04/28/2005
РІВНЕ. Робота в архівах СБУ дозволила відтворити події однієї з найжорстокіших битв між УПА та військами НКВС

Назвати 242 учасника битви та документально відтворити події Гурбенської битви 1944 року між Українською Повстанскою Армією з військами НКВС і Червоної армії дозволила багаторічна дослідницька робота в архівах Тернопільської, Рівненської областей та Київському архіві СБУ. Результатом роботи стала книга Олександра ДЕНИЩУКА “Герої Гурбенської битви”, що вийшла друком у переддень річниці цієї битви.

У пам’ять про героїв Гурб на міці битви, поблизу найбільшої могили, з ініціативи Рівненської обласної організації Української народної партії, духовенства, патріотичних сил нещодавно було споруджено капличку. Щороку тут збираються люди, що приїжджають зблизька і здалеку, щоб вшанувати полеглих звитяжців і ще раз згадати, якою ціною відвойовано незалежність.

Довідково. 21-25 квітня 1944 року в урочищі Гурби на Здолбунівщині відбулася одна з найжорстокіших битв Української Повстанскої Армії з військами НКВС і Червоної армії. На знищення групи УПА-Південь під командуванням “Енея” (Петра Олійника), які діяли в тилу Червоної армії, в район Гурбів, проти 3-5-тисячного загону повстанців було кинуто 35-тисячне військо з танками, артилерією, авіацією. Відчайдушно билися патріоти, і хоча сили були далеко не рівні, народні месники завдали ворогові величезних втрат. У цій битві повстанці не здобули перемоги, але битва була незаперечним внеском у справу відродження української державності.


Матеріали сайту Української Народної Партії