06/01/2004
Валерій АСАДЧЕВ: `Щоб втримати уряд, ЯНУКОВИЧ йде на фінансові афери`

Тернопіль Вечірній, 1 червня 2004 р.

Попри гучні декларації про небувале економічне зростання за часи прем'єрства Віктора Януковича реальне життя українців погіршилося, а на розв'язання першочергових проблем катастрофічно бракує коштів. Утім, як стало відомо в парламентському Бюджетному комітеті, у час різкого загострення соціальної напруги уряд Януковича спішно вишукав 800 млн. грн на капітальні та комунальні вкладення для потреб регіонів. Таку щедрість виконавчої влади з огляду на фактичний розвал комунальної сфери можна б тільки вітати. Однак насправді ця "турбота" про місцеві проблеми виявилась не чим іншим як політичним підкупом членів парламентської більшості. Адже йдеться винятково про те, щоб за будь-яку ціну зберегти парламантсько-урядову коаліцію, яка з наближенням президентської кампанії стає некерованою. Про регіональні заділи Януковича і його фінансове самоуправство розповідає заступник голови Бюджетного комітету Верховної Ради, член фракції "НУ" Валерій Асадчев.

– Пане Валерію, уряд Януковича постійно декларує прозорість в роботі і захисті національних інтересів. Як тоді зрозуміти появу закритих постанов за номерами 509 і 510, якими розподілено величезні кошти в обхід громадськості?

– Появу цих постанов з грифом "не для друку" мало назвати порушенням Конституції та інших нормативних документів. Вносячи зміни щодо розподілу коштів на комунальні та капітальні вкладення без погодження з парламентом, уряд хотів приховати, м'яко кажучи, злочин, природу якого легко пояснити. Фактично йдеться про розподіл між регіонами 800 млн. субвенцій. У минулорічному бюджеті теж були додаткові фінансові вливання. Але за всю історію парламенту вони розподілялися за двома принципами: всім регіонам порівну або в іншому випадку - в залежності від кількості населення. Другий порядок найсправедливіший, бо йдеться про інтереси конкретної людини, і тому його поставлено в основу нинішньої бюджетної політики.

А за яким принципом розподілялися вже згадані 800 млн. гривень?

- У тім то справа, що в парламенті про це нічого невідомо. Однак, якщо детально проаналізувати ці документи, то в око впадають очевидні закономірності: фінансові ресурси розподілялися за конкретними інтересами. Тому одні регіони отримали максимальні суми, а з інших просто познущалися, хоча комунальних проблем там не менше. До тих, на кого посипався фінансовий дощ, потрапила, зокрема, Закарпатська область. Їй виділено 88 млн. грн, а втричі більша Львівська область коштів отримала у 8 разів менше. Про Тернопільську область взагалі сумно згадувати. Їй виділено всього 600 тисяч гривень. У тому числі на тепломережу і котельню для Кременецького лісотехнікуму - 100 тис. грн, водогін у Бережанах - 200 тис. грн, колектор у Гусятині - 200 тис. грн. А міста Львів і Тернопіль не отримали жодної копійки. Зате Ужгороду виділено понад 20 млн. коштів на реконструкцію ратуші, замку і стадіону "Авангард", а також капремонт обласної філармонії.

Як на мене, прихильність вищої влади до Закарпаття вже давно не знає меж.

– Тому цей регіон отримав коштів удвічі більше, ніж Київщина, в 1,5 раза - ніж Дніпропетровщина і в 2,5 раза - ніж Одещина. Зрештою, те, що кошти йдуть на розв'язання місцевих проблем, можна вважати позитивним фактом, якби не деякі нюанси. На папері йдеться про суто комунальні проблеми, а в реальності виділення значних сум взагалі не конкретизовано. Зокрема, в Криму, у Вінниці та Кривому Розі великі кошти передбачено на ремонт та реконструкцію житлових будинків, але з постанов невідомо, кому вони належать і чому повинні оновлюватися за державний кошт. Фактично це відмивання величезних сум, бо перевірити їхній рух практично неможливо.

– З іншого боку, йдеться не лише про фінансові вливання в регіони, а передусім про конкретні виборчі округи.

