Урівняти в правах ветеранів та пенсіонерів Західної України з ветеранами та пенсіонерами інших регіонів України має на меті законопроект “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, зареєстрований у ВР з ініціативи народного депутата України, члена фракції Українського Народного Руху, голови Тернопільської обласної організації УНР Ярослава ДЖОДЖИКА. Цим законопроектом передбачається виправлення недосконалості чинного законодавства у сфері соціального захисту пенсіонерів і ветеранів та відсутність належного виконання з боку владних структур вимог принаймні двох законів – “Про пенсійне забезпечення” і “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
--Ярославе Івановичу, у чому головний “цвях” проблеми?
--У західному регіоні України загострюється проблема надання статусу учасника війни особам, народженим до 31 грудня 1932 року. Суть проблеми в тому, що відповідно до Типового положення, виданого Міністерством соціальної політики і праці, статус учасника війни надається при встановлені факту роботи в роки другої світової війни в своєму індивідуальному господарстві за наявністю документів, що підтверджують здачу сільськогосподарської продукції державі. При цьому не беруться до уваги факти роботи в своєму індивідуальному господарстві, які підтверджені двома свідками. Результат – нерівноправне становище жителів сходу і заходу України. Яскравий приклад – порівняння ситуації в сусідніх Хмельницькій та Тернопільській областях. У Хмельницькій 87% громадян, які народилися до 31 грудня 1932 року мають статус ветерана війни, а на Тернопільщині – всього 14 %.
--Здається, ця спроба відновити справедливість уже не перша?
--За моєю ініціативою було декілька спроб ухвалити законопроект “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Під час голосування у березні 2001 року для його прийняття не вистачило лише шести голосів (до речі, не голосував депутат від Тернопільщини – Ростислав Шіллер).
Прогнозуючи такий розвиток ситуації, я в лютому 2001 року самостійно вдруге подав проект Закону “Про внесення змін та доповнень до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. І ось, через дев’ять місяців після подання, він розглядатимуться Верховною Радою.
--Ваші прогнози?
--Треба враховувати два важливі чинники. По-перше, опір з боку Комітету Верховної Ради України з питань пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, більшість у якому мають комуністи. По-друге, несприйняття з боку Міністерства соціальної політики та праці, яке очолює член Компартії Іван САХАНЬ. Тому лишається сподіватися на те, що більшість народних депутатів все-таки скасує поділ українських пенсіонерів та ветеранів на “чорних” і “білих”.
|