09/26/2003
Євген ЖОВТЯК: “Твердження уряду про те, що проект бюджету-2004 побудований на чинній податковій базі, не відповідає дійсності “

“Детальне знайомство з проектом бюджету-2004, яке нині відбувається в Бюджетному Комітеті Верховної Ради України, „каменю на камені” не залишає від твердження уряду про те, що проект головного фіскального документу держави на наступний рік побудовано на чинній податковій системі”, - наголосив народний депутат, член політичної групи Української Народної Партії парламентської фракції „Наша Україна”, член Бюджетного комітету Євген ЖОВТЯК.
Законопроектом про бюджет на 2004 рік, за його словами, передбачено щонайменше 5 мільярдів гривень із джерел, що насьогодні відсутні у законодавстві і які ще мають бути затверджені парламентом. „І велике питання, чи парламент на таке погодиться”, каже він. Серед доходних джерел, які потребуватимуть окремого голосування у Верховній Раді, Євген ЖОВТЯК назвав, зокрема, індексацію ставок фіксованого податку з 20 та 100 гривень до, відповідно, 100 та 300 гривень, а також збільшення єдиного податку з 20 та 200 гривень до 200 та 600 гривень. Уряд розраховує, що таке нововведення додатково залучить до бюджету 750 мільйонів гривень, однак, зазначив Євген ЖОВТЯК, „наївно думати, що уряд зможе руками парламенту задушити малий та середній бізнес”.
Окрім того, зазначає Є.ЖОВТЯК, „ніхто ще не відміняв норму закону про оподаткування прибутку підприємств, яка передбачає збільшення норм амортизації з 2004 року”. Попри це, уряд вже наперед вирішив цю норму скасувати і заклав вкрай сумнівні 1 мільярд 200 мільйонів гривень, що потенційно можуть надійти до бюджету внаслідок такого сумнівного кроку, у розрахунок надходжень від корпоративного податку.
„Перелік таких дохідів, які не є з юридичної точки зору компонентом чинної податкової системи, можна продовжувати і продовжувати, - зазначив Євген ЖОВТЯК. – До них можна віднести 800 мільйонів гривень від наміру подвоїти (до 2%) розмір збору до Пенсійного фонду, що стягується при проведенні операцій купівлі-продажу валюти на міжбанківському ринку, а також повернення до практики місячних авансових платежів сум податку на прибуток, що, як зазначає уряд у пояснювальній записці до бюджету, має принести до скарбниці додаткових півтора мільярди гривень. Але ж хто відміняв цю норму закону?”.
Однак навіть ці податкові новації, на думку Є.ЖОВТЯКА, тьмяніють на тлі планованого скасування пільг по податку на додану вартість. „Безумовно, левову їх частину необхідно ліквідовувати, однак разом з водою вихлюпують і дитинча, в тому числі й у вигляді пільг для соціально вразливих верств населення. Існування таких пільг сумісне із 6-ю директивою ЄС”. „Якщо пункт 52 статті 11 бюджетного законопроекту буде підтримано парламентом (в ньому йдеться про призупинення преференційних режимів справляння ПДВ) – в чому є великі сумніви, то в Україні фактично залишиться одна пільга по ПДВ – на ритуальні послуги”, - зазначив Євген ЖОВТЯК.


Матеріали сайту Української Народної Партії