05/27/2005
Депутат ДЖОДЖИК хоче зобов’язати вищих посадових осіб України декларувати свої доходи і витрати

Законопроект про обов’язкове декларування доходів і витрат вищих посадових осіб України, державних службовців 1-ї, 2-ї та 3-ї категорії, а також керівників органів місцевого самоврядування розробив і подав на реєстрацію депутат фракції Української народної партії Ярослав ДЖОДЖИК за дорученням голови УНП Юрія КОСТЕНКА. Метою законопроекту, за його словами, є “створення та введення в дію механізму публічного контролю за доходами й видатками людей, від рішень яких залежить розвиток нашої держави”. У такий спосіб Ярослав ДЖОДЖИК має на меті допомогти Президентові ЮЩЕНКУ боротися із корупцією у вищих ешелонах державної влади.

“Результативність боротьби з корупцією є недостатньою. Великою мірою це пов’язано із тим, що правоохоронці не мають необхідної законодавчої бази для встановлення відповідності між доходами й видатками чиновників. Сьогодні цей процес відбувається, але несистемно, вибірково та, по суті, без належного громадського контролю. Негативним явищем у боротьбі з хабарництвом є практика “подвійних стандартів” у ставленні до чиновників”, - так прокоментував необхідність ухвалення запропонованого законопроекту Ярослав ДЖОДЖИК

Він нагадує, що вже неодноразово з’являлись проекти закону про декларування доходів держслужбовців, які так і не були прийняті. Цим займались народні депутати України та Комітет по боротьбі зі злочинністю. Так, наприклад, у 2003 р. з’явився законопроект “Про декларування доходів осіб уповноважених на виконання державних функцій”, який в 2 читанні так і не був прийнятий.

Особливості ж щойно розробленого законопроекту, як зауважує Ярослав ДЖОДЖИК, полягають в тому, що посадові особи та члени їхніх сімей зобов’язані щорічно декларувати не лише доходи, а й видатки. У разі перевищення видатків над доходами — подаються додаткові роз’яснення. Органи державної влади та підприємства зобов’язані подавати в податкову адміністрацію інформацію про придбану ними власність чи надані ними послуги на суму, яка перевищує 100 неоподаткованих мінімумів.

У законопроекті також передбачається, що податкові органи, які перевіряють декларацію, у разі виявлення невідповідностей між задекларованими доходами і видатками, інформують СБУ. Інформація, зазначена у деклараціях, є загальнодоступною і може висвітлюватися через ЗМІ. Державна податкова адміністрація займатиметься співставленням задекларованих витрат, за якими здійснювалися купівля власності та оплата послуг, із їх ринковою вартістю. Суб’єкт декларування зобов’язаний декларувати свої доходи та видатки протягом 10 років після завершення своїх повноважень.

Ярослав ДЖОДЖИК зазначив, що розроблений ним закон частково дозволить зменшити корумпованість української влади, розширить відповідальність, прозорість та зробить можливим громадський контроль за діяльністю правоохоронних структур.


Матеріали сайту Української Народної Партії