За словами голови товариства “Просвіта”, члена політичної групи УНП Павла МОВЧАНА, “внесення законопроекту викликано необхідністю удосконалення мовного законодавства України у зв‘язку з сучасним станом української мови”. Запропонований проект Закону України “Про мови” є новою редакцією Закону Української РСР “Про мови в Українській РСР” (1989 р.), що діє нині і вже не повністю відповідає реаліям сучасного життя.
Положення законопроекту “Про мови” ґрунтуються на Конституції України, зокрема ст.10, якою визначено статус української мови як державної та передбачено, що “держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України”, а також на рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року, яке є “обов‘язковим для виконання на території України, остаточним і не може бути оскарженим”.
Як відомо, Конституційний Суд України ухвалив, що положення частини першої статті 10 Конституції України треба розуміти так: ”українська мова як державна є обов‘язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя...”.
Проектом Закону встановлюються правові засади використання державної мови та мов національних меншин в Україні. Його положення передбачають беззаперечне право громадян України інших національностей користуватися рідною мовою та міжнародними мовами і не суперечать їх конституційним правам.
На думку Павла МОВЧАНА, Закон України “Про мови” має бути прийнятий в першочерговому порядку, і лише після його прийняття можна розглядати питання ратифікації Європейської Хартії регіональних мов або мов національних меншин.
|