12/22/2006
ЗАЯВА Української народної партії з приводу спроби перегляду «Концепції викладання історії України»

Небезпечним симптомом, що свідчить про дії "антикризової коаліції" в контексті стратегічних інтересів Росії щодо України, вважає Українська Народна Партія озвучені в ЗМІ ініціативи представників Партії регіонів переглянути «Концепцію викладання історії України», навчальні програми у середній школі та оголосити конкурс на створення «цілком нового підручника історії».
УНП констатує, що ця пропозиція є модифікованою версією народженого у Москві проекту, який передбачав розробку нових підручників з історії спільними зусиллями російських та українських фахівців. Свого часу цей проект було відкинуто офіційними інституціями України та українським науковим співтовариством як такий, що не відповідає усталеній світовій практиці та потребі неупередженого висвітлення історії України.
Як відомо, ще ніколи справедливо не писалася історія стосунків імперій та їхніх колоній. В Індії ніколи не виникало бажання написати спільну історію з Британією, а індіанці не пишуть спільну історію з тими, хто приїхав на їхні землі як колоніст. Не писали й Польща з Литвою спільну історію за часів Речі Посполитої. Логіка створення "спільної історії" різних держав неминуче веде до того, що Росії слід узгодити свою історію з Монголією.
Упродовж століть – як за царського, так і за комуністичного режимів, - історія України систематично і грубо спотворювалась. Тому такі ідеї, як "спільний підручник історії", можуть вигадувати лише люди, які є політично незрілими, політично некультурними та які увесь час підкреслюють свою меншовартість перед Росією.
Тільки за роки незалежності українські історики змогли неупереджено висвітлювати минуле України. Розпочалося формування нового покоління українських громадян, свідомих історії своєї Батьківщини і спроможних використати історичний досвід для розбудови незалежної Української держави.
УНП розглядає "війну підручників історії" як складову політичної, економічної та інформаційної війни, що її веде Росія задля повернення України в статус своєї колонії. У цій війні вона протягом 15-річної історії української незалежності використовує політичні сили в середині України. Так, дії проросійськи налаштованих посткомуністичних урядів привели до поразки України в енергетичній війні; триває війна за повне володіння українським інформаційним простором. Росія методично, фахово та цілеспрямовано «розмиває» українську національну ідентичність – через антиконституційні спроби своїх союзників в Україні запровадити в Україні другу державну мову та ініціативи щодо "спільних підручників історії". «Розмивши» національну ідентичність, найпростіше вирішити питання потреби в національній державі – в ній автоматично відпаде потреба.
Тому УНП розцінює ініціативи представників Партії регіонів щодо "спільного з Росією підручника історії" як такі, що спрямовані проти державної незалежності України – головного вибору українського народу.
Українська народна партія нагадує Віктору Януковичу, що він очолює Уряд Української держави. УНП вимагає від Віктора Януковича відмовитися від підтримки антиукраїнських проектів та засудити антиукраїнські ініціативи своїх однопартійців.
Ми закликаємо всі державницькі, національно-патріотичні сили до спільних дій для захисту демократії і державної незалежності України.

Голова Української народної партії Ю. Костенко
Київ, 16 грудня 2006р.


Матеріали сайту Української Народної Партії