09/30/2003
Євген ЖОВТЯК: “У питанні оподаткування міжнародної технічної допомоги „права” рука уряду не відає, що робить його „ліва””

„Порівняльне знайомство із двома різними законопроектами, поданим одним і тим же суб”єктом законодавчої ініціативи – Кабінетом Міністрів України – викликає вкрай суперечливі почуття, аж до проведення аналогії щодо того випадку, коли „в одній голові – два царя...”. Таке враження склалося у народного депутата, члена політичної групи Української Народної Партії парламентської фракції „Наша Україна”, члена Бюджетного комітету Євгена ЖОВТЯКА після опрацювання двох законопроектів, поданих урядом до парламенту – про Держаний бюджет України на 2004 рік і про міжнародну технічну допомогу.
Бюджетним документом пропонується призупинити дію пункту 4.2.13 Закону України про оподаткування прибутку підприємств, згідно з яким до складу валових доходів не включаються, а отже – не підлягають оподаткуванню „кошти або майно, що надходять у вигляді міжнародної технічної допомоги, яка надається іншими державами відповідно до міжнародних угод, що набрали чинності у встановленому законодавством порядку”. Отже, резюмує народний депутат, цілком резонно зробити висновок, що уряд проти надання такої пільги. Однак цілковито протилежний підхід можна знайти у проекті закону „Про міжнародну технічну допомогу”, внесеному тим же Кабінетом Міністрів України. Цим документом, навпаки, передбачено, що „міжнародна технічна допомога звільняється від оподаткування, митних зборів та будь-яких інших зборів відповідно до законів України та міжнародних договорів України”.
Євген ЖОВТЯК вбачає щонайменше дві причини в тому, що уряд одночасно подає до Верховної Ради два діаметрально протилежних за своєю суттю документи. „Перша і найбанальніша – це відсутність координації між відповідними службами. Інша ж пронизує всю архітектоніку сьогоднішнього складу центральних органів виконавчої влади, передусім Міністерства фінансів”. На переконання Євгена ЖОВТЯКА, „впродовж останніх місяців особовий склад середнього та вищого менеджменту в цій установі було вихолощено, і на зміну творцям бюджетної реформи 2001-2002 років прийшли посадовці, увільнені, в свою чергу, з органів податкової служби, коли крісло головного податківця країни посів КРАВЧЕНКО”. Тож казуїстика із двома протилежними версіями оподаткування міжнародної технічної допомоги є лише одним із перших дзвіночків, що свідчитимуть про некомпетентність цілих секторів центрального виконавчого апарату.
Що ж до фіскальної суті самого питання – оподатковувати міжнародну технічну допомогу чи ні – Євген ЖОВТЯК переконаний у відповідності чинного режиму її неоподаткування вимогам універсальної податкової політики. „Коли міжнародні донори дізнаються про наміри уряду скасувати пункт 4.2.13 Закону про оподаткування прибутку підприємств, і АЗАРОВУ, і ГРИЩЕНКУ, і ХОРОШКОВСЬКОМУ доведеться ущільнювати свої робочі графіки, щоб зустрітися із схвильованими делегаціями USAID (США), CIDA (Канада), TACIS (Європейський Союз), DFID (Велика Британія) та представниками інших донорських організацій”

Матеріали сайту Української Народної Партії