12/15/2005
Антон БУТЕЙКО: “Піднявши ціну на газ, Росія забула про свої політичні та міжнародно-правові зобов‘язання”

Обурення “економічною диверсією проти України, якою є вимога раптово підвищити ціну на газ майже в 5 разів” висловив у коментарі для Прес-служби УНП телефоном з Лондона заступник голови Української народної партії Антон БУТЕЙКО. Він звертає увагу на те, що Російська держава забула про свої політичні та міжнародно-правові зобов‘язання і наголошує, що “така тенденція в поведінці Росії має стати предметом серйозної стурбованості не лише України, а й всього європейського і євроатлантичного співтовариства” та “серйозним уроком для тих в Україні, хто ігнорував потреби диверсифікації джерел енергопостачання, енергозбереження”:

--При вирішенні питання щодо транспортування газу до Європи не повинно бути місця поведінці розбійника з великої дороги, який страждає на булемію, безмежним апетитом на чужі газотранспортні труби. Не повинно бути тут економічної диверсії проти України, якою, безперечно, є вимога раптово підвищити ціну на газ майже в 5 разів.

Звичайно, юридично “Газпром” може не пам‘ятати “Європейську енергетичну Хартію” – своєрідний сучасний кодекс цивілізованої поведінки на енергоринку континенту, оскільки Росія не ратифікувала цього документа. Але Російська держава не повинна забувати про свої політичні та міжнародно-правові зобов‘язання.

Зокрема, вона мала б згадати про “Хартію економічних прав та обов‘язків держав ООН”, яка вимагає здійснення торговельно-економічних відносин на засадах стабільних цін на товари та послуги. В Кремлі мали б згадати про свій підпис під “Меморандумом про гарантії безпеки України” в обмін на згоду Києва віддати ядерну зброю, в якому Росія зобов‘язувалася не вдаватися до економічного тиску на Україну. Очевидно відповідальний гравець на міжнародному полі мав би враховувати і свої відповідні зобов‘язання стратегічного партнерства, закріплені у базовому Договорі між Україною та Росією, але схоже, що залишки імперської хвороби, нестримне бажання дестабілізувати Україну, допомогти реваншу вчорашніх проросійських сил зупинити освіжаючий вплив Києва на демократизацію регіону, його ефективний рух до цінностей ЄС та НАТО, стають вище над міжнародними нормами і правилами поведінки.

Це має стати серйозним уроком для тих в Україні, хто ігнорував потреби диверсифікації джерел енергопостачання, енергозбереження. Маємо серйозну замислитись над тим, що може стати, коли Росія стане членом ВТО попереду України. Але ця тенденція в поведінці Росії має стати предметом серйозної стурбованості не лише України, а й всього європейського та євроатлантичного співтовариства”.


Матеріали сайту Української Народної Партії