09/30/2004
ПОЛТАВЩИНА: Спілка журналістів не насмілилася підтримати заяву про засудження тиску влади на ЗМІ

Засудити дії чиновників, які використовують ЗМІ в інтересах провладних кандидатів, виступити з вимогою припинити будь-який тиск на редакторів і журналістів закликав 29 вересня учасників конференції Полтавської обласної організації Національної Спілки журналістів України головний редактор обласної газети “Полтавська думка”, голова міської організації Української народної партії і член правління обласної організації НСЖУ Ігор ЧЕРЧАТИЙ.

Він зачитав проект заяви, у якій, зокрема, говорилося: “Фінансовані з державного та місцевих бюджетів ЗМІ буквально начинені “позитивом” про одного кандидата і негативом про найбільш рейтингового народного кандидата. Подібна картина на столичних і регіональних телеекранах, в ефірі місцевого радіомовлення. Журналістські колективи, їхні керівники розуміють, що відбувається, але за умов матеріальної залежності не в змозі протистояти безчинствам чиновників, які користуються телефонним правом і темниками. Різного роду перевірками, судовими позовами влада дає зрозуміти незалежним від неї ЗМІ, про що треба писати. Право полтавських виборців вільно, відповідно до Конституції та Закону “Про вибори Президента України”, висловлювати свої думки в утримуваних за їхні податки державних та комунальних ЗМІ – обікрадено. Ми хочемо, аби народ, як і належить йому за Конституцією, обирав собі владу в умовах демократії і свободи слова”.

Проте журналісти – делегати конференції, більшість із яких представляли саме державні й комунальні ЗМІ, остерігалися голосувати за цю заяву. Можливо, їх зупиняла присутність у залі начальника управління у справах преси та інформації облдержадміністрації Володимира КОЗУБА, а може, це просто звичка голосувати так, як керівництво. Головуючий на конференції заступник головного редактора владної газети “Зоря Полтавщини” Олександр МАКАРЕНКО швиденько поставив на голосування питання про те, щоб оголошений текст заяви... не обговорювати. Відтак, із 67 делегатів конференції “за” проголосувало лише 20 - і заяву було “прийнято до відома”.

Тим часом голова НСЖУ Ігор ЛУБЧЕНКО, який взяв участь у роботі конференції, констатував, що журналісти не звертаються до Спілки із заявами про випадки тиску на них з боку органів влади. Навіть коли видання закривають, редактор боїться, що “йому щось буде”, зазначив І.ЛУБЧЕНКО. Але й сам (як не дивно і неспівзвучно його ж бажанням) цього разу не наполіг, аби запропонований проект заяви обговорити й ухвалити.

Засновник обласної газети “Полтавська думка”, голова Полтавської обласної організації Української народної партії Олександр КУЛИК звернув увагу присутніх на те, що багато журналістів сьогодні змушені виконувати волю влади, друкувати “темники”. “У деяких номерах газет прізвище провладного кандидата згадується на всіх сторінках, у контекстах десятка повідомлень, — сказав О.КУЛИК. — У той же час друкуються пасквілі на кандидата, який має найбільшу довіру на Полтавщині”.

Редактор Глобинської районної газети “Зоря Придніпров’я”, депутат обласної ради Анатолій ПАХОМОВ вважає, що корінь зла – саме в тому, що засновниками ЗМІ в Україні є органи влади, які й диктують журналістам, що і як публікувати. Тому, сказав редактор, ми повинні боротися за роздержавлення преси.

Новообраний голова обласної організації НСЖУ Григорій ГРИНЬ, у свою чергу, також пообіцяв відстоювати права всіх членів Спілки й запевнив, що якщо журналісти до нього звернуться, він знайде способи й методи, щоб їх захистити. До цього правління обласного відділення НСЖУ, яким донедавна керував покійний тепер Леонід ДУМЕНКО, жодного кроку не зробило щодо захисту свободи слова на Полтавщині та переслідуваних владою редакторів, журналістів. Хоч фактів для втручання Спілчанського товариства є достатньо.


Матеріали сайту Української Народної Партії