09/14/2005
Голова Київської облдержадміністрації Євген ЖОВТЯК про проблеми Київщини

Радіо “Ера”, 14 вересня 2005 р.

Юлія ДИЛОВА: Сьогодні темою «Ранкового іспиту» є Київщина, а саме - життя і проблеми цього чи не найскладнішого реґіону в державі. Поруч зі мною у студії голова Київської облдержадміністрації Євген Жовтяк. (...)

А зараз на часі наше традиційне рейтингова опитування. Позаяк чи не найголовнішою проблемою Київщини є питання земельне, то і відповідно запитання буде наступним: «Чи вірите ви, що керівник Київської області Євген Жовтяк зможе вирішити земельне питання на Київщині?».

А поки що від питання землі до вашої особи. Вчора провели прес-конференцію мери кількох міст Київської області і зачитали звернення до президента, прем`єра і спікера з проханням розглянути питання про вашу відставку. Зокрема, вас звинувачують у порушенні Конституції і закону про місцеве самоврядування, а саме - у бездіяльності у вирішенні земельних і фінансових питань у реґіонах. Проясніть, будь ласка, ситуацію.

Євген ЖОВТЯК: Коли йдеться про порушення, особливо коли говорять про порушення Конституції, то очевидно, що треба надавати докази. Будь-хто, хто був на цій прес-конференції і неупереджено вислухав те, що було сказано, то прозвучали голослівні звинувачення. Але я в принципі можу пояснити, звідки ростуть ноги. Хотів би сказати, що вперше, коли виникло це питання, що буцімто мерів переслідують, а саме про це йдеться, що мерів буцімто хтось переслідує, питання виникло тоді, коли ми почали займатися вивченням законності виділення землі міськими радами.

Хотів би сказати, що з самого моменту свого призначення головою облдержадміністрації ми питання земельні поставили як одне з головних питань. Але в першу чергу ми перевіряли на законність рішення облдержадміністрації і рішення райдержадміністрацій, тому що ми цілком резонно вважали, що головні земельні порушення йшли від попереднього керівництва облдержадміністрації і вони йшли саме щодо тих земель, якими розпоряджається облдержадміністрація.

Але в травні ми не витрачали час і ті обмежені ресурси юристів, які у нас були, на те, щоби перевіряти рішення міських рад і міських голів. Але в травні вийшов указ президента про те, що такі перевірки щодо законності виділення земельних ділянок мають бути здійснені по всій території України, в том числі не лише в райадміністраціях, але і рішення місцевого самоврядування, і у відповідності до цього указу було звернення правоохоронців до міських голів надати копії рішень по виділенню земельних питань. Після цього міський голова Броварів Антоненко приїхав до мене і почав вимагати, щоб припинилися перевірки в місті Бровари.

Юлія ДИЛОВА: А чим він це аргументував?

Євген ЖОВТЯК: Він аргументував тим, що як же так, я боровся проти злочинного режиму, а мене перевіряють. На це я відповів, як і належить відповідати, що по-перше, не моя компетенція давати вказівки, кого перевіряти, а кого не перевіряти. Коли йдеться про перегляд усіх рішень на предмет законності, то не може бути винятків за політичними переконаннями. Можливо, Антоненко цього не зрозумів, що закон буде один для всіх, незалежно від того, кого ти на словах підтримуєш. Якщо ти порушуєш закон, то ти повинен відповідати за конкретні порушення закону.

Власне, це стало одною з причин, чому Антоненко, міський голова Броварів, почав на кожному засіданні Асоціації міст говорити, що міських голів переслідують. Наголошую, жодним кроком правоохоронних органів щодо голів міських тих чи інших міст я не цікавився, тому що це не є моя компетенція. Тобто моя компетенція є добиватися, щоби Конституція і законодавство України застосовувалися однаково для всіх і не було порушень цих законів. Жодних порушень Конституції і закону в тому, що відділ боротьби з оргзлочинністю УВС звернувся до міського голови Антоненка надати копії рішень по виділенню землі на виконання указу президента, немає і це є голослівне звинувачення з боку Антоненка.

