, то очевидно, що коли з роботи пішли заступники голови обласної адміністрації та голови райдержадміністрацій, які є депутатами обласної ради, то потенційно вони можуть зайняти нішу непримиримої опозиції.
--Чи планується роздержавлення ЗМІ, зокрема тих, якими володіють районні держадміністрації?
--Це не є компетенцією обласної адміністрації. Яке рішення прийме Верховна Рада, таке і будемо виконувати. На мою думку, взагалі не повинно бути державних ЗМІ, а влада має створювати умови для того, щоб на інформаційному ринку була конкуренція, де першість здобували ті, хто завоював симпатії глядачів та слухачів своєю цікавою та правдивою інформацією. На жаль, таким вимогам не відповідає жодний державний засіб інформації. Мені не відомий ні один приклад, щоб якась районна газета писала об’єктивну інформацію про голову РДА чи обласна - про губернатора.
“Я не вбачаю проблеми в тому, що я є членом УНП ”
--Ви залишитесь членом Української народної партії чи зміните свої переконання на користь Народного союзу “Наша Україна”, до якого УНП не буде входити?
--Я не змінюю своїх переконань. Я – член Української народної партії, тому що поділяю програму і статут цієї організації.
--Тобто Ви не зміните партійність навіть під тиском Президента?
--Я переконаний, що тиску Президента не буде.
--Чи не буде Президент переглядати призначення голів облдержадміністрацій на предмет партійності ближче до виборів?
--Кому бути головою облдержадміністрації – це виключна компетенція Президента. Я думаю, коли він призначав мене на цю посаду, то дивився не на мою партійність, а на здатність чи нездатність вирішити ті завдання, які стоять перед головою Київської обласної держадміністрації. Якщо Президент вирішить, що я з цими завданнями не справляюся, то, очевидно, що він скористається своїм правом змінити голову ОДА. Але я переконаний, що це жодним чином не буде пов’язано з партійністю - ні моєю, ні тієї людини, яка може потенційно прийти на цю посаду.
--Якщо буде прийняте рішення про те, що губернатори очолять обласні організації Народного союзу “Наша Україна”. Ви зміните партійність чи звільните посаду?
--Я переконаний, що такого рішення не буде, тому що це б означало, що хтось вирішив застосовувати на чергових парламентських виборах адмінресурс. Це було б помилковим рішенням. Я вважаю, що сили, які підтримають Віктора Ющенка, повинні перемогти на парламентських виборах без застосування адмінресурсу і переконаний, що так і буде.
--В такому разі, як Ви вчините, якщо під вибори буде створено пропрем’єрський блок, куди ймовірніше всього ввійде УНП, партійний квиток якої ви не збираєтесь міняти?
--В робочий час я буду займатися роботою голови обласної адміністрації, а у вільний час буду підтримувати свою партію. Але, я так підозрюю, що вільного від роботи часу просто не буде. Однак я не вбачаю проблеми в тому, що я є членом УНП за переконаннями. Я вважаю, що не буде стояти питання, членом якої партії є той чи інший прихильник Ющенка. Всі члени команди Ющенка будуть з ним співпрацювати, і ми знайдемо взаєморозуміння.
--Тобто ви допускаєте, що Юлія Тимошенко може сформувати свій блок на парламентські вибори?
--Думаю, що на сьогоднішній день немає жодних підстав вважати, що Юлія Володимирівна піде окремим блоком. Я переконаний, що на парламентські вибори, як і на президентських, повинна іти широка коаліція, яка підтримала Віктора Ющенка.
“Займатися покриванням новопризначених голів я не буду”
--Що сталося зі звільненими головами райдержадміністрацій? Чи проти багатьох порушено кримінальні справи щодо зловживань посадою?
--Той, хто порушував закон, має відповідати. Це стосується не тільки голів райдержадміністрацій, які пішли, а й тих, хто прийшов на їх місце. Я буду звертатися до правоохоронних органів з проханням припиняти будь-яке правопорушення, від кого б воно не йшло. Займатися покриванням новопризначених голів я не буду.
Більшість колишніх голів райдержадміністрацій була причетна до махінацій із землею. Показовий приклад, рішенням Бориспільської РДА та сесії Бориспільської районної ради фермерша із Києва отримала 60 га сінокосів. Коли ми наклали на карту координати цієї ділянки, то виявилося, що вона знаходиться в руслі Дніпра. Очевидно, що це не помилка, а свідоме порушення екологічного та земельного законодавства. Чимало було махінацій і з лісом. Тому рано чи пізно ці люди мають відповісти за свої дії.