– Звичайно, і тут відкривається широке поле для порівняння. Левову частку виділених таємними постановами Кабміну коштів отримали регіони, які представляють у парламенті висуванці СДПУ(о), "Трудової України", АПУ та Партії регіонів. На округи, де пройшли опозиціонери, не виділено ні копійки. Приміром, половину коштів виділених на Львівщину, спрямовано на округи добродіїв Димінського і Писарчука, а оскільки обласний центр представляють опозиціонери, то його обминули. Зате Харків на святкування річниці заснування отримає 113 млн. грн.

– Якось дивно, що до числа споруд, які потребують негайної підтримки уряду не потрапила обласна наукова бібліотека в Тернополі, на 80 відсотків готовий об'єкт.

– Згадані постанови не переслідували конкретних потреб західних областей і тому нагадують неприховані політичні розправи з ними. У такий спосіб не лише стримують їх розвиток, а й свідомо карають за непокірність і прихильність до опозиції. Коштів не знайшлося на бібліотеку, жодної копійки не виділено і на урядову програму щодо створення Збаразького історико-архітектурного заповідника. Добре, що хоч зусиллями уряду Віктора Ющенка вдалося реставрувати тамтешній замок.

– Оскільки кошти виділено на комунальні потреби, то за логікою вони мали б насамперед скеровуватись на підтримку об'єктів загального місцевого значення і попередження техногенних авралів, зокрема, надійну роботу водогонів.

– Комунальна галузь України перебуває вже в досить небезпечній кризі, з водогонами взагалі біда, однак проблеми не розв'язуються. І, думаю, це пов'язано не лише з браком коштів. Просто маємо неукраїнську владу, якій байдуже, що буде завтра і хто має забезпечувати життєдіяльність міст, селищ і сіл. За нинішньої бюджетної системи на місцях просто немає коштів на розв'язання комунальних програм, будівництво водогонів чи котелень. Місцеве самоврядування неспроможне утримувати території і поки так триватиме, недалеко й до техногенного колажу. Ігноруючи інтереси громад, влада свідомо розвалює самоврядування і тим самим прагне підпорядкувати його центру. Хто пручається, як, приміром, Тернопіль, того садять на голодний пайок, провокуючи тим самим соціальну напругу.

– Чи реально зараз переорієнтувати вже затверджені Кабміном фінансові вливання?

– Наша фракція налаштована внести проект постанови, згідно з якою Кабмін, як підконтрольний і підзвітний парламенту орган, має зупинити виконання таємних постанов. Плануємо одразу внести зміни до бюджету-2004 і виділені кошти розподілити пропорційно чисельності населення в регіонах. Адже справа не лише в тому, що ці фінансові ресурси можна використати набагато ефективніше. Немає сумніву, що тут заховані кошти під президентські вибори. "Заначку" в 10 млрд. гривень зроблено і в держбюджеті. Маніпуляції з коштами нарешті показали, на чому все-таки тримається більшість. Щоб втримати свій уряд, Янукович пішов на фінансові афери, задобрив більшість і тим самим спровокував серйозний конфлікт в парламенті. А оскільки у нас не існує правових механізмів розв'язання таких колізій, то сподіватися на те, що хтось понесе за це відповідальність, марно.

– Пане Валерію, засідаючи в парламенті упродовж трьох скликань, ви постійно працюєте в Бюджетному комітеті і турбуєтесь про те, щоб держава виділяла кошти на відродження історично-архітектурних пам'яток. Чи вдасться цьогоріч зрушити виконання програм, пов'язаних з відновленням святинь Тернопілля?

– Тернопільщина за кількістю історичних пам'яток - унікальний регіон і за правильної політики Києва та місцевої влади давно міг би стати найпривабливішим туристичним регіоном України. Однак обласна влада проявляє в цьому плані повну інертність і навіть безвідповідальність. Дійшло до того, що торік тернопільські князьки не змогли оформити вже виділені урядом 1,5 млн. грн на ремонтно-відновлювальні роботи в Зарваниці, мотивуючи тим, що облдержадміністрація не знає, що це за об'єкт. З таким ставленням влади комплекс дійсно може перетворитися в довгобуд. Хочу заявити, що роботи там не зупинятимуться, буде відповідне фінансування, головне, щоб обласна влада не заважала. Фракція "НУ" в парламенті потужно сприяє тому, аби тернопільські історичні пам'ятки і містечка ставали справжніми оберегами нашої культури і духовності.
Розмову вела Євгенія БРИДУН

Матеріали сайту Української Народної Партії