У Верховній Раді відбулися Комітетські слухання з питань функціонування та проблем розвитку Шацького національного природного парку та заповідника “Асканія-Нова”, повідомив перший заступник голови Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Іван ЗАЄЦЬ.
Слухання відбулися за участю першого заступника голови Комітету з питань науки і освіти Ігор ЮХНОВСЬКИЙ. Була заслухана інформація директорів заповідників, представників Держкомлісу, Аграрної академії наук, Міністерства охорони навколишнього середовища. На слуханнях розглядалися заходи, які б могли виправити ситуацію в широкому діапазоні: від збільшення фінансування до популяризації цих заповідників.
Іван ЗАЄЦЬ наголосив, що подібні слухання - “нова форма праці в Комітеті, яка дозволяє вийти на технологічний рівень прийняття рішень”, а їх головна мета – “забезпечити перспективу розвитку заповідників, оскільки вони навіть належним образом не оформлені як об'єкти заповідного фонду”. “Ми хотіли на прикладі цих заповідних територій подивитися на проблему з усіма об'єктами природно-заповідного фонду України”, - сказав народний депутат.
Іван ЗАЄЦЬ переконаний, що серед головних проблем цих заповідників – “недофінансування та неефективне управління”. “Заповідники фінансуються за залишковим принципом, і це фінансування становить від мінімальної потреби менше ніж 50%”, - підкреслив він. Щодо Шацького національного парку, то тут він акцентував увагу на “проблемах в освоєні прибережних захисних смуг, браконьєрстві, невпорядкованості землекористування, відсутності проекту впорядкування території”.
На думку Івана ЗАЙЦЯ, відіграють свою роль в нинішній ситуації і проблеми із системою державного управління заповідними об'єктами: “Міністерство екології та природних ресурсів практично припинило своє існування, оскільки переструктурувалося в Міністерство охорони навколишнього середовища з чисто інспекційними функціями, а Заповідна служба опинилася в Державному комітеті з природних ресурсів”.
Народний депутат упевнений, що слухання активізують роботу в напрямку об'єднання зусиль дирекції заповідників, громадськості, органів місцевої влади, Кабінету міністрів та Верховної Ради, “оскільки є цілі пустоти, які стримують розвиток заповідної справи”. Зокрема, він відзначив пропозицію, аби “такі заповідні об'єкти, як Шацький національний природний парк, мали окремий закон про свій розвиток”.
|