Ряд ЗМІ повідомив про підписання 16 липня Президентом України указу «Про заходи для підвищення ефективності управління нафтовою галуззю», в якому він доручив в максимально стислі терміни провести збори акціонерів „Укрнафти” з метою розгляду питання щодо збільшення статутного фонду цієї компанії шляхом передання їй державних пакетів акцій двох нафтопереробних заводів: «Укртатнафти» (Кременчук) в розмірі 43%, та НПК «Галичина» (Дрогобич) у розмірі 25%. При чому, дані пакети акцій повинні передаватися за ринковими цінами.
Передача державних акцій НПЗ монополісту з видобутку нафти призведе до створення в Україні вертикально інтегрованої нафтової компанії, на зразок російських чи американських, тобто компанії, в яку входить увесь цикл виробництва та поставки нафти і нафтопродуктів. Це, без сумніву, повинно у значній мірі підвищити вартість компанії в очах потенційних інвесторів, адже 50% та одна акція „Укрнафти” все ще належить державі, яка вже за доброю традицією, вирішила позбутися своїх найпривабливіших активів до жовтня цього року.
Однак, виходячи з того, що біля 42% акцій „Укрнафти” компанії контролюється фінансово-промисловою групою „Приват” (за неофіційними даними), яка фактично й здійснює управління підприємством, такий указ Президента виглядає не чим іншим, як подарунком для представників вищеназваної ФПГ.
Щоб провести приватизацію двох нафтопереробних заводів, на думку члена парламентського Бюджетного комітету, члена політичної групи Української народної партії Євгена ЖОВТЯКА, потрібен час для аналізу активів цих підприємств, оцінки їх вартості. А для передачі акцій у статутний фонд іншої „державної” компанії такої процедури не існує. В цьому контексті, досить таємничо виглядає процес передачі акцій „за ринковими цінами”, адже ринок не мав змоги встановити ціни пакетів акцій: „Укртатнафта” є закритим акціонерним товариством, а „Галичина”, хоч і числиться на вітчизняній фондовій біржі, торги її акціями відбуваються настільки мляво, що про справжню їх ціну говорити досить складно.
Схоже, що ринкову ціну будуть визначати не зовсім ринковим чином, адже навряд чи Уряд буде проводити оцінку вартості цих компаній.
Про те, що потенційні інвестори не зовсім у захваті з такої вертикальної інтеграції „Укрнафти”, можуть свідчити котирування ADR компанії на біржі Берліна: курс акцій українського нафтового монополіста за останній місяць стабільно знижується.
Цікаво також, що про текст указу Президента було відомо лише за повідомленнями ЗМІ, оскільки ані на офіційному сайті Президента, ні в жодній офіційній базі документів, про цей указ тривалий час нічого не говорилося.
|