06/26/2003
Рівненська облрада пропонує Президентам України і Польщі “схилити голови перед світлою пам’яттю поляків та українців, які стали жертвами міжнаціонального конфлікту”

Звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з приводу планованого відзначення 11 липня на Волині 60-річчя волинської трагедії, жертвами якої стали як поляки, так і українці, ухвалила Рівненська обласна Рада. За своєю тональністю воно повторює Звернення Волинської обрлради, ухвалене в травні ц.р.
Відзначаючи, що “на сучасному етапі між Україною і Республікою Польща, які заявили про своє стратегічне партнерство, поглиблюються дружні зв'язки”, депутати висловлюють думку, що "нині деякі сили в Республіці Польща, намагаючись набути собі сумнівних дивідендів з приводу 60-х роковин так званої "волинської трагедії", вдаються до різних спекуляцій, перекручувань, фальсифікацій подій і фактів, маніпулюють історичною пам'яттю заради короткотривалих політичних вигод”.
“У силу обставин українські вчені приступили до вивчення історії українсько-польського протистояння лише в часи незалежності України. В українській історичній науці вже є певні напрацювання, але комплексний розгляд теми на сьогоднішній день відсутній”, - відзначено в Зверненні. Водночас “слід зважати і на той момент, що в українському суспільстві, особливо в західному регіоні, немає однозначної оцінки волинських подій”, і “з цього приводу міжнародний та вітчизняний досвід свідчить, що декларування зверху приязні та співпраці без підтримки громадськості, глибокого історичного опрацювання... не досягне мети”.
Депутати Рівненської обласної ради вважають, що “трагічні події на Волині 1943-1944 років мали місце в період Другої світової війни і тому повинні розглядатися у загальному контексті історії українсько-польських стосунків ХХ століття”. Вони також пропонують запобігати вживанню у спеціальних історичних дослідженнях, офіційних документах і оцінках волинської трагедії таких термінів як "волинська вендета", "геноцид", "екстермінація", "етнічні чистки" та ін.
Щодо форми відзначення дати, найбільш відповідною до обставин депутати вважають “висловлення українською і польською сторонами співчуття родинам жертв конфліктів часів Другої світової війни і перших повоєнних років”. Як варіант спільної компромісної оцінки з огляду на болючість даної теми для української та польської сторін, зазначено у Зверненні, можна було б запропонувати керівникам двох держав проголосити наступне: “Схиляємо голови перед світлою пам’яттю поляків та українців, які стали жертвами міжнаціонального конфлікту”.
Українській і польській сторонам депутати облради пропонують “розробити заходи щодо відзначення 60-річчя депортацій українців з Польщі і поляків з України, а Верховній Раді України провести парламентські слухання на тему “Депортації етнічних українців Польщі у ХХ столітті та шляхи ліквідації їх негативних наслідків”.”
Рівненські депутати вважають за необхідне визнати на державному рівні УПА воюючою стороною у Другій світовій війні, законодавчо повністю прирівняти осіб, які під час Другої світової війни належали до ОУН-УПА, до відповідних категорій ветеранів війни 1941-1945 років з обов’язковим внесенням поправок і доповнень до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та ін. законодавчих і нормативно-правових актів.
Серед важливих кроків у встановленні історичної правди щодо подій 60-річної давності на Волині, Рівненська обласна рада бачить “започаткування на базі Волинського державного університету роботу Центру українсько-польських студій”. “Це у повній мірі відповідає духу Спільної заяви президентів України і Республіки Польща “До порозуміння і єднання”, підписаної у Києві 21 травня 1997 року, у якій говориться: “Інтерпретацією нашої спільної історії, її непростих періодів мають займатися фахівці, які у атмосфері відкритості ретельно вивчать події минулого й дадуть їм об’єктивні оцінки”,” – сказано у зверненні.
Діяльність Центру, вважають депутати Рівненської облради, “припинить довільну маніпуляцію фактами і числами по обидві сторони кордону, зменшить кількість взаємних звинувачень”.
“Ми, депутати Рівненської обласної ради, схиляємо голови перед світлою пам’яттю українців і поляків, які стали жертвами міжнаціонального конфлікту. Пам’ятаймо про минуле, але думаймо про майбутнє!”, - сказано в Заяві Рівненської обласно їРади до керівницвта Української держави.

Контакт: Ірина Лукомська.


Матеріали сайту Української Народної Партії