06/30/2004
Антон БУТЕЙКО вважає, що Президент, фактично, визнав повний провал політики, яка декларована

“Я виключно розчарований результатами самміту в Стамбулі, що стосується України. Я сподівався однозначно на більше, але сподівався на більше не сьогодні, а раніше. Бо я бачу, що Україна могла бути вже членом НАТО так, як і інші держави”, - зазначив у прямому ефірі радіо “Свобода” заступник голови Української народної партії, дипломат, радник керівник служби Президента України з міжнародних питань у 1991-94 рр. Антон БУТЕЙКО (http://ukraine.radiosvoboda.org/article/2004/06/5ba222fd-3308-4ad5-b39c-4bd8e0d4669a.html).

“У перші роки відновлення незалежності України було зроблено дуже багато - “розвідку боєм” у європейському, євроатлантичному напрямку, одержана інформація. І на перших порах команда, яка прийшла у ’94-му році до влади ще за інерцією користувалась до ’98-го року тими наробками, які були зроблені в перші роки незалежності. Однозначно. А далі все було розгублено”, - вважає Антон БУТЕЙКО.

На його переконання, “Президент КУЧМА міг стати національним лідером, який увійшов би в історію як людина, котра продовжила і завершила виведення України із-під політичного домінування Москви, зробила Україну європейською державою, спрямувала Україну на європейську перспективу”, однак це зробив не він, а інші лідери – колишніх прибалтійських радянських республік, поляки, чехи та інші.

Ситуацію, коли “Президент замість того, щоб казати: “Ми зробимо все для того, щоб відповідати стандартам і будемо робити це дуже швидко”, завляє, що реальний розвиток економіки і громадянського суспільства не дозволяє Україні говорити про вступ до НАТО”, Антон БУТЕЙКО вважає “повним провалом політики, яка декларована” – “адже декларовано у нас основний вектор – це європейська та євроатлантична інтеграція”.

Він наголосив на відсутності гласності щодо міжнародних кроків українського керівництва часів президенттва Леоніда КУЧМИ: “Коли президент КРАВЧУК їздив на зустрічі із іншими главами держав, чи в рамках СНД, то в другий же день з’являлися документи в ЗМІ, в яких чітко показувалися, які домовленості були досягнуті. Згадайте і трьохсторонню зустріч президентів, прем’єр-міністрів і голів парламентів, які були у той час. Все публікувалось. Зараз подивіться. ЄЕП, укладена угода, яка, здавалось, заторкує всі сфери життя українського народу. Хтось десь бачив опубліковану цю угоду, крім спеціалізованих видань?”

Серед причин провального результату євроатлантичної інтеграції України Антон БУТЕЙКО називає “стару, навіть не радянську, а совкову філософію, яку представляє нинішня влада”, якою спричинене також і абсолютне ігнорування програмових документів, зокрема, державної програми інформування громадськості з питань євроатлантичної інтеграції України.

“Першим пунктом є заходи щодо виконання програми, організація висвітлення діяльності НАТО, переваг членства цієї міжнародної організації, стану та перспектив співробітництва України з НАТО. Відповідальні: Держкомтелерадіо, МЗС, інші центральні органи виконавчої влади. Чи хтось бачив, щоб на державних телеканалах розповідали про переваги членства України в цій міжнародній організації? Або другий пункт цієї програми: забезпечити інформування громадськості про рішення органів державної влади з питань євроатлантичної інтеграції України через ЗМІ. Наводжу конкретний приклад: план дії Україна-НАТО було ухвалено на засіданні комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ 22 листопада 2002 року, а опубліковано МЗС лише 15 січня 2003 року. Кілька місяців пройшло. І я пам’ятаю, коли цей план дій було прийнято, то я отримав інформацію про це як посол у Румунії. Я негайно попросив міністерство дати мені текст, але вони не дали послу України, який є офіційною посадовою особою, тобто членом команди. Це повний абсурд”, - сказав в ефірі радіо “Свобода” заступник голови Української народної партії, дипломат, радник керівник служби Президента України з міжнародних питань у 1991-94 рр. Антон БУТЕЙКО (http://ukraine.radiosvoboda.org/article/2004/06/5ba222fd-3308-4ad5-b39c-4bd8e0d4669a.html).

Довідка. 29 червня в рамках зустрічі на найвищому рівні Північноатлантичного альянсу відбулося годинне засідання комісії Україна-НАТО. В Стамбулі українському Президентові Л.Кучмі нагадали, що для успіху своєї євроатлантичної інтеграції Україна має далі здійснювати реформи: не лише військові, а й демократичні і забезпечити вільні і чесні президентські вибори. Україна не отримала в Стамбулі плану дій для членства в НАТО (Радіо “Свобода”, 29.06.2004 р.).

Антон БУТЕЙКО подав у відставку з поста посла України в Румунії восени 2003 р. на знак протесту проти підписання керівництвом України Угоди щодо ЄЕП.


Матеріали сайту Української Народної Партії