05/18/2005
Борис ЗАГРЕВА: “Довіра до гривні у громадян України сьогодні не є стабільною”

Радіо “Ера”, 18 травня 2005 р.

Віталій ДИКИЙ: (...) Урядовці запевняють, що в зростанні курсу долара винне "Євробачення”. Однак, подібне знецінення гривні знов дає можливість аналітикам говорити про неприродну штучну ревальвацію гривні, яка матиме незабаром негативні наслідки.

Проаналізувати цю ситуацію ми запросили на нашу програму народного депутата Бориса Загреву, представника бюджетного комітету Верховної Ради, члена фракції УНП.

Окрім цього важливого питання ми торкнемося і інших, не менш важливих тем, адже ви є одним із провідників УНП, і у вашої політичної сили, як я помітив, завжди були особливе ставлення і особливий погляд на процеси в нашій державі. (...)

Пане Борисе, (...) на готівковому ринку останнім часом спостерігається доларовий бум. (...) 16 травня (...) курс долара зафіксувався на рівні 5,13-5,14 гривні за один долар у Києві. А на сході дійшло до такого, що там 5,16 давали за долар. Як ви взагалі таке поясните?

Борис ЗАГРЕВА: (...) Сьогодні населення України (...) не впевнене саме в тому процесі, який започаткуав Нацбанк щодо підвищення курсу гривні, і довіра до гривні сьогодні ще не є настільки стабільною, щоб дійсно ті люди, які отримали, на мій погляд, серйозні виплати, все-таки вирішили ці кошти вкласти в долар, адже долар вважається в усьому світі стабільною валютою.

Тому, на мою думку, це спричинило саме цей момент, підвищення пенсій, заробітної плати і ці перші виплати призвели до того, що люди надалі вирішили вкладати кошти саме в ту стабільну валюту, яка є стабільною в усьому світі. Я би так це характеризував.

Щодо того, що такий от процес відбувся, я думаю, тут свою роль зіграли, звичайно, банки, (...) Банківська система, зокрема в особі асоціації банків, дійсно є організацією, яка сьогодні потужно працює і підтримує інтереси банків і дає цікаві і правильні пропозиції щодо діяльності банківської системи. Тому я не виключаю, що банківська система зіграла свою роль в тому, щоб підтримати експортерів і в якійсь мірі дати певний сигнал, щоб не було такого різкого процесу, що стосується зменшення курсу долара.

Для банків теж цікаво отримувати певні доходи, тому, піднявши певну маржу, хоча в мене ще інформації немає, я не аналізував, чи це було спровоковано, чи це було зроблено за рахунок збільшення маржі по продажі валюти, цей аналіз ми ще будемо робити. Але для того, щоб населення було впевнено в стабільності гривні, треба час.

Віталій ДИКИЙ: (...) Скажіть, ви особисто в якій валюті зберігаєте гроші – чи в українській гривні, чи в доларах, чи в євро?

Борис ЗАГРЕВА: Ну, я з числа тих людей, які сьогодні не зберігають кошти. Якщо отримується певна заробітна плата, (...) то (...) сьогодні життя не є дешевим і, маючи сім’ю і дітей, які вже закінчують вищі навчальні заходи, двоє дівчат, все те, що приходить в мій сімейний бюджет, практично витрачається. А ті певні збереження, що в мене були, я вклав у свій час в покращення житлових умов, то, відповідно, сьогодні, на превеликий жаль, можливості зберігати кошти не маю. А навіть якщо б вони у мене сьогодні були, то я б делегував це право своїй родині, аби вона вклала в якусь справу, бо найкращий прибуток кошти дають звичайно тоді, коли ми вкладаємо їх у справу, адже якщо ми кладемо ті кошти на депозит у банку, саме через банк фінансується, кредитується економіка, і зрозуміло, що дохідність прямого вкладення в економіку і через банки звичайно зовсім різна.

Віталій ДИКИЙ: (...) Пане Борисе, як ви поясните той факт, що долар зростає, а євро – ні? (...)

Борис ЗАГРЕВА: Так, але якщо на ринку України працюють експортери, які відповідно уклали угоди, де валютою визначили долар, то, відповідно, і надходження долара є зовсім іншим, ніж євро. Нові контракти тепер укладаються після того, як було введено євро, частина контрактів укладається в євровалюті. Але, на мою думку, зіграв той факт, що довгострокові контракти і стосунки наших експортерів з іншими країнами, де вони, виконуючи свої зобов’язання, вказавши валюту долар, з неї далі і працюють. Тому і надходження долара (...) якраз спричинено більше тим, що виконуються контракти в цьому напрямку.