Юлія ДИЛОВА: Вчора була також ще інша прес-конференція, на якій було виголошено заяву, що на найближчій сесії Броварської, Васильківської, Вишнівської та Ірпінської міських рад Київської області буде винесено питання про вихід територіальних громад цих міст з Асоціації міст Київщини, причому цей крок було зроблено у відповідь на звернення щодо вашої відставки. Тобто ці міста хочуть таким чином покарати інші мери міст Київської області?

Євген ЖОВТЯК: Це є виключно компетенція місцевого самоврядування, в які їм асоціації входити, в які не входити. Наскільки я чув у переказі телеканалів, які говорили про цю прес-конференцію, то йдеться про те, що депутати міськрад Вишневого, Броварів, Ірпіня і Вислькова говорили про те, що міські голови занадто політизували таку організацію, як Асоціація міст України і використовують її не за призначенням. На мій погляд, це така погроза про вихід є необґрунтована. Насправді треба добитися від мерів, щоб вони займалися проблемами міст, а не були інструментом чиєїсь політичної гри.

Юлія ДИЛОВА: Отже, земельне питання, і до цього вже долучилася СБУ, все одно тривають скарги, якісь справи. У чому взагалі проблема? Чому настільки складне це питання саме завжди у Київській області?

Євген ЖОВТЯК: Це природно, що найбільше багатство Київської області - це земля, тому що, як і біля будь-якої столиці світу, земля в області, близькій до столиці, є дорожчою, ніж інша територія держави, і боротьба за право доступу до цієї землі є однією з великих складових боротьби за владу у Київській області.

Що стосується того, що долучилася ще й СБУ, то в даному випадку йдеться про те, що секретаріат президента і помешкання президента постійно пікетують представники Троєщини, масиву Києва, який колись, частина жителів Троєщини колись працювала в Погребах у тамтешньому с/г-кому підприємстві, і йдеться про те, що при розпаюванні того підприємства, яке відбулося за попередньої влади, не включили в списки на розпаювання певних людей.

Ну, моя позиція в цьому питанні, що те, що ґарантовано законом, тобто кожна людина, яка згідно із законом, має право на земельний пай і навіть якщо її забули, коли відбувалося розпаювання, влада повинна все зробити для того, щоби це право людини забезпечити, і я переконаний, що в нас знайдуться важелі для того, щоби це зробити. Але в даний момент, якщо говорити про те пікетування, яке відбувається біля помешкання президента, то йдеться що група осіб намагається спекулювати цими святими поняттями права людини на їхній пай, тому що, як правило, ті люди, яких зібрали на те пікетування, насправді не мають доказів того, що в них є таке право.

Право на пай мають лишень ті, хто працював у цьому с/г-кому підприємстві або на момент розпаювання продовжував працювати, або пішов на пенсію з цього підприємства. Якщо людина перед пенсією вирішила заробити більшу пенсію і пішла попрацювати на інше підприємство, вона втратила, згідно з тим законом, який є діючим і який змінити не в силах ні голова адміністрації, ні президент, людина втратила своє право на пай. І йдеться про те, що організатори, знаючи цю вимогу закону, людей, які не мають права, згідно закону, організовують для того, щоби примусити владу видати людям пай, на який у них немає жодних законних підстав.

Юлія ДИЛОВА: Ви займаєтеся земельним питанням, мабуть, з дня призначення свого на цю посаду. Вже є якийсь результат? Якісь ділянки землі повернули у власність держави чи сільських рад? У тому ж Козині, наприклад.

Євген ЖОВТЯК: Що стосується Козина, то там жодних результатів немає, тому що всі документи, які стосуються тих спірних питань, які є в Козині, вилучила ГПУ, і нам нічого не відомо про те, що відбувається далі. Що стосується тих рішень, які приймала облдержадміністрація і вони явно суперечили закону, ці рішення скасовані мною, але навіть якщо вони скасовані, все одно, якщо в того чи іншого підприємства чи фізичної особи, які незаконно отримали акт на право власності на землю, цей акт уже на руках, то скасування самого рішення чи головою облдержадміністрації, райадміністрації не тягне за собою остаточне вирішення цього земельного питання, все одно цей акт повинен бути скасований лишень судом, лишень після того, як прокурор, представляючи інтереси держави в цій суперечці, через суд скасує цей акт, тільки тоді ця земельна ділянка остаточно повернеться до держави.

