Всеукраїнську акцію “Вимагай справедливості” розпочала 23 травня Українська народна партія. Стартувала вона у Львові, біля пам’ятника Тарасові Шевченкові. Українська народна партія пропонує підтримати ініціативу “про законодавче визнання змагань Української Повстанської Армії національно-визвольною боротьбою за незалежність України і надання всім воякам УПА статусу борців за Українську державу”. Акція має на меті через роз’яснення суті проблеми під час збору підписів сприяти примиренню, національній єдності та відновленню справедливості щодо репресованої за радянських часів частини українського суспільства. Як повідомив ініціатор акції, заступник голови Української Народної Партії, голова Львівської обласної організації УНП Олекса ГУДИМА, акція триватиме до 14 жовтня, Дня утворення УПА, і в цей день зібрані у всіх областях України підписи заплановано передати Президентові України. Збір підписів триватиме не лише в обласних, але й у районних центрах України. “Напередодні 14-ї річниці Незалежності ми хочемо привернути увагу українського суспільства до теми, яка все ще ділить його на “схід” і “захід”. Ми не ставимо за мету визначати, хто з ветеранів “кращий”, а хто “гірший”. Ми хочемо, щоб ніхто із старших людей, які пройшли через Другу світову, не був дискримінований державою, за яку він боровся незалежно в лавах Радянської армії чи в лавах Української повстанської армії. І тут значно важливіше усунути політичну дискримінацію, ніж соціальну. Адже визнання того, що вояки УПА були не бандитами, а борцями за незалежність України, значно важливіше для цих людей, ніж соціальні привілеі і гарантії. Те, що українці у Другій світовій війні воювали за Україну, але у різних арміях – не їх вина, а наша спільна біда. І ми, представники Української Народної Партії, не хочемо, щоб роз’єднаність нації була бідою наступних поколінь українців”, - говорить Олекса ГУДИМА.
УНП виступила категорично проти “заяв окремих керівників держави щодо потреби з’ясування діяльності кожного вояка УПА та необхідності додаткового вивчення подій, пов’язаних із збройною боротьбою УПА під час та після завершення Другої світової війни”, оскільки “такий підхід практично унеможливлює реалізацію конструктивної пропозиції Президента України, мета якої – подолати штучно культивований антиукраїнськими силами суспільний розбрат”.
Прикладом успішного подолання подібного громадянського протистояння заради національної єдності наступних поколінь УНП вважає європейські країни і, зокрема, Іспанію. З падінням радянського режиму, на думку українських народників, зникли ідеологічні перешкоди, які робили неможливим для України такий же крок задля майбутнього.
Позицію нової парламентської більшості у цьому питанні, яка з’ясується після внесення Законопроекту до Верховної Ради, УНП має намір розцінювати як “тест на українськість та тест на європейськість”.
|