Віталій ДИКИЙ: (...) Якщо до нас прибуває велика кількість (...) людей з-за кордону, які мають готівкові кошти, і, так би мовити, викидають їх на український ринок у зв’язку з “Євробаченням”, то курс поступово повинен занижуватися, але ми спостерігаємо ситуацію навпаки. (...)

Борис ЗАГРЕВА: (...) Усі, хто приїхав до нас з-за кордону, приїхали з валютою іноземною, а не з гривнями, і їм купувати валюту потреби немає. Це зрозуміло, мабуть, кожному слухачу і нам. (...)

Віталій ДИКИЙ: (...) Нині час від часу з’являються попередження банкірів про плани Нацбанку ще раз вкачати долар до кінця року. Правда, курс зміниться не так вже різко, як у квітні, всього там на 3 – 4 копійки. (...) Вище керівництво країни такий крок категорично виключаєю. (...) Звідки відбувається витік інформації, і можливо це якісь певні провокації? (...)

Борис ЗАГРЕВА: (...) За (...) інформацією, якою ми володіємо сьогодні, дійсно голова Нацбанку говорив правду (...) про те, що кожного дня є серйозний наплив, серйозне надходження долара в Україну. (...) Сьогодні Україні більше вірять і починають більше працювати з Україною інвестори. (...) Сьогодні є навіть ряд інвесторів, які поспішають вже вкладати кошти в Україну, хоча (...) перед тим дуже обережно (...) вивчають ситуацію.

Тому це є реальний процес, і викуповувати валюту і в даній ситуації резервувати її в більшій нормі, ніж визначено, теж буде неправильно, тому Нацбанк в даній частині поступив економічно правильно. Але є питання, яке стосується того, що Нацбанк мав би трошки передбачити цей процес і не зробити його таким, як він зробив попередньо ревальвацію.

Попередня ревальвація завдала удару по експортерам, (...) що в кінцевому результаті відобразиться на вартості продукції безпосередньо, в першу чергу і тієї продукції, яка виробляється сьогодні селянинами. Наша політична сила, Українська народна партія, застерігала і далі буде застерігати, щоб цей процес був під контролем в тій частині, щоб ми не довели до того, щоб завтра літр молока чи кілограм м’яса, чи тієї продукції, яка переробляється і експортується, може взагалі бути знецінена. (...)

Зараз нам треба максимально сконцентрувати (...) дії, як уряду, так і на законодавчому рівні, аби сприяти експорту продукції, адже при вступі в СОТ ми будемо мати квоти і пізніше ми будемо мати проблеми, де дівати цю продукцію, яка буде виробляться у сільському господарстві. При тому, що ми плануємо підняти кожен клаптик землі, маємо його зорати, маємо звідти отримати цю продукцію.

Тому в цій частині Нацбанк єдине, що зробив недобре, - це те, що в даній ситуації найбільше постраждали експортери сільгосппродукції. Та незначна проблема, яка виникає, чи ті втрати, які сьогодні мають підприємства хімічної промисловості або металургійні комбінати, при тій рентабельності, яка у них є, звичайно їх не лякає. Виникла проблема саме для сільгоспвиробника. Тому ми будемо звертатися до уряду, щоб шукати механізми для того, аби підтримати сільгоспвиробника, щоб ми такою політикою не призвели до проблем в АПК.

Віталій ДИКИЙ: (...) У ЗМІ з’явилась інформація про ініціативу з боку НБУ про те, що операції, які обсягом перевищують 10 тисяч гривень, повинні будуть проваджуватися по безготівковій схемі. Кого це стосується, і яка подальша доля такої ініціативи?

Борис ЗАГРЕВА: (...) Нацбанк (...) як і уряд, міністерства, відомства сьогодні вчиняють ті чи інші заходи, аби зменшити процес тіньової економіки. На превеликий жаль, дійсно є підприємства, які при прозорому механізму використовували це право, яке їм давалося по розрахункам готівкою, але там (...) заховані ті підприємства, які займаються відмиванням коштів, які працюють на механізм тіньової економіки. Тому це я розцінюю, як крок у боротьбі з тіньовою економікою. І я взагалі, не бачу проблеми сьогодні для підприємства, якщо в нього є кошти, здійснити безготівковий перерахунок, чи мати проблему, возити готівку (...)

Віталій ДИКИЙ: (...) Фракція УНП розробила нібито законопроект про принципи призначення на державні посади в Україні. Йдеться про те, що нібито велика кількість тих людей, які були представлені в політичних силах, котрі на хвилі Помаранчевої революції отримали високі посади, і ці політичні сили не завжди були лояльними до Віктора Ющенка.