Подібні речі спостерігаються і в інших областях, але ситуація така, що Держкомзем фактично засекретив інформацію про махінації, здійснені разом з головами облдержадміністрацій і до цього часу ми не можемо отримати від них жодної інформації про те, який сьогодні стан із використанням земель. Доступ до державного земельного кадастру для голів облдержадміністрацій на сьогоднішній день ще закритий. Головна проблема в тому, що незрозуміло хто, кому і скільки виділяв землі. Держкомзем намагається приховати цю інформацію. Очевидно, що там зараз відбувається замітання слідів.
--Скількома колишніми голова райдержадміністрацій займається зараз прокуратура?
--Я не цікавлюсь конкретними персоналіями. Моє прохання до правоохоронців в тому, щоб незалежно від прізвища порушник відповідав перед законом. Я не намагаюсь тиснути на слідство.
Коли ми запросили до міжвідомчої робочої групи з питань порушення земельного законодавства представників СБУ і прокуратури, вони були дуже здивовані, що їм нарешті дається можливість застосувати свої знання та досвід. Вони залюбки це зроблять і без тиску з боку обласної державної адміністрації.
Я хочу добитися, щоб земля під комерційне використання у Київській області продавалася на конкурсних прозорих аукціонах, результатом яких було б максимальне наповнення бюджету.
--Чи є в Київській області об’єкти, окрім землі, які будуть підлягати реприватизації?
--Сам термін реприватизації не досить вдалий. Мова має йти про порушення в процесі приватизації та їх усунення. Думаю, що є об’єкти приватизації, продаж яких відбувся з порушенням закону, але (...) на сьогоднішній день облдержадміністрація не володіє достатньою інформацією, щоб називати конкретні підприємства.
--Яка доля чекає колишнього губернатора Київщини Анатолія Засуху та його дружину у зв’язку з незаконною діяльністю на території області?
--Як особи вони мене не цікавлять. Відбулося багато порушень внаслідок їхніх махінацій, контролю над тими чи іншими підприємствами, передачі їх всупереч закону в інші руки. Будучи народним депутатом України, я приділяв багато уваги їхнім діям і намагався постійно звертатися до прокуратури, Президента, Міністерства внутрішніх справ з вимогами порушити справи, припинити ці порушення законодавства, які чинилися в Київській області або прямо цим подружжям або на їхнє замовлення. Після того, як вони втратили можливість адміністративно впливати на дії правоохоронних органів, мене не цікавить подальша їхня доля. Я думаю, що фактів, які я наводив у своїх депутатських зверненнях до силовиків, фактів, які правоохоронні органи самі назбирали, не дивлячись на адміністративний тиск, буде достатньо, щоб поставити в їхніх справах відповідні розділові знаки.
--Вже відкрито карні справи щодо масових фальсифікацій виборів на території Київської області? Чи буде нести відповідальність родина Засух, які залякували виборців?
--Думаю, всі повинні розуміти, що за фальсифікації в першу чергу будуть відповідати не ті, хто їх спонукав до порушень, а ті хто безпосередньо вкидав фальшиві бюлетені у скриньки для голосування. Факт порушення виборчого законодавства має бути доведений у судовому порядку для того, щоб людина понесла покарання. Очевидно, що значно легше довести там, де людину спіймали за руку, коли вона вкидала фальшиві бюлетені, і довести справу до суду, ніж по відношенню до чиновника, який когось викликав на нараду і робив “закрутку”, за кого їм треба голосувати.
Але моє завдання - забезпечити нормальну життєдіяльність Київської області. Займатися розслідуванням кримінальних справ – завдання прокуратури, СБУ і органів міліції. Я не займаюся наглядом за їхніми діями.
--Зараз обговорюється тема об’єднання Києва та Київської області. Коли це може статися?
--Думаю, що якогось механічного об’єднання не відбудеться. Київ та область мають свою специфіку, особливості та завдання. Йдеться про те, що не повинно бути міжособистісних конфліктів між працівниками виконавчої влади столиці та регіону, а відбувалася тісна співпраця.
Питання в тому, яка мета? Об’єднувати Київ та область заради об’єднання не треба. Бо це можна трактувати і як намагання позбавити місто Київ особливого статусу столиці. Таке пониження статусу до обласного центру не сприйметься ні його керівництвом, ні самими киянами.
Галина КАПЛЮК
|