06/13/2003
Василь ЧЕРВОНІЙ: “Слово “екстермінація” має бути вилучена із україно-польської парламентської заяви, присвяченій 60-річчю волинської трагедії”

“Проект україно-польської парламентської заяви у зв’язку з 60-ою річницею волинської трагедії, який був узгоджений у Варшаві українськими та польськими парламентарями 12 червня, починається з речення “напередодні 60-ї річниці трагічної для обох наших народів екстермінації, жертвами якої стало цивільне польське населення Волині та Галичини, де постраждало рівно ж мирне українське населення…” не відповідає історичній правді й визначенню національно-визвольній боротьби кожного народу на своїй етнічній території проти окупантів за свободу та незалежність, як справедливої і законної боротьби. Заява в такій редакції буде принизливою для України і її борців за незалежність”, - заявив народний депутат, голова Рівненської обласної організації УНП Василь ЧЕРВОНІЙ.

Василь ЧЕРВОНІЙ зазначив, що “екстермінація”, згідно з словником-енциклопедією під редагуванням Поповича, визначається як винищення, масове вбивство людей, злочин проти людства, метою якої є цілковите знищення певної групи людей через їхню расу, національність та віросповідання”. “Зрозуміло, що таку мету ставили перед собою загарбники, в даному разі німці та поляки, але не окуповані народи, тобто українці”, - зазначив депутат.

Василь ЧЕРВОНІЙ наголосив, що до поляків і їхніх дій, як “окупантів та прислужників окупантів можна вжити такий термін, як екстермінація.” Він нагадав, що в 1941 році до складу німецьких військ входили каральні шуцманшафт-батальйони, сформовані виключно з поляків. Окрім того, на Волині в допоміжній німецькій поліції та жандармерії служило 11 тис. поляків, на їх рахунку сотні спалених українських сіл та десятки тисяч безневинних цивільних жертв. “Якщо під прапори Гітлера всього стало близько 1 мільйона поляків, то в Україні лише 15 тисяч бійців дивізії “Галичина”, - наголосив він.

“Українці чинили опір на своїх етнічних територіях, вони із зброєю в руках боронили свою землю, а в цей час польських колоністів-осадників німці тотально озброювали, а їнхі колонії перетворювали на озброєні “пляцуфки”. З допомогою німецької зброї поляки намагалися збудувати майбутню Польщу на чужій, українській землі і на українських кістках”, - зазначив Василь ЧЕРВОНІЙ.

“Тому слово “екстермінація” в даній заяві може бути застосована лише до польської сторони, яка чинила геноцид на території України. Але в ім’я майбутнього ми готові йти на компроміс, знявши термін “екстермінація” і додавши фразу, що “трагічні події на Волині розгорнулися внаслідок провокацій окупаційних властей”.

Народний депутат повідомив, що після розгляду проекту заяви на засіданнях відповідних комітетів вона синхронно має прийматися в один день в польському Сеймі та Верховній Раді України.


Матеріали сайту Української Народної Партії