Отже, аби не відбувалося тотального пересіву чиновників, відповідно треба міняти в основному ключові фігури. А ті люди, які відповідають за маленькі клаптики роботи, за якісь певні сегменти, є просто гвинтиками у великій машині, під такий прес потрапляти неповинні. Звідки виникла така ідея і відповідно, як ви аргументуєте таку пропозицію УНП? (...)

Борис ЗАГРЕВА: (...) Процес, який відбувався щодо формування нової влади, показав нам проблемні питання, які виникли, і через які сьогодні йде затримка певного економічного розвитку і розв’язання проблем. Адже є люди, які знають Конституцію, закони, які не порушували їх, а політично вони сповідують іншу ідеологію, і з політичної точки зору вони мали би полишити цю посаду, яка відповідно саме відповідає вимогам команди, яка прийшла. (...)

Для того, щоб не відбувалося такого хаотичного процесу, саме УНП, розглянувши проблему на засіданні правління партії, прийшла до висновку, що нам треба терміново подати такий законопроект. Ініціатором цього законопроекту є Юрій Іванович Костенко. Законопроектом мають передбачатися ті посади, які політично мають бути відразу визначені, що звільняється в разі перемоги тої чи іншої політичної сили.

Цей процес є відомий в європейських країнах, де політичними фігурами визнані фігури міністрів. Решта – це менеджмент. І в цій частині ми хочемо в перспективі прийняти такий закон, який би міг врегулювати ці процеси, і щоб у нової влади, яка прийшла, не було проблем щодо звільнення і призначень. І в тих людей, хто йде на цю посаду, було розуміння, що вони працюють з політичною силою і що знову може виникнути питання, що їм доведеться залишити цю посаду.

Тут є бажання встановити прозорий зрозумілий принцип для всіх, як має формуватися ця влада. Це десь в межах двох з половиною тисяч призначень, як ми бачимо, які треба ввести як політичні призначення і зняти ці проблеми. Це голови райдержадміністрацій, голови і заступники голів облдержадміністрацій, тобто це ті люди, від яких залежить реалізація програми тієї сили, яка отримала перемогу на виборах.

Віталій ДИКИЙ: Отже, (...) є перелік політичних посад, які змінюються разом зі зміною політичної сили при владі, а є низка спеціалістів, які керуються не політикою, а законом. Так я розумію, пане Борисе?

Борис ЗАГРЕВА: Я абсолютно з вами згодний, саме такий задум у цьому законі.

Віталій ДИКИЙ: Абсолютно з вами згодний, (...) але є одне заперечення. Йдеться про корупцію. (...) Якщо прийшла нова влада, вона змінює всю державну машину, тому що корупція, на жаль, в Україні набула такого розмаху, що міняти лише “верхи” абсолютно недостатньо для того, щоб змінити взагалі всю систему. (...)

Борис ЗАГРЕВА: Я з вами погоджуюсь, адже я назвав, що саме ці зміни важливі тоді, коли ми дійсно будуємо демократію, і я не назвав другий момент. Якщо питання стосується корупції, порушення людьми закону і Конституції, то це абсолютно нікого не повинно турбувати, як з цією людиною треба працювати. Є закон, є Конституція, є порушення, є подання, є органи, які цим займаються, і через оцей механізм, законодавчо врегульований, ці питання вирішуються.

Ми сьогодні маємо приклади того, що державні службовці зловживали чи то з фінансами, чи з тими ж талонами, ми знаємо, що робилося в органах виконавчої влади, всі знають про це, тож в цій частині, маючи ці свідчення, ми сьогодні вже можемо знімати цю проблему.

Віталій ДИКИЙ: (...) Але ж (...) для того, щоб знімати це питання зі списку дня, треба мати (...) відредаговану або оптимальну судову систему в Україні. (...)

Борис ЗАГРЕВА: (...) Я (...) переконаний в тому, що (...) якщо ми не забезпечимо повну кадрову зміну, то розв’язувати ці проблеми на місцях буде дуже тяжко. (...)

Зміна Генпрокурора, підняття питання що стосується судової гілки влади і зокрема наведення в цьому питанні порядку, це теж дає можливість розв’язати проблему. Ми навіть запропонували законопроект. Ми з Ратушним будемо реєструвати цей документ. У ньому ми підсилюємо поняття взятки, провокаційної взятки, аби саме таких людей сьогодні виводити на чисту воду і звільняти їх з посад.

Віталій ДИКИЙ: (...) Пане Борисе, Президент (...) Віктор Ющенко повідомив про рішення відмовитися від регулювання цін адміністративними методами. (...)