Юлія ДИЛОВА: А є такі провадження? Подавали до суду?

Євген ЖОВТЯК: Так. В суді розглядаються декілька таких справ, зокрема справи про незаконне виділення землі для компанії Аеросвіт. Поки що відчутних результатів немає, тобто судові справи - це досить таки тривала процедура. І фактично те, що ми отримали всі землі в Київській області проблемні, практично не було жодного клаптика землі в Київській області, коли ми прийшли, нова влада прийшла, перебрала керування державою, в Київській області фактично не залишилося жодного клаптика державної землі, який би був безпроблемний. Дуже багато земель було виділено зі значними порушеннями.

Юлія ДИЛОВА: А чому тоді лише кілька проваджень у суді? Не кілька сотень, а кілька?

Євген ЖОВТЯК: Це пов`язано як з певними суб`єктивними причинами, так і з об`єктивними. Тобто кількість юристів, які працюють і в правоохоронних органах, і в держадміністраціях, є незмірно мала у порівнянні з тою кількістю порушень, які треба оскаржувати.

Юлія ДИЛОВА: Не є таємницею, що в околицях Києва ледь не кожен політик чи високопосадовець має хатинку, чи хатку, чи садибку. Чи був якийсь супротив, чи тиск, чи спроби заважати слідству з боку тих високопосадовців чи депутатів?

Євген ЖОВТЯК: Особисто до мене таких звернень не було. Був один колись дуже близький до Кучми депутат, який намагався зі мною зустрітися, але через велику зайнятість у мене не виходило з ним зустрітися, тому я підозрюю, що в нього були саме земельні питання. Інші не зверталися. Справа в тому, що на тій стадії, на якій сьогодні розглядаються ці земельні справи, там немає жодних прізвищ, тому що ніхто з високопосадовців чи депутатів не оформляв землю на себе.

Юлія ДИЛОВА: Навіть з теперішньої влади, з нової влади?

Євген ЖОВТЯК: Ні, ніхто - ні зі старої, ні з нової. Я можу допустити, що представники нової влади хтось десь там з порушеннями щось оформляв, але процедура виділення… Йдеться не про 25 соток для індивідуального будівництва, а йдеться про сотні гектарів, які оформлялися на підставні фірми. Під трансакцію створювалася ТОВ, в яке входили нікому не відомі люди, і під це ТОВ, воно писало звернення прошу виділити на 49 років в оренду земельну ділянку площею до 10 га, як правило, це було, і після цього дуже швидко приймалося рішення, як правило без сесії. Щоб виділити таку земельну ділянку, крім всього іншого, треба, щоб пройшла сесія сільради, райради, облради. Як правило, все це відбувалося, рішення приймалося, приймалося розпорядження голови облдержадміністрації, а до цього рішення підшивалися не рішення сільради, райради, облради, а лист на бланку сільради, райради, облради, просто написаний головою.

Юлія ДИЛОВА: А тепер ви суворо перевіряєте правильність дотримання відведення?

Євген ЖОВТЯК: Так. Всі рішення перед тим, як попадають мені на підпис, вони ретельно вивчаються на предмет законності і тільки після висновку, що дотримано всі процедури, я ставлю свій підпис.

Юлія ДИЛОВА: Пане Євгене, ви можете зараз сказати, що всі земельні процеси відбуваються на Київщині чесно, за законом?

Євген ЖОВТЯК: Про всі я не можу сказати, я можу сказати про, які залежні від облдержадміністрації, - так.

Юлія ДИЛОВА: А ви маєте ще якось контролювати, впливати на міські, селищні, сільські?

Євген ЖОВТЯК: Якщо допущені порушення сільрадою при виділенні земельної ділянки, то райдержадміністрація, безумовно, повинна на це впливати і домагатися усунення порушення законодавства. І я вважаю, що кількість порушень, які сьогодні допускаються у Київській області, суттєво зменшилася, коли сільські голови приймають чи ради сільські приймають рішення, але не можна сказати, що ми з цим явищем уже повністю покінчили і питання виділення землі стало абсолютно прозорим для суспільства.

