08/30/2005
Олекса ГУДИМА не бачить серйозних підстав хвилюватися з приводу стрибка ціни на нафту, що перевищила 70 доларів за барель

“Україна повинна спокійно сприймати явище зростання ціни на нафту на Нью-Йоркській нафтовій біржі, що перевищила 70 доларів за барель. Цей рекорд зростання, якщо порівнювати з цінами 10 років тому, я не сприймав би як щось незвичайне, бо це час від часу повторюється. Нині світова економіка розвивається нормально, а нова банківська система запевняє, що немає ніяких катаклізмів у світі, і скачок цін на нафту, який перевищує 70 доларів за барель, – це просто психологічний бар‘єр”, - на цьому наголосив голова парламентського підкомітету з питань газової промисловості Комітету з питань ПЕК, заступник голови Української народної партії Олекса ГУДИМА, коментуючи вчорашній стрибок в Нью-Йорку ціни на нафту.

Разом з тим, Олекса ГУДИМА наголосив, що Україна повинна усвідомлювати, що ціни на нафту в Україні з боку Росії будуть адекватно підвищуватися. “Росія сьогодні думає, яке експортне мито встановити, адже вона встановлює його щомісяця відповідно до цін на світовому ринку. Ця характеристика відповідає характеристикам коливання цін на світових нафтових ринках. Тобто, якщо на світовому ринку ціна на нафту падає, то і Росія змушена знижувати експортне мито і навпаки. Тут Росія програвати не хоче, вона прагне лише заробляти на цій кон’юнктурі”, - зауважує народний депутат.

Порахувавши мито, яке встановить Росія адекватно до сьогоднішньої ціни на світових нафтових ринках, Олекса ГУДИМА прогнозує, що ціна на нафту “підвищиться на стільки відсотків, наскільки ціна на світових ринках підвищиться порівняно з ціною за минулий місяць”. Проте, у цьому контексті, на переконання народного депутата, є одна річ, “яка логічно, на жаль, в Україні не функціонує – це поведінка нафтотрейдерів, в основному російських”. “Вони, не очікуючи зміни експортного мита з боку Уряду Російської Федерації, майже щотижня піднімають на 3-5% відсотків ціну на світлі нафтопродукти чи нафту. Це є абсолютно необґрунтовано, бо коли підписуються місячні Угоди з Російською Федерацією, то ті нафтотрейдери закуповують нафту за старою ціною – тією, яка формувалася на підставі минуломісячних експортних мит. Я вважаю, що це є нечесно, і у такій ситуації своє слово мали б сказати Антимонопольний комітет та відповідні інші структури”, - зазначає Олекса ГУДИМА.

Як стверджує голова парламентського підкомітету з питань газової промисловості Комітету з питань ПЕК, його неодноразові звернення до Президента, до Прем‘єра залишилися поза увагою – Антимонопольний комітет не дбає про національні інтереси. “Я втомився нагадувати, що голова Антимонопольного комітету пан КОСТУСЄВ жодного серйозного розслідування не провів”, - наголошує Олекса ГУДИМА. Більше того, народного депутата обурила нещодавня заява Олексія КОСТУСЄВА, що, мовляв, ніякої змови нафтотрейдерів не було. Він підкреслює, що “ще минулого року пан КОСТУСЄВ та колишній віце-прем‘єр-міністр з питань ПЕК КЛЮЄВ заявляли, що у квітні 2004 року була змова нафтотрейдерів”.

Щодо стратегічних кроків, які має робити Уряд України, то, зауважив Олекса ГУДИМА, Українська народна партія озвучила з парламентської трибуни Заяву про те, що в діях Уряду не видно стратегічних напрямків, які стосуються енергетичної безпеки України. “Сьогодні десь блукає коридорами питання з будівництвом нафтопереробного заводу, не відомо, коли перша тонна нафти поступить в Україну, як і не відома доля нафтогону “Одеса-Броди”, а це є головні аспекти у незалежності України від постачання нафти з боку Російської Федерації. Тобто в стратегічному аспекті Уряд не має серйозних здобутків в питаннях диверсифікації постачання нафти в Україну.”, - констатує Олекса ГУДИМА.


Матеріали сайту Української Народної Партії