03/17/2004
У Верховній Раді зареєстрований законопроект “Про порядок погашення заборгованості по виплатах, передбачених статтею 57 Закону України „Про освіту”

Законопроект, в якому запропонований реальний механізм здійснення грошових виплат, передбачених статтею 57 Закону України “Про освіту” (ця стаття передбачає виплату педагогічним і науково-педагогічним працівникам надбавок за вислугу років, виплату допомоги на оздоровлення, надання щорічної грошової винагороди тощо), був внесений вчора до парламенту народними депутатами України Валерієм АСАДЧЕВИМ, Борисом ЗАГРЕВОЮ, Петром ПОРОШЕНКОМ, Віктором ЮЩЕНКОМ (всього 8 депутатів). Завдяки введенню в дію запропонованого механізму, освітяни зможуть отримати гроші, які їм заборгувала держава внаслідок зупинення виконання гарантій по ст. 57 (а це, за попередніми даними, понад 7 млрд. грн.), а також з 2005 року отримувати поточні виплати по цій статті у повному обсязі.

“У діючому законодавстві існує конкуренція норм у вимогах ст. 57 Закону “Про освіту” щодо певних виплат освітянам і Закону “Про Державний бюджет України на 2004 рік”, в якому кошти на здійснення цих виплат не передбачені”, - повідомляє Валерій АСАДЧЕВ. Тож, за словами депутата, “ця суперечність норм спричиняє серйозні проблеми як для освітян, які не можуть скористатися заслуженими додатковими грошима, так і для місцевих бюджетів, у яких іноді навіть зупиняють рахунки”.

За повідомленням Валерія АСАДЧЕВА, “раніше пропонувалося вирішити цю проблему шляхом визнання невиплат по ст. 57 державним боргом”. Однак, на його переконання, “інструмент державного боргу не тільки не гарантує можливість виплат, але й є таким, який не можна застосувати на практиці”. “Для практичного застосування механізму державного боргу потрібно на суму заборгованості вчителям (близько 7 млрд. грн.) випустити цінні папери і роздати їх освітянам, зробивши в той же час в державному бюджеті дефіцит на цю суму”, - розповідає Валерій АСАДЧЕВ. Але, наголошує він, “щонайменше – така операція повністю змінить макроекономічні показники і сам бюджет”.

Внесений законопроект пропонує іншу схему виплати заборгованості. “Заборгованість перед освітянам визнається кредиторською заборгованістю державного бюджету перед відповідним місцевим бюджетом, реструктуризується на 5 років і виплачується щорічно рівними частинами спеціальною субвенцією. Відповідно місцевий бюджет щомісячно у термін виплати зарплати доплачує ці суми конкретному працівнику”, - розповідає Валерій АСАДЧЕВ. До речі, як підкреслює депутат, “запропонований законопроект може бути реалізованим як на діючому бюджетному кодексі, так і в разі прийняття нового бюджетного законодавства”.

За прогнозами авторів, “законопроект “Про порядок погашення заборгованості по виплатах, передбачених статтею 57 Закону України „Про освіту”, має бути підтриманий як депутатами опозиційних фракцій, так і парламентською “більшістю”, оскільки він носить суто економічний характер і покликаний вирішити гостру соціальну проблему”.


Матеріали сайту Української Народної Партії