03/20/2006
Іван ЗАЄЦЬ: `Олігархи, як зозулі, підкидають яйця`

ukranews.com, 20 березня 2006 р.

Вперше після жахливої ДТП нардеп Іван Заєць дав інтерв'ю. Про "наїзди", мафію та зозулю лише для І-Репортера.

Іван Заєць - народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, № 4 у списку Народного блоку Костенка - Плюща

- Як ваше здоров'я після аварії?

- Та все вже нормально, виліковуюсь потихеньку. Вже ось активно працюю у Верховній Раді, бо не за горами вибори. Міліція ж класифікує це ДТП, як звичайну аварію. Я зустрічався з тим чоловіком, що сидів за кермом Нісану. Він - звичайний підприємець. Безумовно, потрібне розслідування, але я не думаю, що наша міліція, чи СБУ знайдуть винних.

- Наїзди здійснювалися ж не лише на вас...

- Так, тут насторожує, що у цій виборчій кампанії в аварії потрапляють багато представників нашого блоку. То відбувся наїзд на Володимира Ступака на Чернігівщині, то на мене, то вчора відбувся розбійний напад на наш виборчий штаб у Чернігові після того, як я там побував. У штабі виламали всі дівері, сейф, зламали комп'ютер у якому зберігалася виборча документація, макети листівок, які мали б надрукувати. Це спроба залякати і припинити нашу виборчу кампанію. Коли ми викликали міліцію, то вона їхала 25 хвилин, це при тому, що відділ міліції розташований за 300 метрів від нашого штабу. Це відбувається тому, що навіть у тій самій Чернігівській області ми є серйозними конкурентами і для соціалістів, і для так званої антидержавницької п'ятої колони, і для олігархів. Всі знають, що ми чи не єдині можемо запропонувати альтернативний правоцентристський шлях розвитку держави. Тому ми і є об'єктом таких спеціальних наїздів. Вся опозиція - наші політичні вороги.

- Чим поясните ваш відхід від "Нашої України" до блоку Костенка та Плюща?

- Помаранчева коаліція - абсолютно різношерста. Коли ми об'єднувалися навколо Ющенка, то це було абсолютно виправдано. Ми хотіли забезпечити максимальну електоральну підтримку. Сьогоднішні вибори - це вибори шляху розвитку України. Я стверджую, що і БЮТ, і НСНУ сповідують ідеологію лібералізму. Це ідеологія, за якою створюються максимальні умови для великого бізнесу. Провідники цієї ідеології вважають, що важливу роль відіграють саме великі гроші, які мають зорганізувати маленькі гроші та все суспільство. Дехто навіть договорився до того, що багаті мають поділитися з бідними. Звичайно, у великих державах це й нормально, але в Україні, де 80% населення перебуває за межею бідності, де влада хоче служити, перш за все, доларам, чи владам чужих держав - ідеологія лібералізму є небажаною Всі останні 15 років влада реалізовувала саме таку ідеологію. Лише при Кравчуку та Кучмі це був бандитський лібералізм, тепер - демократичний, але суть залишається однакова. БЮТ сповідує цю ідеологію, особливо зараз, коли у їхніх списках опинилися десятки кучкістів, космополітів та олігархів. "Наша Україна", не дивлячись на вкраплення таких політичних сил, як РУХ, чи "Собор" так само є ліберальною. Пора-ПРП - це структура НСНУ, вона - ніби брунька на гілці нашоукраїнців. А відомо ж, яка гілочка, така й брунька, яка брунька, така й квіточка.

- В чому полягають ваші ідеологічні розбіжності, які й вплинули на цей перехід?

- Ми виступаємо за одну єдину українську мову, як державну, бо мова - це і світ народу, і його історія. Дві мови - це два кордони, дві історії, дві системи пошанування провідників нації. Зараз багато прикладів, де держави відмовляються від багатьох мов, на користь однієї. Приміром тому може служити Індія. Вона в 1947 році здобула незалежність від Великобританії, але оскільки вона була колонією, люди спілкувалися англійською, так як і ми в Російській імперії - російською. Сьогодні Індія хоче відмовитися від найрозвинутішої мови світу - англійської, на користь національно - хінді. Такої політики ми не бачимо від інших помаранчевих сил. Більше того, вони працюють на двомовність. Якщо брати законопроект Баграєва та Хмельницького, які є у списку БЮТУ. Вони пропонують визнати російську державною. Так само ми пам'ятаємо ініціативи Порошенка та Зінченка.

Якщо говорити далі про відмінності, то ми виступаємо за примирення між вояками УПА та Радянської армії, хочемо ліквідувати депутатську недоторканність. Останні голосування показують, що не БЮТ, не НСНУ не можуть дати хоча б 60% голосів по цьому питанню.

