Значення цього Закону для сучасної України та становлення у ній демократії не викликає сумніву. Ним регулюється створення, діяльність та ліквідація політичних партій. Тому В. Асадчев мав до цього Закону дуже багато зауважень, які й вніс як представник фракції Українського Народного Руху в Тимчасовій спеціальній комісії Верховної Ради.
Обсяг пропозицій складав, мабуть, половину обсягу самого Закону. Тому коротко про головне.
Вносилась пропозиція стосовно того, щоб реєстр партійних осередків вівся в електронному вигляді та знаходився у комп'ютерній мережі Інтернет. Таким чином діяльність політичних партій мала б публічний характер, тобто, кожен мав би доступ до цієї інформації.
Було чітко виписано розділ про джерела фінансування партії та джерела, які забороняються.
Також пропонувалась чітка процедура реєстрації партії для того, щоб чиновники не вимагали чогось додаткового чи зайвого. Враховувався природній порядок виникнення партії, адже свою діяльність вона починає ще до офіційної реєстрації. У пропозиціях чітко було написано, в яких виключних випадках Мін'юст може відмовити в реєстрації політичній партії.
Далі була запропонована ціла система санкцій за порушення партіями законодавства, яка мала чітку структуру. Перша санкція — попередження партії, і застережено, щоб інша більш тяжка санкція не могла бути застосована раніше від винесення попередження. Проміжна санкція — грошове стягнення, і, нарешті, жорстка санкція — заборона партії.
Зараз у Законі є лише такі санкції як попередження та заборона, до того ж, дуже плутано виписана сама процедура заборони партії.
Вдалось відстояти важливі розділи проекту щодо перереєстрації партії. Зараз Закон містить вимогу до політичних партій протягом року, тобто до дня проведення парламентських виборів 2002 року, привести свої статутні документи у відповідність до його положень і не вимагає ніякої перереєстрації.
|