До такого висновку народний депутат України, член Комітету ВР з питань фінансів і банківської діяльності голова обласної організації Української народної партії Ярослав ДЖОДЖИК дійшов після аналізу постанов Кабінету Міністрів про надання субвенцій місцевим бюджетам на виконання інвестиційних проектів та здійснення заходів із запобігання аваріям та техногенним катастрофам у житлово-комунальному господарстві, якими розподіляється з Державного бюджету 800 мільйонів гривень.
Обидві постанови мають секретний характер, оскільки на них стоїть штамп “не для друку”. Спочатку важко зрозуміти, що у них є таємного і як ця таємність співвідноситься з законодавчо закріпленим принципом бюджетної системи принципом гласності і прозорості. Але достатньо тільки проаналізувати ці постанови, як стає зрозумілим, чому вони не для друку. Тому, що вони є фактичним розкраданням бюджетних коштів.
Найперше, що впадає у вічі: відчутні диспропорції між регіонами у розподілі коштів. Якщо на Тернопільщину виділено лише 600 тисяч гривень (в середньому півгривні в розрахунку на одну людину), то для Закарпаття майже 90 мільйонів (по 70 гривень на одну людину). Тільки на реконструкцію стадіону “Авангард” в Ужгороді з держбюджету виділено майже 10 мільйонів гривень. Трохи менші, ніж Закарпаття, за обсягами преференції отримали і без того прибуткові Донецька, Дніпропетровська, Харківська області та Крим, - тоді як дотаційні Львівська, Івано-Франківська та Чернівецька області отримали менше, ніж той самий стадіон. Пояснення цих диспропорцій, на думку ДЖОДЖИКА, просте: “напередодні президентських виборів влада виключно з політичних міркувань застосовує вибірковий підхід до різних регіонів: з одного боку, акумулює ресурси у підконтрольні області, а з іншого — відверто нехтує опозиційними регіонами, ніби там живуть не такі самі українці, як у Закарпатті чи Донецьку”.
“Раніше ці кошти, — розповідає Ярослав ДЖОДЖИК, — надходили централізовано з державного бюджету в розрахунку один мільйон гривень на один округ. Цього року вперше прерогативу розподілу коштів було надано Кабміну. До того ж коштів, на відміну від попередніх років, виділено в 2,5 рази більше, ніж зазвичай. Що вийшло з того — самі бачите. Уряд перетворив цілком нормальну бюджетну процедуру у звичайний “деребан”. Це ще раз підтверджує те, що отримає Україна у випадку приходу до влади одного з кланів”.
“В цьому плані було дуже дивно чути твердження окремих місцевих чиновників про те, що уряд ЯНУКОВИЧА відчутно допоможе Тернопільщині. Свого часу один із заступників голова ОДА у пресі заявив, що комунальна галузь області отримає від уряду 50 мільйонів гривень. На ділі усе це виявилося блефом,” — робить висновок Ярослав ДЖОДЖИК.
За словами ДЖОДЖИКА, під час бюджетних слухань, які відбудуться на початку червня, тернопільські депутати поставлять питання надходження належних бюджетних коштів в область перед урядом.
|