04/24/2007
У Харкові відзначать 60-річчя акції «Вісла»

Наприкінці квітня нинішнього року в Україні і Польщі пройдуть меморіальні заходи, присвячені одній з найтрагічніших сторінок українсько-польських взаємин, що увійшла в історію, як операція "Вісла".
З цієї нагоди Президент України В.Ющенка видав відповідний Указ, згідно з яким Кабінету Міністрів разом з Національною академією наук України доручено розробити та затвердити план заходів на відзначення 60-х роковин операції "Вісла". Ним, зокрема, передбачено проведення в Києві вечора-реквієму та інших жалобних заходів, організацію тематичної міжнародної наукової конференції у Львові з подальшою публікацією її матеріалів, проведення конференцій та круглих столів у Києві та інших населених пунктах; проведення у навчальних закладах тематичних уроків, лекцій, бесід про події, пов'язані з операцією "Вісла" та включення цієї теми до навчальних програм. У рамках заходів передбачається видання тематичних наукових і науково-популярних видань, збірок документів і матеріалів, зокрема книжкової серії "Операція "Вісла", збірника наукових праць "Україна - Польща: спадщина, історія і суспільна свідомість", а також свідчень примусово переселених під час цієї операції українців. Також згідно з указом уряд має забезпечити разом із Львівською, Волинською, Рівненською, Тернопільською обласними державними адміністраціями спорудження у Львові пам'ятника українцям, що стали жертвами депортацій у XX столітті.
Утім, меморіальні заходи до 60-річчя операції „Вісла” пройдуть не тільки у столиці та в західних областях України, а й на Сході України, зокрема, на Харківщині. Тут ініціативу на себе взяла Українська Автокефальна Православна церква. Як повідомив архієпископ Харківський і Полтавський УАПЦ владика Ігор, 28 квітня у Свято-Дмитрівській церкві Харкова пройде заупокійна Свята Літургія та екуменічна панахида за жертвами акції "Вісла", а потім на базі Свято-Дмитрівського катехитично-пастирського центру відбудеться "круглий стіл" "Акція Вісла - епізод польсько-української ворожнечі чи пролог до совєтизації Польщі?". Свою участь у цьому заході вже підтвердили Генеральний консул Республіки Польща в Харкові Гжегож Сєрочинський, лідери обласних організацій українських партій, громадських організацій науковці. Учасники „круглого столу” також зможуть переглянути відеофільм "Залізна сотня" та послухати лемківські пісні, які до Харкова привезуть учасники гурту "Лемковина" зі Львова.
Проведенням у Харкові меморіальних заходів уже зацікавилися представники місцевих ЗМІ, адже тут вперше вшановуватимуть жертв операції „Вісла”, яка після Голодомору 32-33-х років є чи не найбільшою трагедією українців. До того ж багато років ця трагедія замовчувалася комуністичною владою, яка в такий спосіб хотіла приховати свої злочини скоєні в Україні та поза її межами.
Як відомо, 9 вересня 1944 р., між Польським Комітетом національного відродження і УРСР була підписана угода про переселення українців із Польщі до УРСР, а поляків з України до Польщі. У Польщі, у прикордонних з УРСР землях, Підляшшя, Холмщини, Посяння і Лемківщини, що отримали в публіцистиці загальну назву Закерзоння, споконвічно проживало 750-800 тисяч українців. Угода наголошувала на добровільному переселенню цих людей в Україну. Але оскільки більшість місцевих українців не бажали залишати землі своїх предків, то почалося їх примусове переселення (депортація).
21 вересня 1944 р. польський уряд видав інструкцію, згідно з якою переселення з території Польщі до СРСР підлягали всі громадяни української національності, що проживали в Закерзонні. Їх зганяли з давно обжитих місць по одній-єдиній причині: вони не були поляками. У цьому питанні владні структури Польщі фактично співпрацювали з польським озброєними підпіллям. Банди польських шовіністів уночі оточували українські села, вщент спалювали оселі, знищували всіх жителів. Так, лише на Холмщині було ліквідовано 150 сіл і вбито 15 тис. українців. З вересня 1944 р. до кінця 1946 р. із Закерзоння було депортовано близько 520 тис. українців. Решту вислали під час широкомасштабної операції "Вісла", що проводилася з 28 квітня до кінця липня 1947 р. Шість відбірних польських дивізій, чисельністю 30 тис. чол., частини НКВС і чехословацькі прикордонники, числом до 10 тис. чол., заблокували повстанців. Операція мала на меті не тільки остаточне виселення українців з краю, а й повне знищення загонів УПА в Закерзонні. Повстанці вчинили відчайдушний опір. У боях загинуло до 3 тис. бійців УПА. Але встояти перед переважаючими силами противника не змогли. У ході операції 150 тис. українців були депортовані в західні та північні райони Польщі, близько 4 тис. було кинуто в концентраційний табір Явожно (поблизу Освенціма), де багато українських патріотів загинуло.
Варто зазначити, що в 1990 році Сенат Польщі засудив операцію "Вісла" як злочинну акцію проти українського народу, а нещодавно Львівська обласна рада звернулася з проханням до парламентського комітету з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин сприяти визнанню на законодавчому рівні депортованими українців, переселених з території Польщі в 1944-1951 внаслідок операції "Вісла". Втім, за відсутності дієздатного парламенту, найближчим часом це навряд чи відбудеться.
Віктор КОЗОРІЗ, Харків


Матеріали сайту Української Народної Партії