Результати виконання зведеного бюджету України за перше півріччя 2004 року засвідчили тенденцію до поступової тінізації власних коштів, отриманих бюджетними установами. Таку думку висловив в інтерв’ю прес-службі Української народної партії, член парламентського Бюджетного комітету Євген ЖОВТЯК.
Зокрема, він зазначив:
--Вперше після запровадження в українському бюджеті практики розподілу бюджету на загальний та спеціальний фонди спостерігається істотне скорочення власних коштів бюджетних установ, які обліковуються в спеціальному фонді бюджету. Під власними коштами бюджетних установ слід розуміти доходи, отримані ними від господарської та виробничої діяльності, плати за оренду майна бюджетних установ, надходжень від реалізації майна тощо. Надходження від цього джерела за січень-червень 2004 року склали 2 мільярди 960 мільйонів гривень, і перебувають вони фактично на рівні 2002 року (2,817 млрд. гривень за перше півріччя). Порівняно ж з аналогічним періодом минулого року вони скоротилися на 10% у номінальному виразі, і в цьому я вбачаю досить загрозливу тенденцію.
По-перше, розпорядники бюджетних коштів вже накопичили достатній досвід того, як працювати „через касу” і, відповідно, як її оминати (оплата послуг без квитанцій, заниження вартості оренди майна з відповідними „відкатами” тощо). По-друге, далося взнаки переведення місцевих бюджетів на обслуговування в органи державного казначейства і, відповідно, певне посилення виконавської дисципліни, коли розпорядники місцевих коштів не можуть вже безконтрольно розпоряджатися своїми ресурсами. Відповідно, виникла спокуса „приховати” частину коштів від „пильного ока” казначея, свідченням чого є 400 мільйонів гривень, що належать місцевим бюджетам і досі знаходяться поза казначейським рахунком.
Головним же стимулом до штучного заниження чи приховування власних коштів є побоювання розпорядників бюджетних коштів, що їхні власні ресурси, закумульовані на рахунках Держказначейства, будуть кинуті без їх відома та дозволу у топку фінансовго обслуговування передвиборчої кампанії кандидата від влади”.
Довідка. Перелік власних надходжень бюджетних установ та напрями їх використання визначаються Поставою Кабінету Міністрів України №659 від 17 травня 2002 р. „Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання”.
|