Я вважаю, що воно стане таким після того, як земля буде не віддаватися в оренду без чіткого пояснення суспільству, що там відбулося, яка схема була запроваджена попередньою владою: спочатку не відомо кому, не відомо, на яких підставах земля давалася в оренду на 49 років, потім писалася заява, що просимо цю землю приватизувати. Але згідно із Земельним кодексом, якщо ця земля уже перебуває у користуванні і там збудований якийсь хлів, то цю землю можна приватизувати по т.з. нормативній оціночній вартості. Це суттєво менше, на порядок менше, в декілька разів менше, ніж справжня ринкова вартість цієї землі.

Отже, ми повинні перейти від такого способу приватизації землі до приватизації через земельні аукціони, до яких допускаються усі бажаючі купити цю землю під конкретне цільове використання, і де забезпечена конкурсність. Це набагато підвищить доходи місцевих бюджетів. Сьогодні я вважаю, що в багатьох випадках ця дельта - різниця між справжньою вартістю землі і землею, по якій її приватизовували до цього часу, звичайно, вона нікуди не зникала, але вона осідала в кишені чиновників. Ми з цим будемо боротися шляхом аукціонів, в першу чергу.

Юлія ДИЛОВА: Ще таке болюче питання - межі Києва і Київської області. Мені здається, що столиця останнім часом забирає найласіші шматки Київщини. У серпні ви з Олександром Омельченком ніби домовилися про межі Києва - залишити їх такими, якими вони зараз є. Це надовго?

Євген ЖОВТЯК: До речі, це дуже цікаве питання. Вчора на тій прес-конференції, яку проводили депутати, прозвучала і така підозра, що цей нібито стихійний бунт з боку голови Асоціації міст Київської області Антоненка відбулося саме у зв`язку, ці події відбулися саме у зв`язку із суперечками між Києвом і Київською областю щодо того, як розвиватися місту Києву і Київській області. Відповідаючи на таке запитання, я переконаний, що голова АМУ Олександр Омельченко не причетний до цього бунту, але я не відкидаю, що хтось із заступників міського голови Києва міг спонукати міського голову Броварів Антоненка саме до таких кроків у зв`язку з переходом до другого етапу боротьби м.Києва за розширення.

Хотів би сказати, що підписом проекту постанови КМ, який передбачає необхідність узгодження існуючих меж Києва, закінчився перший етап. Розпочинався він з того, що місто запропонувало збільшити свою територію на 60 тис. га, тобто до існуючих сьогодні 80 тис. га пропонувалося додати ще 60 тис. га. Дискусія, яка відбулася на сторінках преси і в урядових організаціях, логічно дійшла до висновку, що існуючі межі Києву не заважають здійснювати столичні функції.

Юлія ДИЛОВА: Але ж будуть спроби надалі таке робити.

Євген ЖОВТЯК: Очевидно. Я ж кажу, що…

Юлія ДИЛОВА: Є якісь засоби з вашого боку, аби захистити свої землі?

Євген ЖОВТЯК: Ні, захист - це Конституція України. Як тільки пропозиції Києва щодо збільшення, механічного, необґрунтованого збільшення меж будуть розглянуті через призму конституції України, яка ґарантує місцеве самоврядування, то такого механічного збільшення не буде, тому що приєднання до Києва нових територій, у такий спосіб, у який воно випливало з того проекту постанови, який зрештою був відкинутий, передбачало, що ніхто не буде питатися, не будуть ґарантовані права місцевого самоврядування. Але, як не дивно, від імені всього місцевого самоврядування вчора міський голова Броварів і розпочав такий наступ.

СЛУХАЧ: Добрый день. Запорожье, Юрий. Моя дочь в этом году окончила Медуниверситет Запорожья, распределена в Васильков, Киевской области. 1 августа приступила к работе. До сих пор подъемных не выплатили, зарплату не выплатили и жилья не предоставили, хотя в распределении указано - предоставление комнаты. Зарплату обещают выплатить только в ноябре за август. Как жить?

