09/29/2004
Євген ЖОВТЯК: “Механізми Єдиного економічного простору не можуть запобігти подальший ріст цін на паливо в Україні”

Нещодавно прем'єр-міністр України Віктор ЯНУКОВИЧ заявив, що нинішні ціни на пальне уряд збирається утримувати на нинішньому рівні. Відтак, Кабмін вирішив продовжити дію фіксованих цін на нафтопродукти терміном на один місяць - жовтень 2004 року. Однак, на думку члена парламентського Бюджетного комітету, представника політичної групи Української народної партії Євгена ЖОВТЯКА, “уряд намагається вплинути на ситуацію на паливному ринку лише за допомогою адміністративних важелів, і це він в змозі робити лише до виборів президента”. Натомість, зауважив народний депутат, складається враження, що уряд черговий раз не був готовий до нового витка нафтової кризи, хоча, переконаний Євген ЖОВТЯК, передбачити це було досить легко:

--Нова ставка мита, що буде встановлена з 1 жовтня, розрахована на підставі моніторингу цін на нафту за липень-серпень. Ціна нафтопродуктів на українському ринку почала різко зростати ще в травні (на 30-50% порівняно з квітневими цінами).

Заяви уряду щодо стабілізації та навіть зменшення розміру цін на вітчизняному паливному ринку залишаються голим популізмом у переддень президентських виборів. Можна прогнозувати, що ціни на паливному ринку будуть зростати не так швидко до президентських виборів. Однак, згідно з оперативними даним моніторингу цін на нафтопродукти, проведеного органами державного контролю за цінами, минулого тижня (23 вересня в порівнянні з 22 вересня) середній рівень цін на бензин марки А-95 виріс на 0,3% - до 2,93 грн. за літр. Бензин А-95 подорожчав у 9 регіонах і його ціна по Україні коливалася від 2,89 грн. - у Миколаївській і Полтавській областях до 3 грн. - у Севастополі. Середня ціна по Україні виросла на 0,3% - до 2,93 грн.

Можна зробити висновок, що уряду не вдається регулювати коливання ціни на паливо за допомогою безпосередньої участі на ринку – тобто за допомогою регулювання пропозиції. Також механізми Єдиного економічного простору, одним з ініціаторів створення якого є нинішній уряд, не можуть запобігти подальший ріст цін на паливо в Україні”.

Довідка. Ставка експортного мита на нафту в РФ із 1 жовтня 2004 року підвищується до рекордно високого рівня – 87,9 долара за тонну. Відповідну постанову було підписано прем‘єр-міністром РФ Михайлом ФРАДКОВИМ ще 14 вересня. Нагадаємо, що на 1 квітня поточного року ставка експортного мита складала 37,5 долара. Таким чином, за півроку вона виросла більш ніж удвічі. Розмір цін на вітчизняному паливному ринку, на думку експертів, в першу чергу залежить від вартості російської нафти, яка надходить на українські нафтопереробні заводи.


Матеріали сайту Української Народної Партії