Як ви ставитесь до цієї ініціативи і відповідно взагалі до розвитку подій, (...) коли уряд постійно втручається своїми адміністративними методами в цінову політику?

Борис ЗАГРЕВА: (...) Віктор Андрійович дав можливість уряду, щоб уряд в даній ситуації розв’язав ці питання, але оскільки ситуація виникла в такому контексті, то звичайно без його втручання тут можливо ми би ще довго про це говорили, а рішення ще не було би прийнято. Тому він прийняв рішення, яке дійсно відповідає тим принципам, з якими він йшов на вибори, і які він сповідує.

Ми теж підтримуємо позицію саме ринкового підходу, бо практика показує, що як тільки держава починає втручатися в процес, який повинний відбуватися саме регулюванням самого ринку, від того починають виникати проблеми. Уряд має сьогодні інструменти, якими він може впливати на ціни, але в тій частині, де це потрібно. (…) На ринку нафтопродуктів є проблеми, адже ми сьогодні втратили контроль над постачальниками, тобто як держава, і переробниками нафти, де звичайно, маючи три гіганти, які поставляють нафтопродукти, переробляють і продають, вони звичайно можуть домовитися про певну цінову політику таким чином, щоб отримати максимальний дохід і прибуток.

Але в уряді є антимонопольний комітет. Цей комітет (…) не справився з проблемою, яка виникла, тому уряд був змушений вступати в цей процес прямо с коліс. Але разом з тим (…) ті інструменти, які є, вони, на жаль, сьогодні не спрацьовують. (…) Є іформація про те, що антимонопольний комітет вже зацікавився цією проблемою, хоча він повинен працювати на випередження, а не тоді, коли вже встає проблема.

Віталій ДИКИЙ: (…) Якби ви працювали в Каміні, яким чином ви б розв’язували цю ситуацію? Я маю на увазі провести паралелі між діяльністю саме Юлії Тимошенко, достатньо радикальними діями, і відповідно тими пропозиціями, які зараз лунають від людей, які, так би мовити, не перебувають в епіцентрі подій. (...)

Борис ЗАГРЕВА: Я би підтвердив, що антимонопольний комітет має всі можливості для того, щоб врегулювати це питання. І ми сьогодні маємо їхню звітність, ми можемо проаналізувати їхню рентабельність і з огляду на цей момент, вийти на те, де ж все ж таки зловживають нафтопереробні заводи. Крім того, ми маємо ще одну структуру, яка теж має відслідковувати ці процеси.

Адже є така структура, як Держстандарт, де я за останні 4 місяці не чув про те, що вони вникли, яке ж паливо продають. Де написано 95-ий. Виявляється, що за інформацією яка поступає нам із інших джерел, під маркою 95-го продається 92-ий і таке інше.

Тому, якби держава (…) контролювала цей процес, позбулися б бажання отримати надприбутки, позбулися б бажання ті, хто хоче створити якісь проблеми, створити якійсь шантаж, піти навіть на такі кроки. Це все може працювати через оці механізми.

Те, що Юлія Володимирівна не чекала, що виникне серйозна проблема, те що вона зайняла таку позицію це теж позитивно, але це на якійсь короткий період. Далі треба працювати над тим, щоб були закладені всі ті загрози, (…) які б не дозволяли, щоб процес відбувався таким чином.

Віталій ДИКИЙ: (…) Можливо незабаром піднімуть питання реприватизації окремих НПЗ, або перегляди законності приватизації свого часу цих об’єктів. Як це вплине на ринок нафтопродуктів? Це знов буде стрес, і знову криза? (…)

Борис ЗАГРЕВА: (…) Ми повинні передбачити всі заходи, аби упередити (…) різкі проблеми, які можуть створити штучно. (…) Юлія Володимирівна заявила про будівництво заправок, те, що внесення державних коштів саме у цю галузь, аби зняти ці проблеми, які створюють саме монополісти, які сьогодні контролюються і уряд немає на них необхідного впливу. (…)

Окрім цього, я бачу (…) розв’язання цієї проблеми і в напрямку (…) створення потужності по виробництву альтернативного палива. (…) Україна має колосальні можливості по вирощуванню ріпаку. (…) Навіть в Польщі, де побудовано два заводи і на крайній випадок, якби виникала, скажімо, якась загроза щодо постачання енергоносіїв ззовні, на сьогодні поляки можуть розв’язати цю проблему двома побудованими заводами. (…) Ці заводи виробляють понад 700 тонн палива на добу. (…)

СЛУХАЧ: Вы говорите о борьбе с коррупцией. Для того, чтобы бороться с этой коррупцией, нужно менять от верха до низа всех, не задумываясь. (…) Потому что вы считаете, что молодые специалисты они не “фахивцы”, так сказать. Вот, а я считаю наоборот, что молодые скорее постигнут эту науку и станут “фахивцами” и бояться этого нечего.