СЛУХАЧ: Ведет ли Киевская обладаминистрация учет земель, т.е. сколько осталось на сегодняшний день свободных земель и в каком количестве. Потому что, в частности, поселок Буча в начале 2000 года было 1,5 тыс. га свободных земель, сейчас осталось где-то около 40.

Євген ЖОВТЯК: На перше запитання. Справді, у місті Василькові є проблема з виплатою зарплат перед працівниками медичної галузі, і ця проблема пов`язана саме з тим, що міський голова Василькова не виконує свої зобов`язання по спільному утриманню міськрайонної лікарні васильківської. Згідно з діючим законодавством і Васильківський район, і місто Васильків отримують в бюджеті кошти на утримання лікарні спільної пропорційно чисельності жителів Василькова і Васильківського району.

Васильківський район і голова райадміністрації, який призначається президентом, як і я, є в цій вертикалі виконавчої влади всі зобов`язання перед лікарями, перед лікарнею виконав, васильківський міський голова вважає, що в нього є більш важливі статті витрат, ніж утримання лікарні, і не перераховує ці кошти. Уже підготовлений судовий позов щодо примушення міського голови Василькова у судовому порядку перерахувати ці кошти.

Я думаю, що ми це найближчим часом зробимо, ми примусимо міського голову, не дивлячись на те, що він протестує в такий спосіб, що добивається відставки голови облдержадміністрації. Все-таки лікарі не будуть страждати від того, що міський голова Василькова, як і міські голови деяких інших міст, у тому числі і Броварів, борг перед районною лікарнею більше мільйона гривень, ці кошти все-таки будуть виплачені за призначенням, не дивлячись на те, що деякі міські голови хочуть витрачати ці кошти на фейєрверки.

Що стосується обліку земель, то сьогодні нарешті створені передумови для того, щоб такий облік вівся, і суспільство і влада мали чітку і недвозначну відповідь на те, яка у нас ситуація із землею. Те, що до цього часу такого обліку практично неможливо було зробити, це саботаж з боку Держкомзему, який приховував від облдержадміністрації усю інформацію про статус всіх земель у Київській області і по всій Україні. Після того, як змінено у серпні було керівництво Держкомзему і на минулому тижні нарешті призначений новий керівник Київського обласного управління земельних ресурсів, ми зможемо нормально зробити ту роботу, і ми будемо знати статус кожної земельної ділянки у Київській області і будемо контролювати, щоб землею розпоряджалися згідно із законом, а не так, як того хоче той чи інший чиновник.

СЛУХАЧ: (...) Возможно ли в цивилизованной стране, чтобы фактически на берегу национального достояния, каким является Днепр, власть предержащие сами для себя устроили оазис благополучия, я имею ввиду городок т.н. «Золотые ворота» и огромнейшие дачи с бетонными воротами. На берегу Днепра, места которые принадлежат всем. Это чистой воды криминал. Есть закон. Почему вы не подаете на них в суд? Даже в советское время эти земли были доступны абсолютно всем.

СЛУХАЧКА: (...) Громада Димера просить вас дуже, щоб ви розібралися по поводу курятників. У нас самовільно іде застройка курятників. У нас забрали воздух, у нас забрали землю. У нас не можна дихать.

Євген ЖОВТЯК: Я думаю, що всі, хто цікавиться подіями, які відбуваються довкола землі у Київській області, знають мою категоричну позицію про те, що справді земельні ділянки по 2 боки Дніпра, які забудовані практично, виділені були з порушенням діючого законодавства і забудовані з порушенням діючого законодавства. Тому що згідно з природоохоронним законодавством, сьогодні ближче, ніж за 100 до Дніпра не можна будуватися. На жаль, не тільки в цій зоні будувалися, природоохоронній зоні, а будувалися навіть на тих місцях, які до того були під землею, тобто незаконно виділялася земля нібито під пасовища. Насправді це була земля в руслі Дніпра, покрита водою. Після цього підганяли земснаряди, намивали території і уже казали, що це не пасовище, а вже земля, яку під пасовище не раціонально використовувати, давайте змінювати цільове призначення, і забудовувалося.

