Адміністративно-територіальна реформа сьогодні не на часі. Чому? Досвід країн, які свого часу проводили таку реформу, показує, що найкращі результати від адміністративно-територіальної реформи можна отримати тоді, коли вона поєднується з реформою економічною. Із стратегією економічного розвитку країни і регіонів. Адже мета такої реформи – максимально використати той економічний потенціал, який є на території. Якщо ж його недостатньо, то через об’єднання використати потенціал об’єднаної території. Тобто, в найкоротший спосіб через адміністративну реформу підвищити ефективність виробництва і рівень соціальних стандартів. В цьому – мета адміністративної реформи.
Що сьогодні відбувається в Україні щодо економічної політики? Чи зрозумілою є її стратегія? Ні. Як фахівець хочу сказати, що уряд поки що не окреслив основні стратегічні напрямки своєї політики, на основі яких уже було б можна підходити до АТР. Не маючи економічної стратегії, сьогодні в Україні проводити таку реформу, щоб через рік-два, перепрошую, знову чухати потилицю і вибачатися, що не так треба було об’єднувати ці райони чи регіони, бо очікуваного економічного ефекту не виходить… Я б назвав це все таким собі теоретизуванням, а не серйозною фаховою політикою з фаховим підходом. Щоби провести цю реформу, слід внести зміни в чинну Конституцію, треба ухвалити 5-8 нових законів, аби ця реформа почала діяти, треба ухвалити низку нормативних актів. І все це ми не зробимо – скажу це як депутат – до завершення повноважень ВР цього скликання.
Отже, можна говорити про підготовчий період реформи – те, що робить Роман Безсмертний. Це нормально – обговорення пропозицій, їх моделювання… Якщо ж говорити про серйозну реформу, її треба робити після виборів-2006 при формуванні єдиної цілісної стратегії економічного й адміністративного реформування.
|