Тож все це є і ми дуже різні, але це не значить, що ми не маємо об'єднуватися. Ми маємо працювати над тим, щоб виконати виборчу програму Президента "Десять кроків назустріч людям". Тому вважаємо, що у тактичних питаннях компроміси можуть бути дуже глибокими, але у питаннях стратегії розвитку є вузькі межі компромісів.

- Питання створення помаранчевої коаліції залишається актуальним і досі. Деякі варіанти цієї коаліції є без блоку Костенка - Плюща...

- Важливим кроком уперед у цьому питанні стала б угода про створення помаранчевої коаліції. Вона торпедована мегаблоками. Якби така угода була підписана, то помаранчеві отримали б більше голосів, ніж зараз у протиборстві. Але керівництво цих блоків перш за все цікавить особистий інтерес. Вони - егоїсти.

- Як ви розцінюєте можливості політичного реваншу опозиції?

- За таких умов опозиція дійсно може здійснити реванш. Вона стоїть на шляхах дестабілізації ситуації в Україні. Прикладом тому є і газовий конфлікт, і м'ясо-молочний. Все це не набуло б таких крайніх форм, якби наша п'ята колона не заохочувала Російську владу до таких кроків. Розрахунок був дуже простим: заморозити українців, позбавити селян доходів і народ мав би всю вину виплеснути на нову владу й проголосувати за старий режим.

Якщо український патріотичний електорат допоможе їм і буде багато голосів віддавати за БЮТ та НСНУ, адже в списках цих блоків багато олігархів. Вони при першій нагоді об'єднаються із кучмістами й олігархами із табору так званої опозиції. У нас вже був сумний досвід у 2002 році, коли список "Нашої України" формувався не свідомо, і коли партія прийшла до влади - багато олігархів швидесенько перебігли до табору Литвина. Ми чудово уявляємо як діє мафія. Вона сьогодні хоче опанувати Верховною Радою та Кабінетом Міністром. В одному блоці це зробити неможливо, бо ніхто голосувати не буде. Тому мафія посилає олігархів через різні блоки. Вони пройдуть і об'єднаються. В даному випадку мафія діє як зозуля. Щоб продовжити рід, зозуля розкладає яєчка у різні гніздечка і розкладає їх крадькома, коли пташечка відлучається. Потім з цього яєчка вилуплюється зозуленятко і перше, що воно робить - викидає із гнізда питомих пташеняток. Здавалося б, підкидає різним пташкам своє яєчко, але коли зозуленя вилітає - знаходить таких же, парується і розмножується. Цієї участі не оминули й наші помаранчеві побратими, але на відміну від зозулі, яка крадькома підкидає яєчка - наші олігархи домовляються із керівниками партій та блоків і платять за це дуже великі гроші.

- Сьогодні дуже модно у партії запрошувати різних артистів, спортсменів, журналістів, інших неполітиків...

- Ми свою політичну діяльність розглядаємо як професію. Багато ж політиків розглядають політичну діяльність як можливість доступитися до влади, як до найрентабельнішого бізнесу. Тобто, ті блоки, які не є ідеологічними, потребують вітринних діячів - спортсменів, акторів. За ними вони просто ховають десятки кучкістів та космополітів. Це не значить, що людина не може прийти х культурної сфери до політики, але зараз - це лише показуха.

- Ви працюєте в Комітеті з питань екології. Як ви ставитеся до будівництва сховищ для ядерних відходів на території ЧАЕС?

- Є проблема із зберіганням відпрацьованого ядерного палива. Воно у нас зберігається на території атомних електростанцій, в реакторах і в при реакторних сховищах, а частина відходів вивозиться до Росії. Багато хто з енергетиків говорить, що нам треба не вивозити паливо, адже його можна, принаймні, хоч раз використати для виробництва електроенергії. Таке паливо у нас зберігається і на Запорізькій атомній станції, і на Чорнобильській. От саме на ЧАЕС воно зберігається у реакторі та у сховищі СВЯП - 1 (сховище відпрацьованого ядерного палива). Щоб позбутися цього сховища і перейти на більш безпечні методи зберігання - треба побудувати СВЯП - 2, з іншою системою зберігання. Зараз те, у якому стані знаходяться наші сховища - не витримує жодної критики. Якщо Україна хоче жити у екологічно чистій країні - має будувати сховище. І той, хто цього не розуміє, а я бачу що Юля Тимошенко не розуміє - проголошують безвідповідальні заяви. Це гра на дуже тонких моральних факторах людини, адже українці перенесли важку катастрофу. Я втратив своє рідне село, оскільки воно було у ста кілометрах від Чорнобиля. Якщо вже детальніше розбиратися, то є зберігання відпрацьованого палива, а є захоронення. Сьогодні немає у світі перевірених технологій захоронення.

Щодо завезення ядерних відходів з інших країн - ми виступаємо категорично проти.

Аня ДАНЬКО, "Інтернет Репортер",

ukranews.com, 20 березня 2006 р.

http://uv.ukranews.com/r6/massmedia/interview/article.html?id=20796


Матеріали сайту Української Народної Партії