Все це було здійснено незаконно, і я переконаний, що ми дамо відповідь на запитання суспільству. Але, на жаль, ми сьогодні відчуваємо величезний спротив усіх, хто в той чи інший спосіб був причетний до такого незаконного будівництва. Не дивлячись на цей спротив, я переконаний, що ми остаточно поставимо крапку у цьому питанні.

Юлія ДИЛОВА: Яким чином? Ви знесете будинки, повернете води Дніпра у намите місце?

Євген ЖОВТЯК: Насправді, згідно з чинним законодавством, якщо доказано в суді, що будова здійснена незаконно, суд може присудити знесення такої будівлі. На мій погляд, добитися через нашу судову систему саме такого радикального рішення ми навряд чи доб`ємося, але я вважаю, що через законодавство, через внесення змін до законів про відповідальність за самовільне будівництво, ми доб`ємося, що надалі не буде здійснюватися така забудова, і через внесення змін до законодавства про оподаткування ми зробимо або що буде невигідно жити так дуже близько до Дніпра, або якщо людина вважає, що вона дуже багато заробляє і може платити такі великі податки за проживання у такій зоні, то ці гроші можуть бути використані для того, облаштовувати наше таке багатство, як Дніпро і робити в інших місцях цивілізований доступ для всіх бажаючих до Дніпра.

Що стосується Димера. Справді, є величезна проблема з цією птахофабрикою, з «Гаврилівськими курчатами». Попередні пташники були збудовані без дотримання вимога екологічних, тобто очистка відходів забійного цеху здійснюється незадовільно. І з боку влади зроблені усі приписи для того, щоби були збудовані нові очисні споруди і щоб надалі таких порушень не було.

СЛУХАЧ: Доброго ранку. Тарас, Васильків. Дозвольте з вами не погодитися. Вам вчора було пред`явлено конкретне звинувачення в тому, як ви порушили Конституцію - ви не прибираєте сміття у містах Київської області, зокрема, у Броварах і Василькові. Або я щось не розумію, або міські голови прибирають, або облдержадміністрація. Друге. В одній високоповажній газеті наш мер Василькова Попович пояснив, чому він пішов до вас в опозицію. Він сказав, що ви звернулися до нього з якимись конкретними пропозиціями, а він вам відмовив, і відтоді він до вас в опозиції. Можете пояснити?

Євген ЖОВТЯК: Справді, вчора на прес-конференції одна з тем була те, що облдержадміністрація не дає місцевому самоврядуванню грошей на прибирання сміття. Я хотів би сказати, що згідно з діючим законодавством прибирання сміття є виключна компетенція місцевого самоврядування, і прибирання сміття у містах може здійснюватися лишень за кошти, які надходять від місцевих податків і зборів, які в повному обсязі ідуть у місцеві бюджети, та за рахунок коштів, які надходять від плати населення за надання цих комунальних послуг. Отже, облдержадміністрація ніяк не відповідальна за те, що у Броварах не прибирається сміття.

Але що стосується коштів, які справді, на моє переконання, вкрай недостатньо у місцевому самоврядуванні, це не залежить жодним чином від облдержадміністрації, це залежить від того закону про бюджет держави, який прийнятий. Але я як голова облдержадміністрації на всіх засіданнях уряду, де відбувається обговорення бюджету, виступаю з категоричною вимогою, що перерозподіл консолідованих доходів у бюджеті України повинен бути здійснений на користь місцевих бюджетів. Я справді визнаю, що місцевим бюджетам, не тільки міському Броварів, але і районним бюджетам і обласному бюджету недостатньо коштів на здійснення в повній мірі усіх повноважень.

Юлія ДИЛОВА: Я маю оголосити результати рейтингового опитування. Запитання було таке: «Чи вірите ви, що керівник Київської області Євген Жовтяк зможе вирішити земельне питання на Київщині?». Так - вважають 52 наших слухача, ні - 108. На коментарі не залишається часу, на жаль.

Євген ЖОВТЯК: З Поповичем я ні разу не зустрічався. Поповича я бачив тільки на сесії в числі усіх, хто сидів в залі. Ні разу ні у Василькові, ні в області не зустрічався за цей час. Тому те, що я міг йому щось пропонувати, є неправда. (...)

Радіо “Ера”, 14 вересня 2005 р.,


Матеріали сайту Української Народної Партії