12/22/2006
Юрій КОСТЕНКО: Це гра у вождізм, а не змагальність ідей

Коментар лідера УНП Юрія КОСТЕНКА з приводу оголошення екс-міністром внутрішніх справ Юрієм ЛУЦЕНКОМ створення Громадянського руху народної самооборони.
УНІАН, 22 грудня 2006 р.

В основі будь-якої ініціативи має лежати ідея – тільки тоді вона знайде відгук. У даному разі я не бачу серйозної мотивації. Боротьба проти узурпації влади – це не мотивація. У 1990-му була ідея – незалежність держави, у 2004-му – ідея вільного вибору народу. А яка ідея пропонується сьогодні – один політичний проект замінити іншим? Олігархічний режим у трьох іпостасях замінити владою „Народної самооборони”? У який спосіб?

Називати цей проект неполітичним некоректно. Це чиста політика. Якщо Луценко планує цей громадянський рух перед виборами трансформувати в партію, то в разі дострокових виборів такий шлях не має перспективи, бо з моменту створення партія впродовж року не може брати участі у виборах. А який шлях іще можливий для зміни нинішньої влади? Через вулицю і революцію? Це шлях в нікуди.

Я є категоричним противником революцій. Революції тільки відкидають суспільство назад, і навіть Помаранчева революція – яскравий тому приклад. Отримавши колосальний кредит довіри, менш як за рік помаранчева влада відкинула політичний процес в Україні щонайменше на десятиліття.

А щодо високого рейтингу Юрія Луценка можу нагадати, що півтора року тому ми мали рівень довіри до Ющенка 52%, і де цей рейтинг тепер? Рейтинги не мають жодного стосунку до творення демократичного суспільства.

Революції можуть призвести до одного (і цей сценарій послідовно розігрується нашими близькими й дальніми сусідами) – розколу України за югославським варіантом.

Сьогодні всі говорять про нові політичні проекти замість того, щоб сказати – є загроза згортання української перспективи. Така загроза є, бо “антикризова” коаліція йде корінням у комуністичний і в клановий режим, який абсолютно не розуміє, що таке національний інтерес і що таке демократія. Цю загрозу можна ліквідувати лише в разі, якщо на наступні вибори – дострокові чи недострокові – на політичну арену вийдуть не клани, а ідеологічні партії.

Я тут бачу вічне намагання українців винаходити велосипеди, на яких увесь цивілізований світ їздить уже 300 років. Політичною основою розвитку демократії є змагальність ідеологій трьох основних спрямувань – соціал-демократичного, націонал-демократичного та ліберального. Політична боротьба можлива лише в цій площині. А в партіях на сьогодні немає браку – усі ніші зайняті.

Думаю, що найкраща допомога демократії з боку Луценка мала б місце, якби він очолив одну з партій лівого спрямування або сприяв тому, щоб котрась із партій із близькою йому ідеологією отримала перемогу на наступних виборах. Я був би цьому тільки радий.

До речі, нещодавно відбулася, як на мене, набагато важливіша подія – підписання “Декларації про об`єднання національно-демократичних сил України” між Народним рухом України та Українською народною партією, про яке ЗМІ чомусь не говорять, натомість усі звертають увагу на черговий піар-хід чергового політика.

УНП не братиме участі ні в чому, що спрямовано на чергову революцію та плекання чергових вождів. Ми пропонуємо суспільству ідейну альтернативу правого спрямування. Підписання декларації про єднання з Рухом і дає відповідь на запитання про наше бачення розвитку політичної перспективи.


Галина Ключковська

УНІАН, 22грудня 2006 р., http://www.unian.net/ukr/news/news-177932.html


Матеріали сайту Української Народної Партії