Борис ЗАГРЕВА: (…) Я (…) підтримую молодь, адже (…) в тридцять років вже був на посаді першого заступника голови облспоживспілки, а це посада доволі відповідальна. (…) Тому молодь ми завжди підтримували і, зокрема, Українська народна партія, маючи сьогодні молодіжне крило, Українську народну молодь, якраз і спонукає, сприяє їм, щоб вони більше входили в політику, (…) брали участь в політичних процесах, а в кінцевому результаті і в розвитку економіки нашої держави. (…)

А щодо боротьби з корупцією, ви цілком правильно говорите, що це треба робити цілком оперативно, це треба не чекати, скажімо, якихось додаткових рішень, законів і таке інше, але в нас є два органи і судова гілка влади, це третій орган, які цим мають перейматися.

Скажіть будь-ласка, пан Піскун буде порушувати кримінальні справи по тих представниках тої чи іншої політичної сили, яка його підтримувала і висовувала його на посаду генерального прокурора? Чи, скажімо, судова гілка влади. На сьогодні безліч інформації, де суди вже дійсно сьогодні стали корумпованими.

Так, серед них є дуже багато чесних, порядних людей, але й там же корупція їх починає вражати і без серйозних кроків зі сторони законодавчої гілки влади, відповідальності суддів, зокрема, за прийняте рішення, звичайно буде складно це вирішувати. Але єдиний, хто сьогодні може порушувати кримінальну справу по суті - це є генеральний прокурор. Отже, ми знову повертаємось до того, що не змінивши генерального прокурора, не змінивши тих людей на місцях, яких він розставив, (...) дуже довго будемо говорити про боротьбу. (…)

Віталій ДИКИЙ: Ви розмовляли з цього приводу з Президентом, наприклад? Ну, не ви звичайно, а представники вашої фракції.

Борис ЗАГРЕВА: (…) Представники нашої фракції направили звернення до Президента, підготували, ми зараз будемо знову звертатися, але питання полягає в тому, що ми повинні політично це заявити і в парламенті, і вимагати цього. (…) Адже Президент працює над тим, щоб консолідувати всі політичні сили. І є політичні сили, які сьогодні (…) підтримують, зокрема, генерального прокурора. Є політичні сили, які говорять про те, що його треба міняти. Тому це не просте питання. (…)

СЛУХАЧ: Касаясь энергетического кризиса. Вот скажите пожалуйста, Бразилия, такая страна, вырабатывает из спирта топливо. Неужели (…) нельзя (…) добиться того, чтоб перевести Украину частично на спирт? (…)

Борис ЗАГРЕВА: (…) Саме за наших добрих стосунків, дружніх стосунків з Австрійською народною партією, до речі, на з’їзді Української народної партії брав участь перший заступник голови Австрійської народної партії, саме з його боку, з їхньої ініціативи ми зараз будемо мати поїздку представників Української народної партії, народних депутатів, в Австрію, де будемо обговорювати питання щодо інвестицій, зокрема в ті заводи, про які я говорив. (…)

Найбільш ефективне отримання альтернативного палива, - це переробка ріпаку на олію і з олії виробництво дизельного пального. (…) Навіть не будучи представлені в уряді саме в блоці паливно-енергетичного комплексу, ми (…) як політична сила, яка виборювала перемогу демократії, (…) зараз цей процес проводимо. (...)

СЛУХАЧ: Я хочу вот что сказать. В Харькове нет “Евровидения”, но доллар повысился в цене. Гость в студии говорит, что причина в том, что доллар пошли покупать пенсионеры и бюджетники, которые получили повышенные зарплаты. И вот здесь наступает самое главное. Доллар покупают не бюджетники и не пенсионеры, а совсем другие люди. (...)

Борис ЗАГРЕВА: (...) У моїй відповіді говорилось про інше. Ми говорили про те, що підняття мінімальної заробітної плати і пенсії призвело до того, що виплачено було з державного бюджету колосальну суму грошей. Звичайно ті ж люди пішли купити (...) товари першої необхідності, а цими товарами займається малий та середній бізнес. Малий і середній бізнес, купуючи та завозячи сюди продукцію, змушений купувати тут долари. (...)


Матеріали сайту Української Народної Партії